• Odbierz prezent
Dlaczego dzisiaj o poranku jest tak zielono na kontraktach? Co nas czeka na giełdach?

O poranku możemy zaobserwować ponad 1-procentowe wzrosty kontraktów terminowych na amerykańskie indeksy giełdowe. Jest to spowodowane informacją, że przedstawiciele handlowi Stanów Zjednoczonych i Chin rozmawiali telefonicznie, aby omówić zmniejszenie napięć między światowymi mocarstwami w obliczu pandemii koronawirusa.

Sytuacja ogólna na świecie

Ostatni miesiąc to niekończąca się seria fatalnych danych z gospodarek całego świata. Kolejnym dramatycznym odczytem na pewno zakończy się dzisiejsza comiesięczna aktualizacja stanu rynku pracy od Departamentu Pracy w Stanach Zjednoczonych. Prognozy zakładają spadek miejsc pracy o 22,1 mln, co dałoby stopę bezrobocia w okolicach 15-16 procent. Przypomnijmy, że jeszcze dwa miesiące wynosiła ona 3,5% ustanawiając 50-letnie minimum. Z kolei giełdy akcji odpoczywają obecnie po spektakularnym rajdzie wzrostowym. Oczywiście był on poprzedzony spadkami o jeszcze większej skali.

Jakie są powody optymizmu dzisiejszego poranka?

Rynki wykazują tendencję wzrostową po tym, jak amerykański negocjator handlu Robert Lighthizer i jego chiński odpowiednik Liu He, a także sekretarz skarbu Steven Mnuchin, przeprowadzili rozmowę telefoniczną. Jej efektem było porozumienie między dwiema największymi gospodarkami świata dotyczące wzmocnienia współpracy makroekonomicznej oraz zdrowia publicznego. Jest to krok łagodzący między Waszyngtonem a Pekinem po tym, jak prezydent Donald Trump dokonał drażliwych działań, oskarżając Chiny o niewłaściwe obchodzenie się z epidemią koronawirusa i zagroził zerwaniem dwustronnego paktu handlowego między tymi narodami. Donald Trump powiedział wtedy, że ukaże Chiny, nakładając więcej ceł na ich produkty. Ostrzeżenia te były argumentowane zarzutami, jakoby Chiny wprowadzały w błąd cały świat swoimi doniesieniami w sprawie pandemii koronawirusa. Wirus był po raz pierwszy zidentyfikowany w grudniu w chińskim Wuhan. Autentyczne informacje mogłyby zminimalizować rozprzestrzenianie się pandemii COVID-19.

Co się może wydarzyć dalej na S&P 500?

Oczywiście nie można wykluczyć, że w połowie marca wystartowała nowa hossa. Jednak czy jest to realne, by po ponad dekadzie wzrostów i jednym miesiącu spadków, ponownie kontynuować trend wzrostowy? Możliwe jest rzecz jasna wszystko, jednak w scenariuszu alternatywnym warto mieć na uwadze również ewentualność, w której obecnie wykańczamy korekcyjny ruch wzrostowy w ramach Elliottowskiej trójki. W takiej sytuacji mogłoby się zrobić nieprzyjemnie…

SP500

Wykres indeksy S&P500 (3 miesiące)

Notowania: S&P 500

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/SP:SPX/

Marcin Widerski

Redaktor portalu FXMAG

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk