• Odbierz prezent
Dlaczego 2020 był niesamowitym rokiem na rynku ropy naftowej? Cena miedzi skończy ten wyjątkowy rok na spadkach?
Z artykułu dowiesz się:

  • co działo się w 2020 roku na rynku czarnego złota,
  • o notowaniach miedzi. 

Notowania ropy naftowej są na dobrej drodze do zakończenia bieżącego roku w okolicach 50 USD za baryłkę. Ceny ropy WTI poruszają się niewiele poniżej tego poziomu, zaś ceny ropy Brent nieco powyżej. Jest to więc gorsze zakończenie roku niż w 2019 r., kiedy to notowania ropy naftowej wyraźnie przekraczały 60 USD za baryłkę. To był na rynku ropy wyjątkowy rok. Ostateczny, roczny spadek notowań tego surowca był niczym w porównaniu ze zmiennością cen obserwowaną w międzyczasie. Ujemne ceny ropy naftowej w drugiej połowie kwietnia i późniejsze spektakularne odbicie cen w górę sprawiły, że na rynku ropy pojawiło się znacznie więcej początkujących inwestorów niż w ostatnich latach.

Przełom roku pod znakiem niepewności na rynku ropy naftowej - 1

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Końcówka 2020 roku na rynku ropy naftowej upływa jednak spokojnie. Ceny ropy prawdopodobnie zakończą bieżący tydzień na delikatnym plusie przy relatywnie niewielkiej zmienności. Słabość dolara oraz zapowiedzi programu stymulacyjnego w USA sprzyjają stronie popytowej. Dodatkowym wsparciem dla kupujących jest spadek zapasów ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych w poprzednim tygodniu.

Mimo przewagi rynkowych optymistów, nie ulega wątpliwości, że rynek ropy naftowej wchodzi w nowy rok z dużą dozą niepewności i obaw. Kolejne, poświąteczne uderzenie pandemii może znów wywołać nowe restrykcje, a tempo i zakres działania szczepionek dopiero zaczną być widoczne w praktyce w kolejnych miesiącach. W obliczu utrzymujących się obostrzeń, tempo wzrostu popytu na ropę naftową na świecie stoi pod dużym znakiem zapytania.

Przełom roku pod znakiem niepewności na rynku ropy naftowej - 2

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

MIEDŹ

Spadkowy akcent na koniec wzrostowego roku na rynku miedzi

Notowania miedzi w tym tygodniu znajdują się pod delikatną presją podaży. Cena miedzi w Stanach Zjednoczonych z rejonu 3,60 USD za funt na początku bieżącego tygodnia osunęła się do obecnych 3,51-3,52 USD za funt.

Stronie podażowej na rynku miedzi dzisiaj sprzyjają dane, które pojawiły się w Chinach – a mianowicie, rozczarowujące odczyty indeksów PMI dla przemysłu i usług za grudzień wg CFLP. Fala odczytów PMI, w tym także kolejnych dla Chin, zacznie się jednak tuż po Nowym Roku i wtedy też może mieć istotny wpływ na ceny miedzi.

Niemniej, mimo zniżki notowań miedzi w ostatnich dniach, nie ulega wątpliwości, że dla cen miedzi był to dobry rok, zakończony na solidnym plusie. Stopa zwrotu na rynku miedzi na londyńskiej LME pokonała stopy zwrotu z inwestycji w pozostałe metale przemysłowe, takie jak cynk, nikiel, cyna, aluminium czy miedź.

2021 rok także zapowiada się dla miedzi obiecująco. Istnieje duża szansa, że szczepionka na Covid-19 pozwoli na okiełznanie rozwoju pandemii w przyszłym roku, a gospodarka zacznie powoli podnosić się po szoku zaserwowanym przez koronawirusa w ostatnich miesiącach. Jeśli ten scenariusz się zrealizuje, to prawdopodobnie popyt na miedź będzie rósł, zwłaszcza w Chinach.

Przełom roku pod znakiem niepewności na rynku ropy naftowej - 3

Notowania miedzi w USA – dane dzienne

Nota prawna


Dorota Sierakowska

Finansistka i przedsiębiorca. Analityk rynków surowcowych w DM BOŚ (zdobywczyni nagrody FxCuffs 2017 w kategorii Analityk Roku), wydawca i redaktor naczelna magazynu o inwestowaniu Trend. Regularnie wypowiada się w mediach na tematy związane z rynkami finansowymi. Pasjonatka podróży i poznawania świata, certyfikowany nurek i żeglarz.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk