• Odbierz prezent
Delisting i squueze-out. Dlaczego spółki wychodzą z giełdy? Top 4 powodów dla których spółki giełdowe opuszczają parkiet

Zapraszamy na kolejny odcinek programu satyryczno-edukacyjnego Spółki czy spod Lady, który poświęcony jest tematowi delistingu spółek giełdowych. Zapraszają Dawid Augustyn i Darek Dziduch.

Chcesz przeliczyć ile zapłacisz za wymianę euro, dolara, funta czy franka szwajcarskiego? Nic prostszego! Skorzystaj z kalkulatora walutowego opartego o aktualne kursy średnie NBP!

Kalkulator walutowy

Czym jest delisting?

Delisting spółki giełdowej to proces odwrotny do pierwszej oferty publicznej, czyli zawieszenia obrotu giełdowego, a następnie opuszczenia przez spółkę giełdy papierów wartościowych. Do delistingu może dojść zarówno z inicjatywy samej spółki, jak i bez jej udziału - wtedy, gdy nie spełnia ona ciążących na niej obowiązków informacyjnych lub dopuściła się poważnych nadużyć. Komisja Nadzoru Finansowego może zawiesić obrót i wykluczyć spółkę z giełdy również wtedy, gdy w ciągu ostatniego kwartału na jej akcjach nie doszło do żadnej transakcji.

 

Dlaczego spółki opuszczają giełdę z własnej inicjatywy?

Powodów, dla których spółki giełdowe chcą opuścić publiczny rynek jest wiele, jednak do najważniejszych z nich należą:

  • nadmiar obowiązków regulacyjnych i informacyjnych (szczególnie sprawozdań finansowych) i związane z tym koszty
  • Ogłoszenie upadłości przez spółkę
  • Niska wycena spółki na giełdzie, która w ocenie zarządu lub kluczowych akcjonariuszy znajduje się poniżej ceny godziwej (przypadek Elemental Holding)
  • Umowa przejęcia przez inny podmiot, który chce wejść w posiadanie 100% akcji (przypadek Play oraz PKN Orlen przejmującego Energę)

 

Jak dochodzi do delistingu?

Jeśli spółka schodzi z giełdy z własnej inicjatywy, najczęściej sam proces rozpoczyna się od ogłoszenia wezwania na sprzedaż akcji przez jednego z kluczowych akcjonariuszy (lub grupy akcjonariuszy większościowych). Na wezwaniu ustanowiona zostaje sztywna cena skupu akcji, która powinna oferować dyskonto, czyli być wyższa od aktualnej ceny rynkowej akcji, tak aby zachęcić obecnych akcjonariuszy do wzięcia udziału w wezwaniu.

Do zdjęcia spółki z giełdy konieczne jest skupienie wszystkich akcji, jednak aby ogłosić przymusowy wykup akcji (czyli taki, w którym nie można nie wziąć udziału) konieczne jest przejęcie przynajmniej 95% wszystkich akcji (do końca 2019 r. było to 90%). Wówczas podmiot, który ogłosił wezwanie na sprzedać akcji ma prawo do skupienia wszystkich akcji po ustalonej cenie. Przymusowy wykup akcji określany jest również jako squeeze out.

Czytaj także: Play już niedługo zniknie z giełdy? Francuski gigant chce przejąć spółkę z WIG20

Na poniedziałkowej sesji, która rysuje się w czerwonych barwach, Play Communications zyskuje ponad 36%, będąc zieloną wyspą w indeksie WIG20. Tak gwałtowne wzrosty to reakcja akcjonariuszy na plany przejęcia spółki przez francuski telekom Iliad Purple. Francuzi chcą zapłacić 39 złotych za każdą akcj.. Czytaj
Play już niedługo zniknie z giełdy? Francuski gigant chce przejąć spółkę z WIG20

 

Notowania: PLAY Communications SA

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GPW:PLY/

Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk