• Odbierz prezent
Disney prezentuje wyniki kwartalne. Spółka zaskoczyła analityków z Wall Street

11 lutego spółka Disney przedstawiła wyniki kwartalne. Były one niższe niż przed rokiem, jednak stanowiły zaskoczenie dla analityków z Wall Street, którzy spodziewali się znacznie słabszych wyników. Działalność parków rozrywki zeszła na dalszy plan i obecnie spółka jest skupiona na usługach streamingowych.

 

11 lutego w czwartek po zakończeniu sesji na amerykańskim rynku spółka Walt Disney Company opublikowała wyniki finansowe za IV kwartał. Przychody uległy obniżeniu do poziomu 16,25 mld USD w porównaniu do 20,88 mld USD w analogicznym okresie poprzedniego roku, co stanowi spadek o 22% rdr. Okazały się jednak wyższe od szacunków analityków z Wall Street, którzy spodziewali się przychodów na poziomie 15,9 mld USD. Zysk na akcję wyniósł 0,32 USD w porównaniu do 1,53 USD przed rokiem. Osiągnięty zysk również zaskoczył analityków z Wall Street, gdyż spodziewali się oni straty na poziomie 0,41 USD na akcję.

Działalność związana z parkami rozrywki zeszła na dalszy plan i uwaga rynku jest skupiona przede wszystkim na działalności telewizyjnej Disneya. Spółka poinformowała, że obecnie ma prawie 95 milionów abonentów usługi streamingowej Disney+. W minionym kwartale dla części klientów zakończył się bezpłatny okres próbny. Spółka jest zadowolona, że zdecydowali się oni zostać płatnymi abonentami po zakończeniu okresu promocyjnego.

Jednocześnie zwrócono uwagę, że średni miesięczny przychód na użytkownika uległ obniżeniu o 28% w porównaniu do analogicznego okresu poprzedniego roku z 5,58 USD do 4,03 USD. Jest to związane z ujęciem w statystykach także abonentów platformy Disney+ Hotstar, która została uruchomiona w ubiegłym roku w Indiach i Indonezji. W przypadku tej platformy średni miesięczny przychód przypadający na użytkownika jest niższy niż w tradycyjnym Disney+ na innych rynkach. Dyrektor finansowy firmy - Christine McCarthy poinformowała, że bez uwzględniania Hotstar, średni miesięczny przychód przypadający na użytkownika wyniósłby 5,37 USD.

Przychody z platform ESPN+ i Hulu lekko wzrosły. Spółka poinformowała, że na koniec kwartału liczba użytkowników wszystkich platform spółki łącznie wyniosła ponad 146 mln.

Przychody z segmentu konsumenckiego, obejmującego usługi streamingowe, wzrosły o 73% rdr, osiągając poziom 3,5 mld USD. Wzrost ten pomógł zrównoważyć straty w innych segmentach działalności firmy, związane ze skutkami pandemii. Przychody w segmencie obejmującym parki rozrywki spadły o 53% w stosunku do analogicznego okresu poprzedniego roku i wyniosły 3,58 mld USD. Większość z nich była zamknięta lub działała w ograniczonym zakresie.

Wyniki spółki ucieszyły inwestorów. W notowaniach posesyjnych kurs akcji Disney wzrósł o 2%.


Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk