• Odbierz prezent
Dino Polska w niecałe dwa lata po debiucie wejdzie w skład WIG20

Jedna z najbardziej zyskownych spółek ostatnich miesięcy, Dino Polska, w niecałe dwa lata po swoim giełdowym debiucie wejdzie w skład głównego indeksu na warszawskim parkiecie - WIG20. Miejsca operatorowi sieci supermarketów w indeksie będą musiały ustąpić spółki Eurocash lub Energa.

 

Spółka Dino Polska aktualnie wchodzi w skład indeksu mWIG40, w którym stanowi ponad 7,7% obrotu, co daje jej trzecie miejsce w indeksie średnich spółek, po Banku Millenium oraz ING Banku Śląskim. Dlaczego zatem to Dino wejdzie do indeksu dwudziestu największych spółek? Odpowiedź na to pytanie jest prosta - WIG20 może zawierać nie więcej niż pięć podmiotów z jednego sektora, zaś obecnie w jego skład wchodzi maksymalna liczba spółek bankowych (Alior Bank, PKO BP, mBank, PEKAO, Santander Bank).

Z indeksem WIG20 natomiast najprawdopodobniej pożegnają się Eurocash (0,7% obrotu indeksu) lub Energa (0,9% obrotu).

 

Spółka Dino Polska, obsługująca sieć supermarketów, weszła na giełdę w kwietniu 2017 r. przy wycenie 37,50 PLN, wówczas będąc jednocześnie największym debiutem ostatnich czterech lat na warszawskim parkiecie, z którym inwestorzy wiązali duże nadzieje. Dotychczasowy szczyt notowań spółki został osiągnięty 1 czerwca 2018 r. przy kursie 112,90 PLN za akcję (ponad 201 % wzrostu od debiutu), aktualnie zaś wynosi 102 PLN, zamykając poniedziałkową sesję z minimalnym 0,1% wzrostem.

Indeks WIG20 zakończył dzisiejszą sesję ze stratą 0,12% na kursie 2390,46 pkt.

 

Indeks dwudziestu najwiekszych spółek WIG20 aktualizowany jest co rok, w ramach tzw. rewizji rocznej, która następuje po styczniu. 28 lutego GPW ogłosi spółki, które zostaną dodane lub usunięte z indeksów WIG20 oraz mWIG40. Ostatnia zmianą w indeksie dwudziestu największych spółek było wejście w jego skład pierwszej spółki gamingowej, CD Projekt Red, w zamian za Asecco Poland. Zmiany w indeksach największych spółek (nie sektorowych) dokonywane są na podstawie średniej ważonej płynności danej spółki w stosunku do całego indeksu oraz jej kapitalizacji rynkowej w relacji do pozostałych spółek z indeksu.

Czytaj także: Dino zatankuje Twój samochód

Na początku miesiąca Urząd Regulacji i Energetyki wydał zgodę na obrót paliwami płynnymi przez Grupę Dino. Dzięki temu Spółka zyska wiele przywilejów, a jednym z nich jest możliwość handlu w niedzielę, czy dzięki temu Dino znowu zaskoczy inwestorów?   Szansa na kolejne wzrosty W czasie ostatnich.. Czytaj
Dino zatankuje Twój samochód

 

Notowania: Dino Polska SA

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GPW:DNP/

Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk