• Odbierz prezent
Dlaczego ceny ropy naftowej tak szybko się zmieniają

Kampania uzupełniająca do Kongresu zachęciła Donalda Trumpa do mocniejszych wypowiedzi na temat polityki FED. Na rynku ropy naftowej coraz więcej silniejszych bodźców a cena surowca gwałtownie skacze.

 

Trump krytykuje FED

To, że prezydent USA nie jest fanem polityki rezerwy federalnej wiedzieliśmy od dawna. Dotychczas jednak wyrażał się w znacznie bardziej stonowany sposób. Określenie szalona nie znajdowało się w użyciu. Krytyka dotyczyła oczywiście zacieśniania polityki monetarnej. Działania te zdaniem prezydenta już teraz są za mocne. Warto w tym kontekście zwrócić uwagę na fakt, że rynki oczekują kolejnej podwyżki jeszcze w grudniu. Od początku serii podwyżek w USA stopa procentowa wzrosła już o 2%, a Unia Europejska wciąż nie rozpoczęła podnosić stóp. Część analityków zwraca uwagę, że zaostrzenie retoryki może być wynikiem nie tyle presji na nie podnoszenie stóp w grudniu, ale próbą budowy silniejszego wizerunku w trakcie wyborów uzupełniających do kongresu. Gdyby miało nie dojść do podwyżki w grudniu należałoby się spodziewać wyraźnej przeceny dolara.

 

Czytaj także: Fala silnych spadków zahaczyła też o rynek surowców, perspektywy dla rynku ropy nie wyglądają najlepiej

Fala silnych spadków na kluczowych rynkach akcji zahaczyła też o rynek surowców – tu korelacja jest dość prosta. Rynek zareagował mechanicznie, dopiero później nadejdzie czas dogłębnej analizy. Perspektywy dla rynku ropy nie wyglądają jednak najlepiej. W ostatnich tygodniach rynek był ciągnięty prz.. Czytaj
Fala silnych spadków zahaczyła też o rynek surowców, perspektywy dla rynku ropy nie wyglądają najlepiej

Czarne złoto znów traci

Po gwałtownych wzrostach cen ropy naftowej z przełomu września i października przyszedł czas na korektę. W ciągu jednego tylko dnia ropa straciła na wartości aż 3,5 dolara za baryłkę. Dlaczego ceny ropy naftowej tak szybko się zmieniają? Na rynku ropy jest w tej chwili wiele czynników, które potrafią istotnie zachwiać rynkiem. Po pierwsze najprawdopodobniej od 4 listopada wejdą sankcje przeciwko Iranowi, co podniesie prawdopodobnie ceny przez mniejszą ilość surowca. Z drugiej strony wojna handlowa już teraz ma negatywny wpływ na popyt na ropę. Do tego trzeba dodać spadek wydobycia w Zatoce Meksykańskiej z powodu huraganów. Na to wszystko nakłada się jeszcze próba zwiększenia produkcji przez OPEC. W rezultacie najprawdopodobniej czeka nas bardzo interesujący miesiąc na tym rynku. Korzystając z wysokich cen ropy w górę poszedł rosyjski rubel, którego wartość mocno związana jest z tym surowcem.

 

Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:

13:30 - Unia Europejska - protokół z posiedzenia EBC,

14:30 - USA - wnioski o zasiłek dla bezrobotnych,

16:30 - USA - tygodniowa zmiana zapasów paliw.

Notowania: ROPA NAFTOWA (BRENT)

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/UKOIL/

Internetowykantor.pl

Pierwszy kantor internetowy w Polsce. Oferuje szybką, tanią i bezpieczną wymianę walut. Obecnie ponad 300 tys. klientów.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk