• Sklep
  • Odbierz prezent
  • Sklep
  • Odbierz prezent
Delewarowanie akcji
Z artykułu dowiesz się:

- Jak wygląda obecna sytuacja na światowych giełdach

Dzisiaj większość światowych parkietów giełdowych zaliczyła kolejną w ostatnim czasie negatywną dla akcji sesję. Spadki nierzadko przekraczały 2%, a wolumen obrotów był duży. To wszystko dzieje się w kontekście globalnego spowolnienia gospodarczego oraz zanegowaniu koncepcji V-kształtnego odbicia po dołkach z czarnego poniedziałku 24.08. Oliwy do ognia częściowo dolał skandal Volkswagena oraz podejrzenia w stosunku do innych marek, co zainicjowało falę wyprzedaży akcji związanych z przemysłem samochodowym.

Powielenie sytuacji z Europy widać także na rynkach azjatyckich, a także na amerykańskiej Wall Street. Co ciekawe wraz z cenami akcji zaczęła spadać także wartość netto udzielonego kredytu maklerskiego na zakup akcji na amerykańskiej NYSE, osiągając drugi w ujęciu miesięcznym spadek z rzędu. Nie licząc okresu kończenia programu luzowania ilościowego przez Fed to pierwsza taka „mini" seria od czasu tąpnięcia na giełdach w 2011, kiedy obcięto rating Stanom Zjednoczonym. To warto interpretować w kontekście tego, ze od końca lat 90. pomiędzy kredytem maklerskim, a cenami akcji istniała całkiem wyraźna prawidłowość, która wręcz sugerowała, że ceny akcji nie rosną „naturalnie" zgodnie z trendem, ale impuls wzrostowy towarzyszący zwyżkom był powodowany rajdem spekulujących inwestorów (do czego, notabene, przyczyniła się w znacznej mierze niepoprawnie luźna polityka pieniężna Rezerwy Federalnej w tamtym czasie).

Czy w obliczy rekordowych wartości tego kredytu maklerskiego, rekordowych wysokości długu publicznego, hamujących inwestycji oraz spowolnienia w gospodarce ceny akcji mogłyby się oprzeć delewarowaniu tak jak się dzieje w niektórych gospodarkach? Można to porównać dosyć naciąganej zależności „Jest QE, akcje rosną. Nie ma QE, giełda nurkuje". O ile brakuje fundamentalnych podstaw do takiej zależności, to przy obecnych poziomach nie widać chętnych do kupna, co implicite potwierdzałoby taką zależność także z kredytem maklerskim.

 


Paweł Ropiak

Analityk rynków finansowych w XTB. Specjalizuje się w analizie rynków walutowych i fixed income. Ceni precyzyjne podejście fundamentalne i poświęca sporo czasu polityce pieniężnej najważniejszych banków centralnych. Autor bieżących analiz najważniejszych par walutowych. Biegle włada językiem angielskim, zna język hiszpański.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk