• Odbierz prezent
Dlaczego brytyjska giełda zachowuje się tak słabo? Indeks FTSE100 w obliczu korekty?
fot. freepik.com

Brytyjski indeks jest mocno opóźniony w porównaniu do przeceny sprzed roku. Zasięg wzrostów nie dotarł nawet do zniesienia 78.6%, gdzie polski Wig20 zdyskontował niemal cały ruch spadkowy. Na tym tle FTSE wygląda słabo, a koniec tygodnia bynajmniej nie poprawił nastrojów inwestorom. Po utworzeniu styczniowego szczytu należało spodziewać się korekty. Jej potencjalny zasięg bazując na dołkach z przeszłości, można było oszacować na poziomie 6500 punktów.

Wiadomości rynkowe z mBank

Niestety spadki zatrzymały się o 200 punktów niżej, co pokazuje dużą determinację posiadaczy krótkich pozycji. Teraz zielona linia kontrolowana jest przez podaż. Tym samym, aby pozytywny sentyment ponownie się pojawił, to potrzeba włożyć dużo więcej energii, czytaj pieniędzy.

Zapowiedz większej przeceny była sygnalizowana przez wskaźnik MACD. Układ szczytów jest tam spadkowy, co jest w sprzeczności z wykresem ceny. Pytanie, czy negatywna dywergencja wyczerpała swój potencjał, czy też jest zapowiedzią zmiany dotychczasowego trendu.

Powrót do wzrostów można odczytać na podstawie oscylatora Stochastic. Opuścił on strefę wyprzedania i kieruje się na północ. Warto pamiętać, że to narzędzie należy do grupy wyjątkowo szybkich, także w każdej chwili sytuacja może ulec zmianie. Wolniejszy RSI znajduje się pośrodku amplitudy swoich wahań, choć widoczna jest próba przełamania spadkowej tendencji na tym wskaźniku.

Podsumowując, popyt aby powrócić do gry musi skupić się na przełamaniu oporu 6500, a jeszcze lepiej 6515. Jeżeli to się nie uda w najbliższych dniach, to ilość czarnych świec może wzrosnąć na dziennym wykresie UK100.

Słabość FTSE100 - 1


Paweł Śliwa

Ekspert w Departamencie Rynków Nieregulowanych Dom Maklerski mBanku. Od 2005 r. prowadzi i organizuje szkolenia. Rynkami finansowymi zajmuje się od 1998 r., specjalizując się w Analizie Technicznej - jako teoretyk i praktyk inwestuje swoje oszczędności. Uczestnik licznych szkoleń i kursów w tym z Robertem Minerem. Założyciel i prezes Stowarzyszenia Analityków Technicznych - współpracuje ze Stowarzyszeniem Inwestorów Indywidualnych (Wall Street, Profesjonalny Inwestor, Akademia Tworzenia Kapitału), Fundacją Edukacji Rynku Kapitałowego i uczelniami wyższymi. Prywatnie mąż, tata i pasjonat rynków finansowych oraz samochodów terenowych. mForex.pl

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk