• Sklep
  • Odbierz prezent
  • Sklep
  • Odbierz prezent
rba 7 czerwiec
Z artykułu dowiesz się:

Jak RBA opisuje sytuację gospodarczą w Australii i jaką na jej podstawie podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Dzisiaj nad ranem (o godzinie 6.30 naszego czasu) swoją decyzję w sprawie stóp procentowych przedstawił bank centralny Australii. Na dzisiejszym spotkaniu zdecydowano o pozostawieniu wysokości stóp procentowych na tym samym poziomie czyli 1.75%.

RBA wyjaśnia decyzję faktem, że globalna w ujęciu globalnym się coraz bardziej poprawia. Większość rozwiniętych gospodarek w ostatnim czasie zaliczyło poprawę warunków ekonomicznych, ale jednocześnie przyznaje, że gospodarki rozwijające się cały czas napotykają gospodarcze problemy. Przede wszystkim mowa o Chinach, ale dzięki odpowiedniej polityce obraz ekonomiczny w średnim terminie się poprawia.

Na wystąpieniu była mowa również o odbiciu się cen surowców, które pozytywnie oddziałuje na warunki gospodarcze, ale RBA przyznało, że warunki handlowe Australii cały czas są gorsze niż w ostatnich latach.

Jeśli chodzi o wzrost gospodarczy w Australii, to ostatnie dane wskazują na kontynuację wzrostu gospodarki, mimo pogorszenia ilości inwestycji. Inne sektory takie jak popyt wewnętrzny, eksport rozwijają się zgodnie z oczekiwania lub nawet powyżej. Dane dotyczące rynku pracy mają mieszane odczyty, aczkolwiek wzrost zatrudnienia w najbliższym czasie jest niezagrożony.

RBA podjął również kwestię inflacji w Australii, która wciąż zostaje na niskim poziomie. Bank tłumaczy to słabnącym tempem wzrostu kosztów pracy i niską presją inflacyjną na całym świecie. Oczekuje się, że taka sytuacja pozostanie jeszcze przez jakiś czas.

Bank Rezerwy Australii nie zamierza tym samym rezygnować z polityki niskich stóp procentowych, która wspiera popyt wewnętrzny, co wpływa pozytywnie na sektor handlowy. Przez ostatni rok poprawiła się akcja kredytowa mimo, że rynek nieruchomości pozostał na poprzednich poziomach, a zmiana polityki monetarnej na ekspansywną zakłóciłaby pozytywne zmiany w tych rejonach.

Podsumowując te informacje i biorąc pod uwagę fakt, że ostatnia obniżka stóp procentowych miała miejsce w maju, rada zdecydowała się, że najlepszym wyjściem na podtrzymanie zrównoważonego wzrostu gospodarczego będzie utrzymanie stóp procentowych na tym samym poziomie.

Źródło: rba.gov.au


Michał Łyko

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Ekspert japońskiej metody inwestowania Ichimoku Kinko Hyo - jednej z najstarszych metod analizowania oraz konstrukcji wykresów. Na rynkach finansowych od ponad 3 lat.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk