• Odbierz prezent
Dino Polska ukarana za brak zgody od UOKiK. Wysokość kary może być zaskoczeniem

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w czwartek 23 stycznia poinformował o nałożeniu kary finansowej na spółkę Dino Polska. Wg UOKiK, wchodząca w skład indeksu WIG20 sieć sklepów dopuściła się przejęcia części mienia innej spółki bez uzyskania stosownej zgody. Wymiar kary jest jednak symboliczny dla samej spółki.

 

Dino Polska w grudniu zeszłego roku wyraziła chęć przejęcia dwunastu sklepów należących do sieci Domex-Kuśnierek, na co musiała zdobyć pozwolenie od urzędu antymonopolowego. Jak się jednak okazało, Dino Polska już w momencie złożenia wniosku do UOKiK było właścicielem wspomnianych sklepów i udostępniało je spółce Domex-Kuśnierek na podstawie umowy najmu. Oprócz tego, na podstawie umowy franczyzowej Dino Polska kształtowało ceny sprzedawanych towarów i ustalało warunki dostawy oraz sprzedaży.

 

W ocenie UOKiK Dino Polska zakupiła wspomniane sklepy bez wymaganej zgody, za co spółka została ukarana sankcją w wysokości 100 tys. złotych. Decyzja nie jest prawomocna i spółka może się od niej odwołać.

 

Zgodnie z przepisami, transakcja tego typu podlega zgłoszeniu do UOKiK, jeżeli biorą w niej udział przedsiębiorcy, których łączny obrót w roku poprzedzającym przekroczył 1 mld euro na świecie lub 50 mln euro w Polsce. Kara za niezgłoszenie zamiaru koncentracji wynosi do 10 proc. obrotu przedsiębiorcy osiągniętego w roku poprzedzającym wydanie decyzji. Samodzielnie przeprowadzenie koncentracji bez uzyskania zgody UOKiK jest naruszeniem przepisów ustawy antymonopolowej.

 

Aktualnie akcje Dino Polska notowane są po 167,5000 PLN, w okolicach historycznych szczytów cenowych.

Czytaj także: PGNiG zapłaci wielomilionową karę. Sąd Najwyższy oddala skargę spółki

Sąd Najwyższy w czwartek 23 stycznia oddalił skargę kasacyjną Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa w sprawie decyzji Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów z 2015 r. Chodzi o karę finansową w wysokości ponad 10 mln złotych, nałożoną na spółkę za nie zastosowanie się do zaleceń Urzędu i unik.. Czytaj
PGNiG zapłaci wielomilionową karę. Sąd Najwyższy oddala skargę spółki

 

Notowania: Dino Polska SA

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GPW:DNP/

Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk