• Sklep
  • Odbierz prezent
Deutsche Bank - złoto nadal dobrym rynkiem do inwestycji
Z artykułu dowiesz się:

- Jak złoto prezentowało się na początku 2016 roku

- Dlaczego Deutsche Bank rekomenduje zakup złota

Złoto pozostaje jednym z najlepszych aktywów inwestycyjnych w tym roku. Słabszy dolar, a także wzrost awersji do ryzyka w związku z zawirowaniami na rynkach finansowych sprawiają, że kapitał kierowany jest w stronę "bezpiecznych przystani" takich jak właśnie złoto.

 

W 2016 roku złoto zyskało jak na razie 17,5% w stosunku do dolara, 16% względem euro i aż 24% względem funta. Złoto zyskało nawet w stosunku do silnie umacniającego się w tym roku jena, zwyżkując o 9%.

Ruch wzrostowy w ciągu 39 sesji handlowych w zestawieniu z porównywalnymi okresami mieści się w najlepszych przedziałach procentowych. W stosunku dolara okres ten znajduje się wśród 8% najlepszych okresów od 1968 roku. W stosunku do dolara, a także do euro należy do 5% najlepszych okresów. Takie dane podał Simon Derrick, główny analityk rynkowy w BNY Mellon.

 

Deutsche Bank rekomenduje długie pozycje na złocie

Według Deutsche Bank złoto nadal pozostaje atrakcyjną inwestycją pomimo tego, że w tym roku zyskało już tak dużo. Niemiecki bank uważa, że choć złoto nadal jest "drogie" to wzrost ryzyka w gospodarkach i zawirowania na rynkach finansowych skłaniają inwestorów do zwrócenia się w stronę złota.

Deutsche Bank zwraca uwagę na to, że głównymi ryzykami dla globalnego systemu finansowego jest obecnie rosnące ryzyko niewypłacalności amerykańskich korporacji oraz rosnące ryzyko dewaluacji chińskiego yuana, ze względu na wzrost odpływu kapitału z Chin. "Kupowanie złota w ramach 'ubezpieczenia' jest uzasadnione" - stwierdza bank.

 

Deutsche Bank zmienił swoje zdanie co do rynku złota, gdyż wcześniej prognozował, że w IV kwartale bieżącego roku ceny tego kruszcu spadną poniżej 1000 dolarów za uncję w związku z grudniową podwyżką stóp procentowych w USA i zapowiedzią czterech kolejnych w bieżącym roku. Biorąc pod uwagę to, że DB obecnie prognozuje tylko jedną podwyżkę stóp procentowych przez FED poziom docelowy dla cen złota zmienił się na 1230 dolarów za uncję na koniec bieżącego roku. Jest to poziom, który obserwujemy na rynku obecnie.


Jakub Wilk

Content Manager i redaktor portalu FXMAG.PL. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk