• Odbierz prezent
Dlaczego atak złota na 1800 USD się nie udał? Czy cena złota powróci do wysokich poziomów, czy zobaczymy lawinę na wykresie? Perspektywy dla GOLD
fot. freepik.com

Ostatni tydzień na rynku metali szlachetnych był bardzo intensywny i cechował się relatywnie wysoką zmiennością. Czerwcowe kontrakty terminowe otworzyły się w Australii po cenie 1778,80 USD i zakończyły piątkową sesję na poziomie 1776,50 USD, co w zasadzie oznacza stratę zaledwie 2,3 USD. Złoto było w pewnym momencie bardzo blisko poziomu 1800 USD, ponieważ najwyższy poziom z ubiegłego tygodnia to 1798,80 USD, a najniższy to 1764,40 USD.

Tydzień zakończył się niewielką wyprzedażą z uwagi na ponowny wzrost rentowności 10-letnich obligacji skarbowych USA. Dodatkowo w USA wypłynęły bardzo solidne dane dotyczące bardzo wysokich poziomów sprzedaży nowych domów. Tam również można upatrywać się przyczyn słabości na rynku złota. – opowiada Łukasz Witta, inwestor i dealer metali z firmy Szlachetne Inwestycje. Według Amerykańskiego Biura Spisu Ludności na podstawie danych za marzec stwierdzono, że wzrost sprzedaży nowych domów był najszybszy od 2006 roku! – dodaje.

Słabość dolara nie pomogła złotu

Rynek metali szlachetnych był w ciągu ostatnich tygodni mocno wspierany przez słabość dolara amerykańskiego. Jednak w tym tygodniu nie wystarczyło to, aby zamknąć kolejny tydzień na plusie. Tylko w piątek indeks dolara stracił 52 punkty, tym samym zamykając się na poziomie 90.8, co oznacza spadek wartości netto o -0,57%. Warto zauważyć, że dolar amerykański zamykał się coraz niżej w ujęciu tygodniowym przez ostatnie 3 tygodnie. Biorąc pod uwagę 29 marca, gdzie indeks dolara zamknął się na poziomie w okolicach 92,90 do dnia dzisiejszego oznaczałoby to stratę w wysokości około 2,1%.

Ostatnie cztery tygodnie handlu były całkiem przyzwoite dla złota, ponieważ w tym czasie żółty metal odbił się z tzw. „podwójnego dna”, które miało miejsce właśnie 29 marca na najniższym poziomie 1677 USD aż do najwyższego poziomu z tego tygodnia, czyli 1798,80 USD. Oznacza to, że ostatnie cztery tygodnie handlowe to wzrost złota o ponad 100 USD. – tłumaczy dealer.

Walka o poziom 1800 USD

Jeżeli przyjrzymy się bliżej zmianom cen na rynku metali szlachetnych w ostatnim tygodniu, to zdamy sobie sprawę, że szereg fundamentalnych wydarzeń zakłócił dalsze wzrosty. Ponownie nasilił się niepokój związany z niedawnym wzrostem liczby zakażeń Covid-19, co ma bezpośredni wpływ na ogólne spowolnienie wzrostu światowej gospodarki. Ponadto państwo odpowiadające za dużą część popytu, czyli Indie, musiały zmierzyć się z nowym rekordem zakażeń w postaci ponad 300 000 przypadków w ciągu jednego dnia. Druga połowa tygodnia była niekorzystna z uwagi na wspomniany wzrost rentowności 10-letnich obligacji oraz całkiem solidne dane ekonomiczne płynące z USA. Warto jednak zauważyć, że mimo wielu przeciwności złoto było bliskie osiągnięcia istotnego poziomu 1800 USD za uncję. Pokonanie go będzie kolejnym istotnym przystankiem w drodze powyżej poziomu 1900 USD za uncję.

Perspektywy na najbliższe tygodnie

Łukasz Witta przedstawia swoje zdanie. Jest kilka powodów, aby nadal być pozytywnie nastawionym do dalszych wzrostów w nadchodzących tygodniach. Pierwszy czynnik to wielkie plany prezydenta USA Joe Bidena, który mocno przepycha pomysł, aby niemalże podwoić stawkę podatku od zysków kapitałowych dla „zamożnych obywateli Ameryki”. Podwyżki mają być znaczące i z pewnością będą odczuwalne dla inwestorów, gdyż federalne stawki podatkowe proponowane przez Bidena dla niektórych inwestorów mogą sięgać nawet 43,4%. – prognozuje inwestor. Zmiana struktury podatkowej na znacznie mniej korzystną to sygnał do ucieczki dla inwestorów z dużym kapitałem, którzy posiadają dolarowe aktywa. Sprawi to, że Stany Zjednoczone staną się mniej atrakcyjnym miejscem do „przetrzymywania kapitału”, co w konsekwencji zaburzy dalszy popyt na dolara amerykańskiego. dodaje.

Kolejny powód to wyprzedaż bitcoina,

która może okazać się korzystna dla rynku metali szlachetnych. Najpopularniejsza kryptowaluta straciła w ubiegły piątek ponad 9% i był to najgorszy tydzień od blisko dwóch miesięcy. Silna zmienność i spadki bitcoina mogą być korzystne dla rynku złota, który jest znacznie bardziej stabilny.

Jeżeli ktoś chciałby upatrywać ważnych poziomów dla bitcoina to będzie to z pewnością 48 000 USD - widać tam wyraźne wsparcie. Co więcej, bitcoin może bez większego problemu znaleźć się na poziomie 43 000$, ponieważ to tam jest 200-dniowa średnia krocząca. Te dwa aspekty mogą być pewnego rodzaju motorem napędowym do dalszych wzrostów. Dokładając do tego plany wydatków infrastrukturalnych Bidena, coraz bardziej prawdopodobny jest scenariusz stagflacji. Nowy plan prezydenta USA ma niebagatelny wpływ na akcje, rynek kryptowalut oraz - co kluczowe - na dolara amerykańskiego, który jest odwrotnie skorelowany ze złotem. Rynki nie zapominają także o widmie inflacji - oczekiwania inflacyjne są najwyższe od lat.

Przekroczenie poziomu 1800 USD

Jest to kluczowy poziom dla wielu inwestorów i jego przekroczenie to pokonanie kolejnej psychologicznej bariery. Zamknięcie powyżej poziomu 1800 USD za uncję będzie bardzo optymistycznym sygnałem dla dalszych wzrostów i kolejnym przystankiem może być poziom 1900 USD. Jednak aby złoto usytuowało się silnie powyżej poziomu 1800 USD, to indeks dolara musiałby spaść poniżej 90. Wyraźnym powodem, dlaczego silny poziom oporu znajduję się na poziomie 1800 USD jest fakt, że poziom 1806 USD to 100-dniowa średnia krocząca dla złota. Warto jednak brać pod uwagę, że w przyszłym tygodniu czeka nas wyraźna presja na spadki z uwagi na pozytywne dane makroekonomiczne. Niestety w najbliższym czasie z uwagi na wznowienie działalności wielu sektorów gospodarki, krótkoterminowe dane makroekonomiczne mogą być mniej korzystne dla złota. – podsumowuje Witta.

Sklep Szlachetne Inwestycje – dealer metali szlachetnych, profesjonalny dostawca produktów inwestycyjnych ze złota, srebra i platyny, działający pod adresem www.sklep.szlachetneinwestycje.pl. Firma powstała z pasji do inwestowania oraz w odpowiedzi na pogarszającą się sytuację systemu finansowego. Właściciele stworzyli również pierwszą w Polsce giełdę metali szlachetnych dla inwestorów indywidualnych.


Wiadomości prasowe

Wiadomości prasowe, dostarczane m.in. ze spółek giełdowych, Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych, Startup'ów oraz mikro przedsiębiorstw

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk