• Sklep
  • Odbierz prezent
decyzja rpp

Kolejne posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej zakończyło się decyzją o braku zmian nastawienia polityki NBP. Stopy procentowe, zgodnie z prognozą, utrzymano na historycznie niskich poziomach, które obserwujemy od ponad 2,5 roku.

 

Decyzją Rady Polityki Pieniężnej stopy procentowe Narodowego Banku Polskiego zostaną utrzymane na poziomach:

  • stopa referencyjna 1,50% w skali rocznej;
  • stopa lombardowa 2,50% w skali rocznej;
  • stopa depozytowa 0,50% w skali rocznej;
  • stopa redyskonta weksli 1,75% w skali rocznej;

 

Stopa referencyjna NBP

rpp

 

Choć coraz częściej mówi się o potrzebie wyższych stóp procentowych w polskiej gospodarce, to RPP wciąż zwleka z rozpoczęciem zacieśniania polityki pieniężnej. Część decydentów powoli skłania się ku podwyżkom, choć wiele wskazuje na to, że nie zobaczymy ich jeszcze przez przynajmniej pół roku. Jednym z największych przeciwników podwyżek stóp w przyszłym roku jest prezes NBP, Adam Glapiński. Na godzinę 16:00 zaplanowana jest konferencja prasowa z jego udziałem, która może okazać się znacznie bardziej istotna dla złotego niż sama decyzja Rady. Podczas konferencji dowiemy się jakie jest obecne spojrzenie Prezesa NBP i innych członków Rady na przyszłość polskiej polityki pieniężnej. Zmiany w nastawieniu decydentów mogą wpłynąć na notowania złotego.


Jakub Wilk

Content Manager i redaktor portalu FXMAG.PL. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk