• Odbierz prezent
DigitalOcean już na giełdzie. Jak wypadł debiut spółki?
fot. freepik.com

W ostatnim czasie na amerykańskiej giełdzie miała swój debiut spółka DigitalOcean, która zasłynęła z usług chmurowych dla programistów. Jak wyglądają szczegóły?

 


Zobacz, jakie publikacje makroekonomiczne mogą mieć wpływ na rynki! Śledź kalendarz ekonomiczny i nie przegap istotnych danych

 

 

Czym zajmuje się DigitalOcean?

DigitalOcean Inc. jest dostawcą infrastruktury chmurowej i posiada centra danych na całym świecie. Usługi firmy są przeznaczone dla programistów. Produkt DigitalOcean łączy w sobie hosting internetowy i zastosowanie wirtualnych serwerów. Jest wykorzystywany przede wszystkim w procesie wdrażania, skalowania i zarządzania aplikacjami, które działają jednocześnie na wielu komputerach. W 2013 r. firma stała się jednym z pionierów maszyn wirtualnych, opartych na dyskach SSD. Platforma DigitalOcean cieszy się dużą popularnością wśród deweloperów na całym świecie. Oprócz hostingu internetowego jest to również aktywna społeczność programistów. Spółka skupia się na tym, by jej produkty były proste i przyjazne w obsłudze.

Spółka została założona w 2011 r. Obecnie prezesem zarządu firmy jest Yancey L. Spruill, a wiceprezesem Arif Kadir. Siedziba spółki mieści się w Nowym Jorku. Obecnie DigitalOcean ma ponad 570 tysięcy klientów w 185 krajach.

 

Jak zainwestować w chmurę?

DigitalOcean rywalizuje z takimi gigantami, jak Amazon czy Microsoft w zakresie dostarczania firmom zasobów obliczeniowych i usług przechowywania danych. Spółka zdecydowała się również wejść na amerykańską giełdę.

Inwestorzy, którzy do tej pory chcieli inwestować w usługi chmurowe, mogli mieć ekspozycję na ten rynek jedynie kupując akcje takich firm, jak Amazon, Alibaba, Google, IBM, czy Oracle. W przypadku tych firm jednak usługi chmurowe stanowią stosunkowo niewielki wycinek całej ich działalności. W przypadku DigitalOcean jest inaczej. Działalność firmy skupia się przede wszystkim na usługach chmurowych.

 

Wyniki finansowe spółki

W odróżnieniu od usług chmurowych Amazona – Amazon Web Services, wyniki DigitalOcean nie wyglądają zbyt zachęcająco, jednak uwagę zwraca imponujący wzrost przychodów.

W 2018 r. przychody spółki wyniosły 203,1 mln USD. Rok zakończył się stratą netto w wysokości 36 mln USD. W 2019 r. przychody wzrosły do 254,8 mln USD, a strata netto wyniosła 40,4 mln USD. W 2020 r. spółka uzyskała przychody na poziomie 318,4 mln USD przy stracie netto w wysokości 43,6 mln USD. W ostatnich latach przychody spółki wzrastały średnio o 25% rocznie. Zadłużenie spółki na koniec 2020 r. wyniosło 160 mln USD.

W swym prospekcie emisyjnym spółka zwróciła uwagę na niepewność dotyczącą możliwości uzyskania rentowności w przyszłości. Dodano również, że jeśli uda się ją wypracować, nadal będzie istniało ryzyko, czy uda się utrzymać takie wyniki w dłuższym terminie.

 

IPO DigitalOcean

25 lutego 2021 r. w swym komunikacie prasowym spółka DigitalOcean poinformowała,  że złożyła stosowne dokumenty do Amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) w związku z planowaną ofertą publiczną. IPO DigitalOcean rozpoczęło się 22 marca. W ramach oferty publicznej zaoferowano 16,5 mln akcji, aby zebrać 775,5 mln USD i uzyskać wycenę spółki na poziomie 4,95 mld USD. Cena emisyjna akcji wynosiła 47 USD. Był to górny zakres proponowanych widełek cenowych. Akcje spółki były bowiem wyceniane w przedziale od 44 do 47 USD. Przygotowaniem oferty zajmowały się znane amerykańskie banki: Morgan Stanley, Goldman Sachs i JP Morgan. Środki pozyskane w ramach IPO zostaną przeznaczone na kapitał obrotowy i ogólne cele korporacyjne firmy.

24 marca DigitalOcean zadebiutował na amerykańskiej giełdzie NYSE pod tickerem DOCN. W pierwszym dniu notowań na otwarciu kurs akcji spółki wyniósł 41,50 USD, co stanowi spadek o 12% w stosunku do ceny emisyjnej. Na koniec środowej sesji na amerykańskim rynku akcje DigitalOcean kosztowały 42,50 USD. Tym samym spadek kursu akcji został ograniczony do 9,57%. Po środowej sesji giełdowej wycena spółki wyniosła 4,48 mld USD.

 Wykres kursu akcji DigitalOcean 24 marca 2021

Wykres kursu DigitalOcean w pierwszym dniu notowań

 

W drugim dniu notowań na początku sesji kurs akcji spółki zaczyna odrabiać straty. W pierwszych godzinach handlu na czwartkowej sesji zyskuje ponad 2%.

 

Cele DigitalOcean

Ważnymi celami w dalszej działalności spółki są: wzrost bazy klientów, sprzedaż dodatkowych produktów, inwestycje w rozwój platformy i nowych produktów, potencjalne akwizycje oraz wzrost i zaangażowanie w społeczność platformy. DigitalOcean zamierza także inwestować środki w rozwój infrastruktury technicznej, utrzymanie lub zwiększenie wydajności centrów danych, wydatki marketingowe w celu zwiększenia rozpoznawalności marki, a także nowe funkcjonalności platformy.

 

Podsumowanie

Spółka ma stosunkowo krótką historię swej działalności, która niewątpliwie jest innowacyjna. Wydaje się trafiać w potrzeby rynku, na którym usługi chmurowe cieszą się coraz większą popularnością. Jednocześnie do czynników ryzyka można zaliczyć konkurencję ze strony większych firm oraz brak dywersyfikacji działalności – spółka skupia się tylko na jednym rodzaju usług. Dodatkowym czynnikiem ryzyka może być brak dodatnich wyników finansowych. Jednocześnie jednak można się też spodziewać, że spółka zacznie być bardziej rozpoznawana właśnie dzięki obecności na giełdzie, co może przyciągnąć nie tylko inwestorów, ale i nowych klientów.

 

 

Źródła:

Materiały informacyjne spółki DigitalOcean

https://www.webchefs.pl/blog/digitalocean-co-to-jest-i-dlaczego-to-najlepsza-chmura-dla-programistow/

https://www.marketwatch.com/story/digitalocean-ipo-prices-at-47-a-share-high-end-of-range-2021-03-24

https://www.cnbc.com/2021/03/24/digitalocean-starts-trading-on-nyse.html

https://www.cnbc.com/2021/03/15/digitalocean-ipo-filing-plays-up-ease-of-use-vs-amazon-microsoft.html


Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, redaktor portalu FXMAG.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk