• Odbierz prezent
Departament Bezpieczeństwa USA chce śledzić anonimowe kryptowaluty

Ministerstwo Bezpieczeństwa Wewnętrznego Stanów Zjednoczonych (U.S. Department of Homeland Security - DHS) chce rozpocząć badania nad prawnymi i technologicznymi możliwościami śledzenia i kontrolowania transakcji dokonywanych za pomocą kryptowalut, zapewniających anonimowość swoim użytkownikom, czyli tzw. private-coinom.

 

 

Dokument opublikowany przez DHS jest wstępną propozycją opracowania spójnych metod analizy kryminalnej aktywności prywatnych kryptowalut. Dokument zwraca uwagę na takie kryptowaluty jak Monero (XMR) oraz Zcash (ZEC), które posiadają cechy uniemożliwiające śledzenie transakcji, a także określenie tożsamości osób biorących w nich udział. Ministerstwo podkreśla, że anonimowość private-coinów sama w sobie nie jest cechą niepożądaną, jednak może ona zachęcać do nielegalnych aktywności, takich jak finansowanie terroryzmu, pranie brudnych pieniędzy, czy lokowanie kapitału pozyskanego z przestępstw i oszustw finansowych, co powinno zachęcić władze do podjęcia prób zrozumienia i analizowania aktywności na tego typu instrumentach finansowych.

 

„Poniższa propozycja zachęca do wypracowania rozwiązania, które pozwoli na przeprowadzenie prawnie uzasadnionych dochodzeń kryminalnych związanych z transakcjami w sieci blockchain. Analiza tego typu może być przeprowadzona na wiele sposobów i może obejmować różne zastosowanie dostępnych danych, zależnie od tego czy dodatkowe informacje spoza sieci bloków są dostępne.”

 

Warto zaznaczyć, że są to dopiero wstępne kroki podejmowane przez Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego - obszerniejszy dokument ma zostać opublikowany 19 grudnia.

 

Private-coiny bez wątpienia są dużym zmartwieniem dla instytucji rządowych, nie tylko Stanów Zjednoczonych. Umiejętne wykorzystanie takich implementacji kryptograficznych jak podpisy pierścieniowe, czy protokołu zero knowledge skutecznie zapobiega ujawnieniu danych o przebiegu, wartości i uczestnikach transakcji.

Warto pamiętać, że ogromna większość kryptowalut, z bitcoinem (BTC) na czele, jest jedynie pseudoanonimowa, co oznacza, że ich śledzenie przez zainteresowane służby jest ułatwione.

 

Monero - co musisz o nim wiedzieć? 


Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk