• Odbierz prezent
Dlaczego dolar jest nadal silny, euro słabe a funt najmocniejszą walutą w grupie G-10? Odpowiadamy!

Mieszany bilans tygodnia, ale z większymi korzyściami dla amerykańskiej waluty. W grupie G-10 dolar przegrał tylko z NOK i CAD (drożejąca ropa), oraz GBP (oczekiwania związane z odroczeniem Brexitu).

Bilans danych makro nie był jakoś korzystny, cześć z nich (sprzedaż detaliczna) nie została opublikowana za sprawą trwającego już blisko miesiąc goverment shutdown. W tej materii widać było nadal mało znaczące próby znalezienia kompromisu, ale widać, że Kongres pozostaje mocno podzielony. Dlaczego, zatem dolar był silniejszy, skoro członkowie FED podtrzymywali „gołębią” narrację? Bo nie znalazł w innych walutach wielu godnych rywali.

Słabe euro

Euro było słabe za sprawą rosnących obaw, że Europejski Bank Centralny nie będzie się spieszył z zacieśnianiem polityki monetarnej. Przemawiający w Parlamencie Europejskim szef ECB stwierdził, że perspektywy wyglądają gorzej, niż sądzono wcześniej, chociaż jeszcze nie jest to recesja. W tle przewinęły się też spekulacje odnośnie możliwego nałożenia ceł na import aut z UE przez USA, jako element taktyki negocjacyjnej.

Funt najmocniejsza walutą w grupie G-10

To najmocniejsza waluta w grupie G-10 w ostatnim tygodniu. Teoretycznie porozumienie ws. Brexitu przepadło z kretesem w Izbie Gmin, to jednak May wygrała głosowanie nad wotum zaufania dla własnego rządu i jej polityczna pozycja jest obecnie silna. Rynek wierzy w to, że brytyjska premier będzie w stanie doprowadzić do scenariusza uniknięcia „bezumownego” Brexitu, chociaż sama nie chce go jednoznacznie odrzucić, do czego namawia ją lider Partii Pracy. Teraz politycy mają kilka dni czasu, aby wypracować nowy kompromis ws. Brexitu. W poniedziałek 21.01 May przedstawiła w parlamencie nowe wnioski, a 29.01 ma odbyć się oficjalna debata. Do tego czasu najpewniej podejmowane będą próby „wysondowania” politycznej woli Unii Europejskiej do wprowadzenia zmian. W tle jest Art.50 TL, z którego Londyn może w każdej chwili skorzystać składając wniosek o odroczenie Brexitu.

Frank szwajcarski i jen japoński wypadają słabo

Wypadły słabo, najgorszą walutą w zestawieniach był szwajcarski frank. Odwrót od CHF i JPY to efekt zmniejszenia napięć wokół Brexitu, ale i też wojen handlowych. W czwartek wieczorem pojawiły się plotki (później zdementowane), że w gronie amerykańskich negocjatorów dyskutowana była strategia częściowego „odpuszczenia” Chińczykom w temacie ceł, co miałoby ułatwić możliwość osiągnięcia porozumienia. Kolejna i ostatnia runda rozmów handlowych USA-Chiny odbędzie się 30-31 stycznia w Waszyngtonie.

Waluty skandynawskie również na minusie

Słabo wypadł SEK, a z kolei NOK to druga waluta tygodnia w zestawieniach G-10. Jest to głównie zasługa drożejącej ropy naftowej, ale i też pozycjonowania się rynku pod zaplanowane na czwartek 24.01 posiedzenie Norges Banku. Inwestorzy chcieliby usłyszeć informacje przybliżające kolejną podwyżkę stóp procentowych.

Z walut surowcowych dolar kanadyjski zachowywał się najlepiej

Najlepiej zachowywał się kanadyjski dolar, którego wsparła drożejąca ropa naftowa, ale i też wcześniejsza, pozytywna narracja z Banku Kanady. Drugi był dolar australijski (wsparty przez spekulacje wokół rozmów USA-Chiny), a bardzo słabo wypadł dolar nowozelandzki (rynek obawia się, że zaplanowane na wtorek 22 stycznia kwartalne dane nt. inflacji CPI wypadną słabo, co otworzy drogę do „gołębiej” narracji RBNZ).

WALUTY RYNKÓW WSCHODZĄCYCH I NASZEGO REGIONU

Najmocniejsza była turecka lira, która odrobiła straty poniesione na początku stycznia. Wsparciem okazała się „nieoczekiwanie jastrzębia” retoryka Banku Turcji po posiedzeniu w środę. Na drugim miejscu znalazł się rosyjski rubel, a na trzecim meksykańskie peso (wspólny mianownik to drożejąca ropa). Dopiero na czwartym miejscu w zestawieniach z USD wylądował południowoafrykański rand – mogło być lepiej, gdyby tamtejszy bank centralny nie „rozczarował” rynku mniej „jastrzębim” komunikatem po posiedzeniu w czwartek (stopy nie zmieniły się, jak oczekiwano). W regionie najmocniejszy był węgierski forint, a najsłabsza korona czeska. Wsparciem dla węgierskiej waluty stały się słowa szefa NBH, który dał do zrozumienia, że wzrosły szanse na podwyżkę stóp procentowych. Złoty lekko stracił do czego przyczyniły się słabe dane nt. dynamiki produkcji przemysłowej w grudniu.

Nota prawna

Notowania: EURUSD

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURUSD/

Marek Rogalski

Główny analityk walutowy w Domu Maklerskim BOŚ. Ekspert w dziedzinie tematyki związanej z rynkiem FX – swoje długoletnie doświadczenie zdobywał pracując w czołowych domach maklerskich w Polsce (z DM BOŚ związany od 2009 r.), prywatnie inwestor giełdowy od 1994 r. Zdobywca szeregu nagród na najlepiej typującego analityka (Puls Biznesu), ceniony komentator bieżących wydarzeń w ogólnopolskich mediach. 

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk