• Odbierz prezent
"Dirty market" czyli o tym, dlaczego nie zostanę traderem "harmonicznym"…
Z artykułu dowiesz się:

- Czy proporcje liczbowe występują na rynku

Niedawno natrafiłem na taki oto filmik:

Tajemniczy ciąg Fibonacciego. Złota liczba. Boska proporcja

 

Zdaję sobie sprawę, że można znaleźć w prezentacji kilka nieścisłości czy uproszczeń, ale jakże fascynująca to podróż! Można się poczuć jakby w zaczarowanym ogrodzie, a jak do tego damy odrobinę autoironii, której autorowi nie brakuje, to naprawdę jest co podziwiać..

 

By nie zepsuć Państwu przyjemności percepcji unikam streszczenia, czyniąc jednak mały wyjątek. Otóż w pewnym momencie autor wspomina o „tradingu harmonicznym” zastrzegając jednak, iż nie jest w stanie ocenić skuteczności tych „algorytmów”..  

 

Ach, pomyślałem przez chwilę, tyle prawidłowości Fibonacciego w świecie i tyle na rynku! Super!

 

Lecz po chwili odczułem wątpliwość.. Proporcje liczbowe prawdziwie odnajdujemy w pięknych kwiatach i majestatycznym kosmosie, ale czy rynek ze swoim brudem, z jakże często potworną walką na złudzenia jednej strony (które nieomal równie często stają złudzeniem drugiej strony), też miałby przynależeć do misterium natury opartej na doskonałych proporcjach Fibonacciego?

 

Jednak nie! Jednak nie przejdę na jasną stronę mocy „harmonic trading”. Wiem, wiem, znajdziemy ogromną ilość przykładów, że „to działa”. Niech tam, może i działa (a gdyby tak rozpisać  inne liczby dla formacji, może też by działało ? -;).

 

Rynek jednak wydaje mi się po prostu zbyt brutalny, zbyt mocno przepełniony rządzą zysku tych „silnych” i rozpaczą przegranych, by odnajdywać w nim matematyczną doskonałość. Rynek nie jest „doskonały”. Rynek jest dirty. Takie jest w każdym razie moje zdanie.

 

Pozostanę więc po stronie brutalnej prostoty price action. „Tu siła podaży zwyciężyła, więc mamy opór i nie mam pojęcia dlaczego właśnie „tutaj”. Po prostu przyjmuję do wiadomości..” Czasem wyciągam z tego traderskie wnioski ryzykując część swoich ciężko zarobionych pieniędzy. Raz wygram, raz przegram.. Żadna doskonałość. Brutalna logika walki o byt w świecie, gdzie coraz trudniej „zarobić” w „normalny sposób”..


Zbigniew Wieczorek

Specjalizuje się w analizie Price Action z perspektywy wysokich interwałów czasowych. Dr nauk humanistycznych, wykładowca filozofii i logiki.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk