• Odbierz prezent
DJIA zakończył korektę - analiza techniczna wykresu jednego z najważniejszych indeksów akcji spółek notowanych na New York Stock Exchange i NASDAQ
fot. freepik.com

Poniedziałek był jednym z lepszych dni na amerykańskim indeksie DJIA. Duża biała świeca wskazuje na kształtowanie dołka na poziomie 33000 punktów. Jest to równa liczba, co jest argumentem za tworzeniem wsparcia w tym miejscu według kanonów analizy technicznej.

Wiadomości rynkowe z mBank

Ciekawszym wytłumaczeniem jest jednak cała struktura oznaczona literami a, b i c. na wykresie można znaleźć dwa takie miejsca. Korekta z okresu wrzesień-październik jest wzorcem do tego, co pojawiło się teraz.

Sięgając do teorii Elliotta a konkretnie do opisów korekt, jest tam wymieniony kształt Zig-Zak. Jest to korekta prosta, chyba najczęściej pojawiający się kształt ruchu wtórnego. W układzie idealnym długość fali c jest taka sama jak odcinka a. Taka sytuacja ma miejsce w obu przypadkach zaznaczonych na wykresie kolorem żółtym.

Za pierwszym razem indeks US30 bardzo szybko skierował się w stronę nowego szczytu. Praktycznie każdy dzień był koloru białego. Teraz sytuacja może wyglądać podobnie, pod warunkiem, że indeks utrzyma się powyżej lokalnego wsparcia 33600 punktów.

Ponieważ tworzenie dołka poparte jest wykupieniem wskaźnika RSI, to można domniemywać, że impuls już trwa. Podobny układ był ostatniego dnia października 2020 roku.

Jeżeli byki wykorzystają potencjał z układu „kresek”, to wkrótce będziemy świadkami ataku na szczyt 34998 punktów. Alternatywa to rozbudowanie korekty do wielkości 3000 punktów, aby wypełnić wysokość żółtego obszaru. Wówczas byłaby to trzecia taka korekta.

DJIA zakończył korektę - 1


Paweł Śliwa

Ekspert w Departamencie Rynków Nieregulowanych Dom Maklerski mBanku. Od 2005 r. prowadzi i organizuje szkolenia. Rynkami finansowymi zajmuje się od 1998 r., specjalizując się w Analizie Technicznej - jako teoretyk i praktyk inwestuje swoje oszczędności. Uczestnik licznych szkoleń i kursów w tym z Robertem Minerem. Założyciel i prezes Stowarzyszenia Analityków Technicznych - współpracuje ze Stowarzyszeniem Inwestorów Indywidualnych (Wall Street, Profesjonalny Inwestor, Akademia Tworzenia Kapitału), Fundacją Edukacji Rynku Kapitałowego i uczelniami wyższymi. Prywatnie mąż, tata i pasjonat rynków finansowych oraz samochodów terenowych. mForex.pl

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk