• Odbierz prezent
Diamenty są wieczne, ale wcale nie muszą przynosić zysków - UOKiK ostrzega przed alternatywnymi inwestycjami i piramidą finansową

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ostrzega przed kolejnymi programami inwestycyjnymi, które działają w nielegalnym modelu piramidy finansowej, a także przed inwestycjami w diamenty, które - mimo zapewnień firmy oferującej ich zakup - nie dają jakichkolwiek gwarancji zysku, a wręcz mogą doprowadzić do straty zainwestowanych pieniędzy.

 

Pieniądze za oglądanie reklam to piramida finansowa

UOKiK w oficjalnym komunikacie uznał platformę AdBlast, prowadzoną przez spółkę Alternet, za piramidę finansową. Decyzja Urzędu zobowiązuje spółkę do poinformowania jej klientów o tym, że została uznana przez UOKiK za działającą w nieuczciwym modelu piramidy finansowej, a także o możliwości otrzymania zwrotu zainwestowanych pieniędzy na żądanie w ciągu 30 dni od złożenia wniosku. Alternet jest jednak podmiotem zarejestrowanym w Stanach Zjednoczonym, stąd też otrzymanie zwrotu wpłaconego kapitału może być utrudnione, jak twierdzi prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Jak działa platforma AdBlast (choć być może stosowniejszy byłby czas przeszły, gdyż strona internetowa od jakiegoś czasu jest nieaktywna)? Model funkcjonowania jest w wielu aspektach zbliżony do nieistniejącej już platformy FutureNet i systemu FutureAdPro, które również zostały uznane przez UOKiK za piramidy finansowe. Alternet posiada własną platformę społecznościową, na której można zakupić pakiety reklamowe AdPack w cenach od 10 do 1000 dolarów, a także kupić jeden ze statusów. Zakup pakietów reklamowych miał zapewniać dochody, a także pozwalać na czerpanie zysków m.in. z oglądania reklam. Oprócz tego Alternet uruchomił również program Mineblast, w którym można było czerpać rzekome zyski z inwestowania w kopanie kryptowalut poprzez tzw. Cloud mining (kopanie w chmurze, polegające na dzierżawie mocy obliczeniowej, bez konieczności fizycznego posiadania sprzętu). Najwięcej można było jednak zarobić poprzez polecanie platformy innym, zachęcanie do zakupu pakietów i budowanie własnych struktur. AdBlast, jak przystało na piramidę finansową, poza pakietami uczestnictwa i statusami nie oferował żadnego realnego produktu lub usługi. Cały system był jednak opracowany w taki sposób, by napływ nowych użytkowników miał charakter lawinowy. Istotnym sygnałem ostrzegawczym był fakt, że platforma AdBlast przyjmowała wpłaty wyłącznie w kryptowalutach (Bitcoin, Ethereum, Litecoin i Dash), aby ominąć regulowany obieg bankowy.

Warto dodać, że Urząd po raz pierwszy ostrzegał przed spółką Alternet i jej platformą AdBlast już we wrześniu 2019 r., kiedy postępowanie znajdowało się w początkowej fazie. Co ciekawe, UOKiK ostrzegał wówczas również przed platformami Hybryd Cykler i Omega Best, które również od wielu miesięcy są już nieaktywne, a ich uczestnicy stracili zainwestowane pieniądze.

Czytaj także: Jeden z twórców platformy Omega Best za kratkami. Drugi rusza z kolejną piramidą finansową

Stworzona przez Polaków piramida finansowa Omega Best, o której pisaliśmy na łamach portalu w sierpniu zeszłego roku, kilka miesięcy temu przeszła do historii, pozostawiając swoich użytkowników z łączną stratą przekraczającą 2,5 mln euro. Jeden z twórców kryptowalutowej piramidy finansowej został wł.. Czytaj
Jeden z twórców platformy Omega Best za kratkami. Drugi rusza z kolejną piramidą finansową

 

Diamenty inwestycyjne pod lupą

UOKiK ostrzega również przed serwisem internetowym Jewel Lines, który oferuje inwestycje w diamenty i biżuterię, a także zachęca do zakupu akcji spółki Jewel Lines Poland. Urząd wszczął postępowanie wyjaśniające wobec spółki, sprawdzając czy oferowane inwestycje w kamienie szlachetne nie naruszają interesów konsumentów. Pod lupę UOKiK-u trafiły programy inwestycyjne Jewel Lines „Rodzinne klejnoty” i „Od diamentu do procentu”.

Spółka otrzymała od UOKiK karę w wysokości 25 tys. złotych za nieudzielenie informacji w toku postępowania, co jest jej obowiązkiem w przypadku otrzymania zapytań od Urzędu. Prezes UOKiK poinformował również o tym, że na jego wniosek KNF również podjęła czynności sprawdzające w zakresie działalności Jewel Lines Poland.

Warto dodać, że to nie pierwsze postępowanie UOKiK-u w sprawie podmiotów oferujących alternatywne inwestycje w kamienie szlachetne - w grudniu 2017 r. Urząd ostrzegał konsumentów przed spółką Mart Diamonds, która notabene znalazła się na liście ostrzeżeń publicznych Komisji Nadzoru Finansowego w lipcu 2018 r.

 

Kara za prowadzenie piramidy finansowej

Prowadzenie działalności w oparciu o model piramidy finansowej jest w Polsce (jak również w większości światowych jurysdykcji) nielegalne i podlega konsekwencjom prawnym. Określa to Ustawa o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym z 2007 r., konkretnie jej art. 7 w punkcie 14:

(Nieuczciwą praktyką rynkową jest) zakładanie, prowadzenie lub propagowanie systemów promocyjnych typu piramida, w ramach których konsument wykonuje świadczenie w zamian za możliwość otrzymania korzyści materialnych, które są uzależnione przede wszystkim od wprowadzenia innych konsumentów do systemu, a nie od sprzedaży lub konsumpcji produktów.

Za prowadzenie piramidy finansowej lub czerpanie korzyści finansowych z werbowania kolejnych jej uczestników grozi do 10 lat pozbawienia wolności. Oprócz tego, podmioty zarejestrowane na terenie Polski, które promują piramidy finansowe mogą otrzymać karę finansową od UOKiK w maksymalnej wysokości wynoszącej do 10% rocznych obrotów. Decyzje Urzędu nakładają również na spółkę prowadzącą nieuczciwy program inwestycyjny obowiązek poinformowania klientów o wyroku i możliwości otrzymania zwrotu wpłaconych pieniędzy w ciągu 30 dni od złożenia wniosku.

Od niedawna również UOKiK interesuje się nie tylko samymi podmiotami prowadzącymi piramidy finansowe, ale również ich promotorami, czyli tzw. naganiaczami, którzy najczęściej są osobami fizycznymi. W styczniu pierwszym w historii naganiaczem ukaranym przez UOKiK został Damian Żukiewicz. Otrzymał karę w wysokości 437 655 złotych za promowanie piramid finansowych FutureNet i Netleaders (DasCoin).

Czytaj także: Naganiacze mają powody do obaw. Jest pierwsza w Polsce kara za promowanie piramid finansowych, a będą kolejne

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w ostatnim czasie nie próżnuje. Po zeszłorocznych, listopadowych zapowiedziach walki z naganiaczami promującymi piramidy finansowe, Urząd szybko przeszedł od słów do czynów - 20 stycznia prezes UOKiK zdecydował się na ukaranie jednego z najbardziej rozpoznawal.. Czytaj
Naganiacze mają powody do obaw. Jest pierwsza w Polsce kara za promowanie piramid finansowych, a będą kolejne

 


Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk