• Odbierz prezent
Dlaczego doradcy finansowi nienawidzą ETF-ów, a inwestorzy je uwielbiają?

Rozmowa z Deborah Fuhr, byłą dyrektor zarządzającą działu funduszy pasywnych w Blackrock i założycielką platformy ETFGI, na temat inwestowania w fundusze notowane na giełdzie.

Zacznę naszą rozmowę od prostego pytania: co każdy przeciętny inwestor powinien wiedzieć na temat funduszy notowanych na giełdzie?

Każdy inwestor powinien wiedzieć, że ETF-y są formą funduszy inwestycyjnych, posiadających dodatkową zaletę w postaci tego, że są notowane na giełdzie i można nimi handlować dokładnie w taki sam sposób jak akcjami spółek publicznych. Oznacza to, że jednostki takiego funduszu można kupić, a także sprzedać w każdym momencie trwania sesji handlowej na danym parkiecie giełdowym, w przeciwieństwie do standardowych funduszy inwestycyjnych. Niewątpliwą zaletą funduszy notowanych na giełdzie jest również fakt, że są one transparentne, dzięki czemu wiemy co się w nich znajduje i w jaki sposób lokowane są środki powierzone przez uczestników. Oprócz tego, ETF-y są znacznie tańsze w zarządzaniu niż aktywnie zarządzane fundusze inwestycyjne - przeciętna prowizja w przypadku ETF-ów wynosi 0,22% rocznie, podczas gdy standardowe fundusze inwestycyjne na świecie pobierają średnią opłatę za zarządzanie na poziomie 1,4% rocznie. Nie ma więc wątpliwości, że ETF-y są znacznie bardziej korzystne finansowo. 

Ponadto fundusze notowane na giełdzie są powiązane z benchmarkami, najczęściej indeksami giełdowymi, które są popularne i przez to zrozumiałe dla przeciętnych inwestorów. W przypadku funduszy aktywnie zarządzanych, osoby odpowiadające za budowę portfela stawiają sobie za cel osiągnięcie lepszego wyniku niż indeksy giełdowe, czyli tzw. „pobicia benchmarku”. To, co nie ulega wątpliwości to fakt, że pobicie benchmarku jest naprawdę bardzo trudne i wielu aktywnie zarządzanym funduszom po prostu się to nie udaje. Badania wskazują na to, że aż siedem z dziesięciu aktywnych funduszy każdego roku nie daje rady osiągnąć lepszego wyniku niż czołowe indeksy giełdowe. Co więcej, w perspektywie trzech-czterech lat liczba funduszy, które systematycznie „wygrywają z benchmarkami” jest jeszcze mniejsza. Tak więc, kupienie ETF-u na indeks, którego koszt zarządzania jest bardzo niski, w dłuższym terminie przynosi statystycznie wyższe stopy zwrotu. ETF pozwala też w bardzo łatwy sposób zainwestować w konkretny rynek - np. indeks giełdowy w Stanach Zjednoczonych albo w Polsce. 

Co więcej, ETF-y są dostępne dla wszystkich ze względu na niski próg wejścia. Wiele funduszy inwestycyjnych wymaga wielotysięcznych depozytów, w przypadku ETF-ów minimalna inwestycja najczęściej nie przekracza kilkuset euro, a w wielu przypadkach nawet mniej.

Wygląda na to, że zalet jest naprawdę sporo. Jakie zatem są wady inwestowania w fundusze notowane na giełdzie?

Myślę, że największa wada ETF-ów wynika z tego, że doradcy finansowi na nich po prostu nie zarabiają, dlatego też uzyskanie rzetelnych informacji na ich temat jest dość trudne. Doradcy nie dostają prowizji za ich polecanie swoim klientom, dlatego też są oni niechętni do mówienia o nich. Dla potencjalnego inwestora znalezienie informacji na temat ETF-ów i nauczenie się tego jak ich używać może być sporym wyzwaniem, wymagającym pracy i zaangażowania. Jeżeli jednak znajdziemy źródła informacji i nauczymy się z nich korzystać, to ETF-y stają się bardzo prostymi instrumentami. Istnieje wiele platform handlowych z dostępem do szerokiej oferty ETF-ów, jednak dla inwestorów najtrudniejsze może być po prostu ich znalezienie. 

Artykuł jest dostępny dla czytelników magazynu FXMAG.

Chcesz uzyskać dostęp do artykułu?


Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk