• Odbierz prezent
Dlaczego dolar rośnie, a euro i funt spadają w kończącym się tygodniu? Sprawdzamy to! Podsumowanie tygodnia

Mijający tydzień przyniósł powrót do mocniejszego dolara na większości układów. W zestawieniu G-10 wyłamały się z tego tylko waluty Antypodów ( dolar australijskiAUD i dolar nowozelandzki NZD).

Czytaj także: Jak spuściłem 2 miliony złotych na giełdzie

Rozmawiamy z autorem książki "Jak spuściłem 2 miliony złotych na giełdzie". Paweł Bodnar, jest autorem książki i osobą, która zarządzała rachunkami osób trzecich bez stosownej licencji. W 2017 roku poniosła dramatyczną porażkę na rynku tracąc nie tylko swoje środki, ale również swoich klientów. Pow.. Czytaj
Jak spuściłem 2 miliony złotych na giełdzie


Kurs dolara umacnia się - jakie są ku temu powody?

Przy czym argumenty za amerykańską walutą nie były nowe – inwestorzy zapomnieli o gorszych wskazaniach inflacji CPI, a także obawach związanych ze skutkami huraganu Michael, a powrócił stary schemat „grania z FED”.

Pokaż kurs dolara do złotego USDPLN!


Ujawnione w środę zapiski z ostatniego posiedzenia we wrześniu pokazały, że pozostajemy na ścieżce podwyżek, a kilku członków tego gremium uważa, że nie byłoby niczym złym, gdyby stopy procentowe w ciągu kilkunastu miesięcy naruszyły poziom neutralny. W efekcie rentowności powróciły do wysokich poziomów (ponad 3,2 proc. dla obligacji 10-letnich), a problemy europejskich walut potwierdziły tylko, że warto pozostać przy „sprawdzonym” dolarze. Przyszły tydzień będzie uboższy w dane, kluczem będzie odczyt PKB za III kwartał w piątek.

Aktualne kurs walut znajdziesz tutaj!


Euro wypada słabo w tym tygodniu

Na euro (kurs euro do złotego EURPLN znajdziesz tutaj) zaciążyły obawy dotyczące włoskiego budżetu. Projekt, jaki został przedstawiony 15 października do Komisji Europejskiej nie zawierał żadnych zmian, które mogłyby stać się podstawą do wypracowania ewentualnego kompromisu. Dodatkowo na niekorzyść dla kursu euro szef Ruchu 5 Gwiazd dodał, że już od marca mogą rozpocząć się wypłaty tzw. dochodu podstawowego, co ma kosztować budżet 10 mld EUR rocznie. Inwestorów zaniepokoiły też wyniki wyborów w Bawarii, gdzie CSU utraciła bezwzględną większość, a SPD spadła poniżej 10 proc. progu poparcia. To zwiększa nerwowość przed lokalnymi wyborami w Hesji (28.10), których wynik może już wpłynąć na polityczną pozycję Angeli Merkel. W przyszłym tygodniu ważne będą wstępne odczyty indeksów PMI za październik, oraz posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego 25.10.


Kurs funta traci m.in. przez szczyt UE-Wielka Brytania

Kolejny szczyt Unia-Wielka Brytania okazał się być klapą, co odbiło się na kursie funta. Nadal punktem spornym w temacie Brexitu pozostaje kwestia przyszłej granicy Irlandii z Irlandią Północną. Londyn nie chce zgodzić się na propozycję Brukseli, aby Wielka Brytania na dłużej pozostała w unii celnej, tak aby był czas na wypracowanie kompromisowego rozwiązania. W czwartek pojawiły się spekulacje, jakoby premier May miała powiedzieć na szczycie, że rozważy scenariusz wydłużenia okresu przejściowego do końca 2021 r., co jednak spotkało się ze sporą krytyką we własnej partii. Szefowa rządu pozostaje, zatem w politycznym klinczu – z jednej strony większe ustępstwa na rzecz UE mogą pomóc uniknąć najgorszego scenariusza wyjścia bez porozumienia, a z drugiej jest ona zmuszona szukać politycznego wsparcia w parlamencie dla swojego projektu, gdyż to posłowie mają ostateczne zdanie. Co dalej? Nie wiadomo czy odbędzie się kolejny szczyt w listopadzie, to będzie zależeć od postępów w rozmowach i opinii szefa unijnych negocjatorów, Barniera.

Czytaj także: Lira turecka mocno w górę! Dolar kanadyjski odrabia straty. Mieszane nastroje na kursie franka. Podsumowanie tygodnia

Mieszanie wypadły waluty z tzw. bezpiecznych przystani, czyli jen i frank. Teoretycznie jednak utrzymujące się napięcie na globalnych rynkach, nie daje powodów do ich osłabienia. Kurs korony norweskiej i szwedzkiej - korekta w ostatnim tygodniu Korekcie poddały się waluty skandynawskie. Wcześniejs.. Czytaj
Lira turecka mocno w górę! Dolar kanadyjski odrabia straty. Mieszane nastroje na kursie franka. Podsumowanie tygodnia

Notowania: EURUSD

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURUSD/

Marek Rogalski

Główny analityk walutowy w Domu Maklerskim BOŚ. Ekspert w dziedzinie tematyki związanej z rynkiem FX – swoje długoletnie doświadczenie zdobywał pracując w czołowych domach maklerskich w Polsce (z DM BOŚ związany od 2009 r.), prywatnie inwestor giełdowy od 1994 r. Zdobywca szeregu nagród na najlepiej typującego analityka (Puls Biznesu), ceniony komentator bieżących wydarzeń w ogólnopolskich mediach. 

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk