• Odbierz prezent
Dlaczego cena złota nadal spada? Notowania cen ropy naftowej stabilne
Z artykułu dowiesz się:

  • dlaczego rynek ropy naftowej jest stabilny,
  • jak kształtuje się sytuacja na wykresie GOLD.

W ostatnim czasie inwestorzy na rynku ropy naftowej przyjmują informacje z zaskakującym spokojem. Dane, które prawdopodobnie wcześniej mocno wstrząsnęłyby notowaniami, w ostatnich tygodniach wywołują jedynie krótkotrwałe impulsy na wykresie notowań ropy naftowej. Tak było z wczorajszym raportem dotyczącym zapasów paliw w USA, w tym z danymi pokazującymi największy od kwietnia wzrost zapasów ropy naftowej w tym kraju. Po początkowym tąpnięciu notowań, strona popytowa szybko zastosowała kontrę, a cała wczorajsza sesja zakończyła się na rynku ropy neutralnie.

Podejrzanie wstrzemięźliwa reakcja inwestorów miała miejsce także po niedawnym spotkaniu państw OPEC+. Tydzień temu podjęta została przez nie decyzja dotycząca porozumienia naftowego, którą również można ocenić jako rozczarowującą. Niemniej, inwestorzy zareagowali na nią bardzo spokojnie, a cały poprzedni tydzień na rynku ropy zakończył się na plusie.

Zaskakujący spokój na rynku ropy naftowej - 1

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Wczoraj z kolei pojawiły się niepokojące informacje z Iraku o atakach na dwa punkty wydobycia w północnej części kraju. Iracki rząd określił to jako atak terrorystyczny, aczkolwiek podał, że produkcja ropy naftowej nie została zakłócona. Większej reakcji na tę informację jednak wśród inwestorów także nie było.

Wygląda na to, że większość inwestorów na rynku ropy naftowej skupia się teraz na podstawowej kwestii – walce z pandemią. Trudno się temu dziwić, ponieważ to właśnie rozprzestrzenianie się koronawirusa i powiązane z nim ograniczenia w przemieszczaniu się w największym stopniu wstrząsnęły rynkiem ropy naftowej, doprowadzając do gwałtownego spadku popytu na paliwa. Teraz, gdy pierwsze osoby zaczęły być szczepione, po raz pierwszy pojawiły się realne szanse na zażegnanie koronawirusa, a to sprawia, że inwestorzy wstrzymują się od gwałtownych reakcji i spokojnie wyczekują na rozwój wydarzeń w tym kontekście.

Zaskakujący spokój na rynku ropy naftowej - 2

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

ZŁOTO

Listopadowy odpływ aktywów z funduszy ETF opartych o złoto

Wczorajsza sesja na rynkach metali szlachetnych była dość nerwowa. Notowania złota zakończyły ją na dwuprocentowym minusie, a dzisiaj rano cena kruszcu pozostaje pod presją podaży i porusza się w okolicach 1840 USD za uncję.

Spadek cen złota ma sens techniczny, jako odreagowanie po ostatnich mocno wzrostowych sesjach na rynku złota. Stronie podażowej w tym tygodniu zaczęły sprzyjać jednak także rozmywające się nadzieje na szybkie wprowadzenie kolejnego programu stymulacyjnego w USA, a także odbicie wartości amerykańskiego dolara w górę.

Dzisiaj rynek walutowy także może mieć wpływ na sytuację na rynku złota, zwłaszcza że kalendarz danych i wydarzeń na dzisiaj jest bogaty. W centrum uwagi będzie posiedzenie i decyzja ECB, jak również dane dotyczące inflacji i rynku pracy w USA.

Wczoraj pojawiły się także ciekawe dane zaprezentowane przez World Gold Council (WGC), pokazujące ogromny odpływ pieniędzy inwestorów z funduszy ETF opartych o złoto. W listopadzie odpływ aktywów sięgnął 107 ton złota, co jest drugim największym spadkiem w historii. Niemniej, i tak patrząc na 11 miesięcy bieżącego roku, aktywa ETFów opartych o złoto zwiększyły się o 916 ton, co i tak jest wyższym wynikiem niż jakikolwiek wcześniejszy wynik dla pełnego roku. Listopadowe dane pokazują jednak, że wcześniejsza euforia inwestorów musiała spotkać się z równie mocną reakcją, a rynek złota powoli wraca do bardziej zrównoważonych trendów.

Zaskakujący spokój na rynku ropy naftowej - 3

Notowania złota – dane dzienne

Nota prawna


Dorota Sierakowska

Finansistka i przedsiębiorca. Analityk rynków surowcowych w DM BOŚ (zdobywczyni nagrody FxCuffs 2017 w kategorii Analityk Roku), wydawca i redaktor naczelna magazynu o inwestowaniu Trend. Regularnie wypowiada się w mediach na tematy związane z rynkami finansowymi. Pasjonatka podróży i poznawania świata, certyfikowany nurek i żeglarz.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk