• Odbierz prezent
Deficyt budżetu w Polsce w '18 może być rekordowo niski i wynieść 15-20 mld zł - PKO BP (opinia)

Przy zachowaniu historycznych trendów w realizacji dochodów i wydatków w ostatnich dwóch miesiącach roku deficyt budżetowy w Polsce w 2018 może być rekordowo niski i zmieścić się w przedziale 15-20 mld zł - oceniają ekonomiści PKO BP.

"Szacujemy, że przy zachowaniu historycznych trendów w realizacji dochodów i wydatków w ostatnich dwóch miesiącach roku, budżet centralny w 2018 może odnotować rekordowo niski deficyt, w przedziale 15-20 mld zł, czyli znacząco niższy od planu na poziomie 41,5 mld zł" - napisali w raporcie ekonomiści.

We wtorek Ministerstwo Finansów opublikowało dane o szacunkowym wykonaniu budżetu z których wynika, że po dziesięciu miesiącach 2018 r. nadwyżka w budżecie wyniosła 6,5 mld zł.

W ustawie budżetowej na 2018 r. założono deficyt na poziomie 41,5 mld zł, jednak przedstawiciele ministerstwa finansów wielokrotnie powtarzali, że deficyt budżetowy na koniec roku będzie niższy od założonego.

Podczas Kongresu 590 minister finansów Teresa Czerwińska informowała, że resort szacuje wykonanie deficytu budżetowego w 2018 r. na 50-60 proc., jednak ostateczne wykonanie będzie bliższe dolnej granicy tych szacunków lub "nieco poniżej".

 

 


PAP

Polska Agencja Prasowa Spółka Akcyjna – publiczna agencja prasowa, jedyna państwowa agencja informacyjna w Polsce. Zgodnie ze statutem do jej zadań należy uzyskiwanie i przekazywanie odbiorcom rzetelnych, obiektywnych i wszechstronnych informacji z kraju i z zagranicy. Agencja jest także zobowiązana do upowszechniania stanowiska Sejmu, Senatu, Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i Rady Ministrów, a także umożliwia innym naczelnym organom państwa prezentowanie swoich stanowisk w ważnych sprawach państwowych.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk