• Odbierz prezent
Deweloperzy walczą o wysokie ceny mieszkań! Polacy są wściekli

Spada zainteresowanie mieszkaniami wśród Polaków. Sprzedaż mieszkań w niektórych dużych miastach spadła nawet o 50%. Zgodnie z wynikami badania CBRE ponad 30% Polaków planujących zakup mieszkania, z powodu pandemii COVID19 zrezygnowało z tego pomysłu. Natomiast 65% osób odłożyło ten wydatek na bardziej korzystny okres.

Potężne spadki liczby transakcji w Warszawie, Łodzi i Trójmieście

Wśród dużych polskich miast najmniejsze spadki sprzedaży mieszkań zanotowano w Poznaniu. Mimo to i tak mieliśmy tam do czynienia z 10-procentowym spadkiem liczby transakcji. Warszawa, Łódź i Trójmieście to na rynku pierwotnym w drugim kwartale tego roku spadek sięgający już aż 50%.  

Zdecydowanie wzrosła awersja do ryzyka wśród osób działających na rynku nieruchomości (lub po prostu nim zainteresowanych). Banki zaostrzyły warunki kredytowe, wymagają już 20%-30% wkładu własnego. Ponadto sytuacja na rynku pracy nie wygląda już tak optymistycznie jak na początku roku. Polacy boją się utraty stałego źródła dochodów, co w znacznym stopniu determinuje ich decyzję dotyczącą ewentualnego zaciągnięcia kredytu hipotecznego.

Spadek liczy transakcji a ceny mieszkań

Póki co, spadek liczby transakcji nie wywarł istotnego wpływu na ceny mieszkań. Możemy tu mówić jedynie o niewielkiej korekcie. Warto jednak zaznaczyć, iż skończył się okres nieprzerwanego wzrostu cen mieszkań. Być może obecna sytuacja skutkować będzie większą korektą, rozłożoną w czasie na około 2-3 lata. Nieruchomości to bowiem aktywa, które reagują na zmiany makroekonomiczne w sposób wyjątkowo ślamazarny. Obecne zestawianie przez niektórych analityków zmian cenowych mieszkań z reakcjami notowań chociażby na rynku akcji, walut tudzież kryptowalut absolutnie mija się więc z celem.

Interesy deweloperów sprzeczne z interesem większości Polaków

Deweloperzy będą jednak walczyć o jak najwyższe ceny mieszkań dla Polaków. Efekt ten pragną uzyskać przez zmniejszenie podaży (a zatem przez zmniejszenie liczby mieszkań) na rynku pierwotnym. Obniżka podaży wynosić może nawet około 20 procent. Deweloperzy decydują się też na wypuszczanie na rynek mieszkań klasy wyższej niż przed nastaniem pandemii, co również odbija się na ich cenach.

Zobacz, jak obecna sytuacja na rynku mieszkaniowym została opisana w tym artykule:

Czytaj także: Ceny mieszkań potężnie obniżone przez koronawirusa?! Deweloperom śmierć zajrzała w oczy

Trudno jest prognozować, jak rynek nieruchomości wyglądał będzie za parę miesięcy. Predykcje dotyczące dłuższego terminu są już właściwie niemożliwe. Obecny rynek nieruchomości to konglomerat szeregu wpływających na siebie wzajemnie czynników. Skutki ich oddziaływania są trudne do przewidzenia. Licz.. Czytaj
Ceny mieszkań potężnie obniżone przez koronawirusa?! Deweloperom śmierć zajrzała w oczy


Oskar Nawalany

Entuzjasta kryptowalut oraz inwestycji długoterminowych, absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego. Interesuje się stosunkami gospodarczo-politycznymi oraz psychologią inwestowania.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk