Reklama

Brak danych

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Dlaczego dywersyfikacja jest niezbędna przy prowadzeniu portfela inwestycyjnego?

eToro | 14:01 05 lipiec 2021
Dlaczego dywersyfikacja jest niezbędna przy prowadzeniu portfela inwestycyjnego? | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Ben Laidler, strateg ds. rynków globalnych w eToro, powiedział:

WIĘKSZOŚĆ AKCJI NIE PRZYNOSI OCZEKIWANYCH WYNIKÓW:

Faktem jest, że większość akcji w szerokim indeksie, takim jak S&P 500, osiąga wyniki poniżej średniej, co oznacza, że szanse na dobry wynik inwestycji, przy wyborze niewielu spółek, są ograniczone. Inwestorzy muszą albo konsekwentnie wybierać wyjątkowo zyskowne akcje (lub przynajmniej unikać tych najgorzej wypadających), albo być dobrze zdywersyfikowani, by zapewnić sobie atrakcyjne wyniki swojej inwestycji. Jest to argument za inwestowaniem w fundusze ETF (ang. Exchange Traded Funds) lub spółki, z wyjątkowo dobrą historią wyników takie jak Berkshire Hathaway Inc (BRK.B) lub Scottish Mortgage Investment Trust PLC (SMT.L)

WYKRESY:

Rynki są 'prawostronnie asymetryczne' (współczynnik skośności), co oznacza, że mała liczba wielkich graczy ma znaczący wpływ na ich wyniki. Wynika to z faktu, że akcja może stracić maksymalnie 100 proc., a możliwości jej wzrostu są nieskończone. Patrząc na spółki z indeksu S&P 500 przez ostatnie 20 lat, mediana wynosi +63 proc., podczas gdy S&P jest 322 proc. na plusie. Mniej niż 25 proc. akcji osiąga wyniki powyżej średniej, a 8 proc. zapewnia większość zysku. Dla przykładu: Amazon (AMZN) jest 3500 proc. na plusie, a Exxon (XOM) tylko 62 proc. Co ciekawe, większość najlepiej radzących sobie akcji to nie spółki technologiczne: od UnitedHealthcare (UNH) (opieka zdrowotna), przez Sherwin-Williams (SHW) (farby), po Autozone (AZO) (części samochodowe).

Dlaczego dywersyfikacja jest ważna? - 1

Dlaczego dywersyfikacja jest ważna? - 1
 

Reklama

Źródło: S&P Dow jones Indices, Factset, eToro. 2000-2020

FUNDUSZE ETF kontra AKTYWNE INWESTOWANIE:

Wspomniany mechanizm to argument za funduszami ETF w zestawieniu z tradycyjnymi zarządzanymi aktywnie funduszami. Fundusze ETF zapewniają ekspozycję na cały indeks, przy niskich kosztach, w efektywny podatkowo sposób i z definicji nie osiągają wyników poniżej średniej. Argumenty za aktywnym zarządzaniem to 1) zarządzanie ryzykiem, gdyż pozwala ono na wypłacenie środków przed krachem (jeśli wie się, że nadejdzie), oraz 2) specjalizacja, jako że aktywnie zarządzane fundusze są mniej niekorzystne dla niszowych strategii, takich jak inwestowanie w spółki o niskiej kapitalizacji rynkowej lub konkretne sektory. 

INSTRUMENTY:

Istnieje dziś ponad 8 tys. funduszy ETF, zarządzających w sumie ponad 9 bln. dolarów, więc gama możliwości jest szeroka. Od funduszu ETF opartego na indeksie FTSE 100 (ISF.L) zawierającego największe spółki w Wielkiej Brytanii, przez fundusz inwestujący w każdy istotny rynek akcji na świecie (ACWI) dla maksymalnej dywersyfikacji. Inni inwestorzy mogą przeznaczyć małą część portfela na konkretne sektory, jak na przykład nieruchomości (IYR), lub tematykę, jak energia słoneczna (TAN).

Paweł Majtkowski, analityk eToro na polskim rynku, dodał:

Dywersyfikacja to jedno z podstawowych pojęć, które powinno na każdym kroku wpływać na nasze decyzje inwestycyjne. I nie są to tylko słowa, bo nasza analiza pokazuje, jakie są naukowe podstawy dywersyfikacji.  Analizując wyniki historyczne spółek, widzimy, że tylko niewielka część z nich uzyskuje wyjątkowo atrakcyjne stopy zwrotu. Niewielu inwestorów jest w stanie mieć tyle wiedzy i szczęścia, by zawsze wybierać najlepsze z nich. Raczej musimy szeroko zarzucić sieci, by zebrać w swoim portfelu jak najwięcej takich spółek z różnych rynków. 

Polscy inwestorzy cały czas pozostają skupieni na naszym rodzimym rynku

Jest on znacznie płytszy, trudno znaleźć na nim duże znaczące spółki, które osiągnęły w ciągu ostatnich 20 lat wyniki podobne jak np. Amazon. Warto zatem zdywersyfikować się nie tylko sektorowo, ale również geograficznie poprzez inwestowanie globalnie. Warto zwrócić uwagę na fundusze ETF, które po raz kolejny dowiodły swojej dużej użyteczności dla inwestorów.

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


eToro null

eToro

eToro zostało założone w 2007 roku w celu globalnego otwarcia rynków inwestycyjnych, aby każdy mógł handlować i inwestować w prosty oraz przejrzysty sposób. Platforma eToro umożliwia ludziom inwestowanie w wybrane przez nich aktywa, od akcji i towarów po kryptowaluty. Jesteśmy globalną społecznością ponad 20 milionów zarejestrowanych użytkowników, którzy dzielą się swoimi strategiami inwestycyjnymi, ponieważ platforma daje możliwość kopiowania działań tych użytkowników, którzy odnieśli największy sukces. Dzięki prostej i intuicyjnej obsłudze użytkownicy mogą z łatwością kupować, przechowywać i sprzedawać aktywa, monitorować swój portfel w czasie rzeczywistym oraz dokonywać transakcji w dowolnym momencie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

eToro to platforma inwestycyjna obejmująca wiele aktywów. Wartość Twoich inwestycji może wzrosnąć lub spaść. Twój kapitał jest zagrożony.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Autora możesz obserwować na LINKEDIN | FACEBOOK TWITTER

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Reklama

Czytaj dalej