• Odbierz prezent
Diamenty – pewna inwestycja na niepewne czasy! Jak lokować kapitał w diamentach?
Z artykułu dowiesz się:

- jak inwestować w diamenty 

- czy jest to inwestycja długo czy krótkookresowa

Analitycy nie mają wątpliwości: świat stoi u progu kryzysu ekonomicznego. Nadchodzący czas będzie szczególnie trudny i niepewny pod względem lokowania kapitału. Warto rozważyć bezpieczne inwestycje alternatywne, do których należy zakup diamentów lokacyjnych. W tym przypadku można mieć pewność, że wartość kamienia z biegiem lat nie spadnie. Jak bezpiecznie lokować kapitał w diamentach radzi Sebastian Motowidło, rzeczoznawca jubilerski i rzeczoznawca diamentów.

Zakup diamentu inwestycyjnego to swoista poduszka bezpieczeństwa, sposób na zabezpieczenie kapitału, którym dysponujemy. Ryzyko spadku wartości jest znikome, ponieważ diamenty wybierane przez profesjonalistów jako diamenty lokacyjne są rzadkie i pożądane, niewiele jest na świecie złóż w których znajdowane są kamienie bardzo dobrej jakości – wyjaśnia Sebastian Motowidło. Diament skutecznie ochroni nasz kapitał przed zgubnym wpływem zjawiska inflacji. Jest inwestycją zawsze dostępną, całkowicie niezależną od kondycji finansowej innych podmiotów, a w razie nieprzewidzianych zdarzeń można go łatwo i dyskretnie przemieścić.

Diamenty – pewna inwestycja na niepewne czasy! Jak lokować kapitał w diamentach?  - 1

Wybór kamienia – klucz do sukcesu

Kamień lokacyjny musi mieć odpowiednią czystość, barwę, masę oraz szlif. – W przypadku diamentów bezbarwnych najbardziej cenione są te o wysokiej, delikatnej bieli. Przy kamieniach o barwie fantazyjnej, niezwykle ważne jest głębokie nasycenie i możliwie równomierne rozłożenie barwy, jednak zwłaszcza w przypadku zakupu tych kamieni lepiej skorzystać z fachowego doradztwa. Wartość dobrze wybranego diamentu fantazyjnego może wzrosnąć znacząco w zaskakująco krótkim czasie – mówi Sebastian Motowidło.

Istotna jest również jakość szlifu i czystość kamienia. – Co do masy zaś, im większa tym większy możliwy wzrost wartości i stabilność diamentu – dodaje prezes firmy Gemso. W przypadku lokowania kapitału należy kupować diamenty luzem. – Biorąc pod uwagę opłacalności inwestycji, lepiej unikać zakupu kamieni w biżuterii. Wówczas zawsze ponosimy koszty, często niezwykle wysokie, jej wytworzenia – radzi Motowidło.

 

Ważne, by kamień posiadał certyfikat wydany przez jeden z renomowanych międzynarodowych instytutów gemmologicznych: GIA Gemological Institute of America, IGI International Gemological Institute oraz HRD Antwerp Institute of Gemmology. Brak certyfikatu oznacza dodatkowy koszt, kamień niecertyfikowany jest niemożliwy do zbycia. Jeśli inwestor chce go sprzedać, musi wysłać go do certyfikacji na własny koszt. Nie wspomnę już, że w przypadku braku certyfikatu, możemy paść ofiarą oszustwa – tłumaczy rzeczoznawca diamentów. Obecnie niezbędnym wymogiem jest też laserowa inskrypcja, wiążąca diament z certyfikatem.

Inwestycja długoterminowa

Diamenty to inwestycja długoterminowa, decydując się na zakup diamentu lokacyjnego trzeba mieć świadomość, że to lokata kapitału na co najmniej 5 lat. – Jeśli nasza sytuacja finansowa jest stabilna, zakup właściwego kamienia będzie doskonałą dywersyfikacją kapitału. W świecie kamieni szlachetnych to czas jest najlepszym sojusznikiem inwestora, im dłużej diament pozostanie z nami, tym drożej go potem sprzedamy. Dodatkowo możemy wygrać przy wzroście kursu dolara, gdyż jest on walutą w której się diamentami handluje – twierdzi prezes Gemso. Ważne, by podczas zakupu zapytać o odniesienie ceny diamentu do cennika hurtowego Rapaport. Profesjonalne podmioty zawsze podadzą tę informację i to z nimi najlepiej zawierać transakcje – im mniej pośredników, tym niższa cena diamentu.

Kamienie o mistrzowskim szlifie i dużej masie są często poszukiwane i pożądane przez najlepszych jubilerów, projektantów, domy aukcyjne, kolekcjonerów lub zamożnych inwestorów. Wartość takich kamieni wzrastać. – Właściwy diament, wbrew obiegowej opinii, łatwo spieniężyć. Wystarczy nawiązać kontakt z profesjonalnym podmiotem handlującym takimi kamieniami. Natomiast, diament o kiepskim szlifie i marnej czystości trudno sprzedać nawet osiedlowemu jubilerowi, nie wspominając o podmiotach profesjonalnie handlujących kamieniami szlachetnymi. Podobnie jest w przypadku kamieni o małej masie lub kamieni fantazyjnych o słabym nasyceniu barwy. W takich przypadkach czas znalezienia nowego nabywcy i kwota uzyskana ze sprzedaży mogą być dalekie od oczekiwań – przestrzega Sebastian Motowidło.

Bezpieczeństwo transakcji

Należy zawsze żądać dostarczenia diamentu i przechowywać go w znanym sobie miejscu. – Propozycja zakupu samego certyfikatu lub produktu finansowego opartego o diamenty powinna wzmóc naszą czujność. Podobnie jak wizja bycia współwłaścicielem diamentu lub zakup go na raty. W handlu diamentami takie zjawiska nie występują – przestrzega Motowidło.

Inwestujący w kamienie nie powinni obawiać się zadawania pytań, fachowego doradztwa. – Na rynku są obecni profesjonaliści, zajmujący się wyszukiwaniem i handlem diamentami lokacyjnymi. Dysponują niezbędną wiedzą, doświadczeniem i kontaktami pozwalającymi na wybór i zakup diamentu, który w swoim czasie ochroni i pomnoży majątek kupującego – mówi.

Pozostaje jeszcze kwestia emocjonalna – diament lokacyjny to zarówno cud natury, jak i arcydzieło sztuki szlifierskiej. – Niewiele jest na świecie rzeczy piękniejszych od mistrzowsko wyszlifowanego diamentu, a takim nabytkiem chcemy się chwalić. Niestety, nasza niedyskrecja i nierozwaga mogą sprawić, ze nasz diament padnie łupem złodziei. Nie bez powodu mówi się, że diamenty lubią spokój i ciszę – podsumowuje Sebastian Motowidło.


Wiadomości prasowe

Wiadomości prasowe, dostarczane m.in. ze spółek giełdowych, Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych, Startup'ów oraz mikro przedsiębiorstw

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk