• Odbierz prezent
Debiut Allegro - nowy lider GPW od poniedziałku na giełdzie

Największy debiut na warszawskiej giełdzie, będący jednocześnie jednym z najszybciej przeprowadzonych, wchodzi w swoją decydującą fazę. Jak potwierdziła Giełda Papierów Wartościowych w swojej uchwale, pierwszy dzień notowań akcji Grupy Allegro na rynku wtórnym przypadnie na poniedziałek 12 października.

 

Debiut giełdowy Grupy Allegro odbędzie się w najbliższy poniedziałek, zaś notowania rozpoczną się o 9:15 (kwadrans opóźnienia w stosunku do standardowego rozpoczęcia sesji).

 

Pierwsza oferta publiczna jest bezapelacyjnie największym debiutem w historii warszawskiej giełdy i jednocześnie jednym z najwyżej wycenianych IPO ostatnich lat w Europie.

Oferta na rynku wtórnym obejmowała 216 mln akcji spółki, które zostały przyznane po maksymalnej cenie emisyjnej 43 PLN. Wraz z 15% dodatkowym przydziałem (nadsubskrypcją) dla managera stabilizującego, którym jest bank Morgan Stanley, pierwsza oferta publiczna Allegro objęła 246 857 430 akcji, co oznacza że jej wartość wyniosła rekordowe 10 614 869 490 złotych.

 

Inwestorzy indywidualni w ramach IPO mogli zapisać się na 9 342 771 akcji (3,78% oferty), zaś inwestorzy instytucjonalni na 236 238 624 akcji.

 

Łącznie na rynek wtórny trafi 1 023 255 814 akcji Allegro, co przy cenie emisyjnej 43 PLN przekłada się na kapitalizację rynkową w wysokości 44 mld złotych. Oznacza to, że Allegro obejmie pierwszeństwo pod względem wyceny rynkowej wśród spółek notowanych na GPW, wyprzedzając CD Projekt (36 mld złotych). Kwestią czasu jest również wejście Allegro do indeksu WIG20, w portfelu którego otrzyma największy procentowy udział (ok. 6%). Czołowy indeks opuści najprawdopodobniej Alior Bank lub mBank.

Czytaj także: Debiut Allegro - ostatni dzień zapisów na akcje! Czy warto wziąć udział w największym i najdroższym IPO w historii GPW?

Prawie czterysta stron prospektu emisyjnego i mniej niż tydzień (w praktyce zaledwie cztery sesje handlowe) na zapoznanie się z nim i podjęcie decyzji czy warto wziąć udział w pierwszej ofercie publicznej Grupy Allegro. Największy debiut ostatnich lat i być może również najwyżej wyceniane IPO w hist.. Czytaj
Debiut Allegro - ostatni dzień zapisów na akcje! Czy warto wziąć udział w największym i najdroższym IPO w historii GPW?

 


Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk