• Odbierz prezent
Detalion Games - ostatni debiut giełdowy rekordowego 2020 r. Co warto wiedzieć o spółce, zanim zainwestujesz?

Ten rok, mimo pozornie niesprzyjającego otoczenia wywołanego globalną pandemią, był pod wieloma względami rekordowy dla warszawskiej giełdy. Jednym z nich jest liczba debiutów, która miała miejsce od stycznia. Ostatnim tegorocznym debiutantem na „małym parkiecie” GPW będzie spółka gamingowa Detalion Games. Będzie to jednocześnie czternasta spółka notowana na warszawskiej giełdzie należąca do Grupy PlayWay. Co warto wiedzieć o Detalion Games, nie tylko przed wtorkowym debiutem na NewConnect?

 

Z artykułu dowiesz się:

 • Czym zajmuje się spółka Detalion Games i jakie są jej korzenie?
 • W jaki sposób pozyskiwała fundusze przed debiutem na giełdzie?
 • Jak wygląda struktura akcjonariatu spółki i jaki będzie przebieg debiutu na NewConnect?
 • Jakie są plany wydawnicze Detalion Games i strategia działalności na najbliższe lata?
 • Jak zakończyła się debiutancka sesja?

 

Debiutancka sesja Detalion Games (aktualizacja: 29 grudnia, 17:05)

Kurs odniesienia został ustalony na poziomie 10,4000 PLN, zaś notowania otworzyły się punktualnie o godz. 11:00 na cenie 9,7100 PLN (-6,63%). Debiutancka sesja Detalion Games na NewConnect finalnie zakończyła się spadkiem o ponad 13% od kursu odniesienia, na cenie 8,9800 PLN, przy wartości obrotu przekraczającej 2,2 mln złotych. Dla inwestorów, którzy kupowali akcje spółki podczas kampanii crowdinvestingowej wciąż oznacza to jednak ponad 60% zysk na pierwszej sesji od ceny akcji z końca kwietnia (5,50 PLN).

 

Drugi Detalion w polskim gamingu

Fanom polskich gier komputerowych, którzy „siedzą w temacie” dłużej niż kilka lat nazwa Detalion nie powinna być obca. Studio o tej nazwie zostało bowiem założone przez grupę entuzjastów ponad dwadzieścia lat temu, dokładnie w 1998 r. W ciągu zaledwie siedmiu lat istnienia spółce udało się wypuścić na rynek aż sześć produkcji i to mimo tego, że na stałe nigdy nie pracowało w niej więcej niż dziesięć osób. Dystrybutorem gier stworzonych przez Detalion najczęściej było polskie studio gamingowe LK Avalon. Wspomniane gry to:

 • Reah: Face the Unknown (1998)
 • Schizm: Mysterious Journey (2001)
 • Nina: Agent Chronicles (2003)
 • Draggo (2003)
 • Mysterious Journey II: Chameleon (2003)
 • Sentinel: Descendants in Time (2004)

Spółka była znana głównie ze swojej serii gier przygodowo-logicznych Mysterious Journey, które w swoim czasie były doceniane za rozbudowaną fabułę i jakość grafiki, pozwalającą na konkurowanie z droższymi produkcjami znacznie większych studiów gamingowych. Detalion był również jedną z pierwszych spółek na świecie, które zdecydowały się na wydanie gry na dwustronnej płycie DVD - właśnie w takiej formie na rynku w sierpniu 1998 r. pojawiła się gra Reah: Face the Unknown.

Detalion zakończył działalność w 2005 r.

Detalion Games - początkowo pod nazwą Stolen Labs - został zaś powołany do życia w 2018 r., a kluczową rolę game designera odgrywa w nim Roland Pantoła, który był twórcą pierwszego studia Detalion, założonego dwie dekady wcześniej.

Wejście Detalion Games na NewConnect poprzedziła składająca się z dwóch rund kampania crowdfundingowa (nazywana też crowdinvestingową) na platformie CrowdConnect. W jej ramach spółka łącznie pozyskała 1,375 mln złotych, sprzedając 250 tys. akcji po 5,50 PLN za sztukę. Co ciekawe, zainteresowanie akcjami Detalion Games było na tyle duże, że pierwsza seria kampanii (1 mln PLN) zakończyła się w ciągu pierwszej doby, druga zaś ustanowiła rekord polskiego equity crowdfundingu - akcje o łącznej wartości 375 tys. PLN znalazły nabywców w niecały kwadrans od startu zbiórki.

Czytaj także: Drewniane zegarki, złota inwestycja? Co warto wiedzieć o Plantwear po debiucie na NewConnect?

Pierwszy tegoroczny debiut giełdowy na polskim rynku kapitałowym to wejście spółki Plantwear na NewConnect. Firma, zajmująca się produkcją drewnianych zegarków i akcesoriów, jest kolejną po Red Dev Studio spółką, która początkowo szukała finansowania podczas kampanii crowdfundingowej, następnie decy.. Czytaj
Drewniane zegarki, złota inwestycja? Co warto wiedzieć o Plantwear po debiucie na NewConnect?

 

Szczegóły debiutu Detalion Games

Detalion Games zadebiutuje w alternatywnym systemie obrotu NewConnect we wtorek 29 grudnia. Notowania rozpoczną się jednak o 11:30, a nie na rozpoczęciu sesji o godzinie 9:00. Do obrotu publicznego trafi 1 mln akcji serii A, 500 000 akcji serii B, 250 000 akcji serii C i 250 000 akcji serii D, czyli łącznie 2 mln. Biorąc pod uwagę cenę akcji z kwietniowej emisji crowdfundingowej (5,50 PLN) wartość spółki wynosi 11 mln złotych. Obecna koniunktura w branży gamingowej, duże zainteresowanie debiutami giełdowymi i wcześniejszy popyt na akcje Detalion Games wskazują na to, że wtorkowe notowania (o ile oczywiście dojdzie do otwarcia notowań na debiutanckiej sesji) otworzą się po wyższej cenie. W ramach debiutu giełdowego spółka nie emituje nowych akcji. Największym akcjonariuszem spółki jest Grupa PlayWay, posiadająca 655 tys. akcji Detalion Games, stanowiących 32,75% głosów na WZA. Akcje należące m.in. do PlayWay są objęte dwunastomiesięcznym lock-upem (zakazem sprzedaży) od daty debiutu spółki na NewConnect.

Czytaj także:

 

Plany wydawnicze i gry dotychczas wydane

Jak dotąd Detalion Games wypuścił na rynek jedną grę - we wrześniu tego roku na platformie Steam pojawiła się gra Plastic Rebelion, do której prawa zostały odkupione od spółki Movie Games. Jest to niskobudżetowa produkcja z gatunku tower defense (strategia czasu rzeczywistego, w której gracz musi powstrzymywać ataki coraz mocniejszych fal przeciwników) z elementami FPS, której produkcja i promocja pochłonęły łącznie 110 tys. PLN. Jak dotąd spółka nie opublikowała wyników sprzedaży na Steam. Do przyszłego roku gra ma również zostać wydana w wersji na konsole mobilne Nintendo Switch.

Detalion Games w swojej strategii wydawniczej zakłada wypuszczanie na rynek co najmniej dwóch gier rocznie, których budżet będzie wynosił ok. 350 tys. złotych. Flagową produkcją spółki będzie planowana na pierwszy kwartał 2021 r. gra Nemezis: Mysterious Journey III, nawiązująca do dwóch wcześniejszych tytułów wydanych przez studio Detalion. Gra, podobnie jak jej poprzednicy z 2001 i 2003 r., będzie korzystać z pierwszoosobowej perspektywy, zaś rozgrywka ma oferować rozbudowaną fabułę, pełną zagadek logicznych i wątków przygodowych. W dokumencie informacyjnym Detalion Games można również znaleźć informację, że minimalny poziom trudności zagadek logicznych nie będzie wygórowany, aby nie ograniczać grona odbiorców flagowego tytułu.

Łączny koszt produkcji i promocji Nemezis: Mysterious Journey III ma zamknąć się w 1,375 mln złotych. Gra jest zaś klasyfikowana przez spółkę w segmencie AA, czyli jako ambitna, średniobudżetowa produkcja niezależnego studia, wspierana przez rozpoznawalnego dystrybutora. Tym zaś będzie Grupa PlayWay, która ma najbogatsze portfolio wydawnicze spośród wszystkich polskich spółek z sektora game-dev.

Ponadto, w planach wydawniczych Detalion Games znajdują się gry o niższym budżecie, w tym również symulatory, do których należą m.in.:

 • Chernobyl 1986: gra symulacyjno-strategiczna, w której gracz kieruje działaniami obsługi elektrowni atomowej tuż po wybuchu reaktora, prawa do produkcji zostały przeniesione z CreativeForge Games (innej spółki z grupy PlayWay). Gra jest obecnie w fazie pre-produkcji, jednak liczba zapisów na wishlistę w serwisie Steam w ocenie spółki jest wystarczająca, aby rozpocząć właściwe prace nad jej powstaniem.
 • Highway Builder: symulator budowy dróg i autostrad, pozwalający na operowanie różnymi maszynami budowlanymi; gra jest w fazie pre-produkcji, jej powstanie zależy od zainteresowania graczy, mierzonego liczbą zapisów na wishlistę Steam
 • Fishing Boat Simulator: jak sama nazwa wskazuje, jest to symulator łodzi rybackiej, aktualnie również w fazie badania zainteresowania graczy na Steam

 

Czytaj także:

 

Czym jest crowdinvesting?

Detalion Games jest kolejną spółką, po produkującym m.in. drewniane zegarki Plantwear, która zadebiutowała na publicznym rynku po wcześniejszym przeprowadzeniu emisji akcji na platformie crowdfundingowej CrowdConnect. Zbiórka tego rodzaju nazywana jest jednak crowdinvestingową, co może wzbudzać liczne wątpliwości.

Sam crowdfunding to nic nowego - od kilku lat jest jedną z form finansowania pomysłów na produkt lub usługę, wybieraną najczęściej przez bardzo młode firmy. Equity crowdfunding, czyli crowdfunding udziałowy jest jednak inna formą finansowania społecznościowego. Polega na emitowaniu przez spółkę akcyjną ściśle określonej liczby akcji o stałej wartości, stanowiących część szacowanej wyceny firmy, podczas (trwającej najczęściej od miesiąca do kwartału) zbiórki funduszy. Akcje spółki nabywane są na internetowych platformach, z których najstarszą i aktualnie najpopularniejszą jest istniejąca od 2010 r. amerykańska AngelList. W Polsce zaś prym wiedzie istniejący od 2012 r. BeesFund. Warto zwrócić uwagę na to, że crowdfunding udziałowy nie jest regulowany, zaś spółki emitujące akcje w jego ramach nie są publicznymi. Oznacza to, że nie mają obowiązku cyklicznie publikować szczegółowych informacji o swojej kondycji finansowej. Co więcej, akcje spółek zakupione w kampaniach społecznościowych nie mają notowań ciągłych, ich płynność najczęściej jest bardzo niska. Oznacza to nie tylko wątpliwości co do jednolitej wyceny akcji, ale również potencjalne komplikacje przy potencjalnej próbie sprzedaży udziałów - akcjonariusz musi na własną rękę znaleźć chętnego na ich zakup po uzgodnionej przez obie strony cenie.

Interesującą alternatywą dla equity crowdfundingu jest jego odmiana o dość umownej nazwie marketingowej: crowdinvesting. W jej przypadku również dochodzi do zakupu akcji spółki w ramach kampanii na internetowej platformie, z tą różnicą że organizujące ją spółki docelowo chcą wejść na rynek regulowany, w tym przypadku NewConnect. Akcje zakupione podczas kampanii tego typu po wejściu spółki na publiczną giełdę otrzymują notowania ciągłe i dają akcjonariuszom możliwość ich łatwej sprzedaży lub zakupu (wszystko oczywiście w zależności od płynności). Regulowaną platformą tego typu, która jest swoistym akceleratorem dla młodych spółek, chcących wejść na NewConnect jest wspomniana wcześniej CrowdConnect, prowadzona przez Dom Maklerski INC.

 

Klauzula informacyjna

Powyższy artykuł nie jest rekomendacją inwestycyjną i nie ma na celu zachęcić lub zniechęcić kogokolwiek do wzięcia udziału w debiucie Detalion Games. Każdy inwestor detaliczny samodzielnie podejmuje decyzję o ewentualnym ulokowaniu kapitału w akcjach konkretnej spółki, czy to na rynku pierwotnym, czy wtórnym. Zakup akcji wiąże się z ryzykiem inwestycyjnym, za które bierzesz pełną i wyłączną odpowiedzialność. Jeżeli potrzebujesz pomocy edukacyjnej, zapraszam Cię do regularnego oglądania naszego Kursu Inwestowania w Akcje od Zera.

Notowania: PlayWay SA

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GPW:PLW/

Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk