• Odbierz prezent
Debiut Allegro na GPW - wiemy jak będzie wyglądało największe IPO w historii polskiej giełdy

Jeden z najgłośniejszych i najbardziej oczekiwanych debiutów giełdowych tego roku jest już coraz bliżej. Po raz pierwszy poznaliśmy też konkretne liczby i realne plany, a nie tylko marketingowe przechwałki. Grupa Allegro we wtorek opublikowała skróconą wersję prospektu emisyjnego, jednocześnie ujawniając na jaką wycenę liczy i ile pieniędzy planuje zebrać od inwestorów. To czy debiut Allegro zakończy się sukcesem wciąż jest owiane tajemnicą, wiadomo jednak, że z pewnością będzie to największe IPO ostatnich lat, a jeśli wszystko pójdzie po myśli spółki, będzie to największa pierwsza oferta publiczna w historii warszawskiego parkietu. Na co liczy Grupa Allegro w ramach swojego giełdowego debiutu i ile najprawdopodobniej trzeba będzie zapłacić za jej akcje na rynku pierwotnym?

 

Największy debiut w historii, ale niekoniecznie 

Wokół debiutu Grupy Allegro na warszawskim parkiecie pojawiło się bardzo dużo medialnego szumu, zanim tak naprawdę poznaliśmy jakiekolwiek konkrety dotyczące pierwszej oferty publicznej lidera polskiego rynku e-commerce. Debiut już na samym początku został okrzyknięty historycznie największym IPO na GPW, a Allegro najwyżej wycenianą spółką na warszawskiej giełdzie, detronizującą obecnego lidera, jakim jest CD Projekt.

I owszem, te prognozy mogą się sprawdzić, ale tylko pod warunkiem że Allegro zdoła przekonać inwestorów, że zaproponowana wycena jest atrakcyjna i zachęcić ich do zakupu wszystkich oferowanych akcji.

Jak wynika z prospektu emisyjnego Grupy Allegro, spółka w ramach pierwszej oferty publicznej planuje sprzedaż 187 826 087 akcji po cenie emisyjnej plasującej się w przedziale 35-43 złotych za sztukę. Jak nietrudno obliczyć, w najbardziej optymistycznym wariancie sprzedaży wszystkich akcji po maksymalnej cenie emisyjnej 43 PLN, wartość debiutu Grupy Allegro wyniosłaby dokładnie 8 076 521 741 złotych. W tym scenariuszu debiut Allegro rzeczywiście byłby największym IPO na naszej giełdzie, nieznacznie wyprzedzając wchodzący na GPW dekadę temu PZU. Prywatyzowany ubezpieczyciel podczas swojej pierwszej oferty publicznej sprzedał akcje o łącznej wartości 8,068 mld złotych, co w przypadku pełnego sukcesu IPO Allegro oznaczałoby pokonanie dotychczasowego lidera o kwotę zaledwie 8 mln złotych (całkowicie pomijając przy tym inflację).

Ponad 15% (28 571 429 sztuk) akcji Grupy Allegro wystawionych na sprzedaż podczas pierwszej oferty publicznej będą stanowić akcje z nowej emisji, z której spółka chce pozyskać ponad 1 mld złotych (docelowo 1 228 571 447 PLN, przy założeniu maksymalnej ceny emisyjnej: 43 PLN).

Pozostałe 159 254 658 akcji wystawionych na sprzedaż podczas IPO należy do obecnych właścicieli spółki - funduszy inwestycyjnych Cinven, Permira i Mid Europa Partners. W prospekcie emisyjnym Grupa Allegro zastrzega jednak, że w przypadku bardzo dużego zainteresowania ze strony inwestorów instytucjonalnych może podnieść pulę oferowanych akcji o kolejne 28 173 913 sztuk, co oznaczałoby wystawienie na sprzedaż łącznie 216 mln akcji. To zaś przy maksymalnej cenie emisyjnej przełożyłoby się na wartość IPO na poziomie 9,29 mld złotych i byłoby już bezapelacyjnym rekordem na warszawskim parkiecie.

 

Jak zapisać się na akcje Allegro podczas debiutu?

Zacznijmy od tego, że w prospekcie emisyjnym Grupy Allegro wreszcie pojawiły się konkretne daty, które wcześniej znajdowały się wyłącznie w sferze domysłów. Allegro nie daje inwestorom potencjalnie zainteresowanym jej debiutem zbyt wiele czasu na zastanowienie się i podjęcie decyzji. We wtorek, czyli 22 września, wraz z publikacją samego prospektu emisyjnego rozpoczęła się budowa księgi popytu wśród inwestorów instytucjonalnych, dla których przeznaczonych jest aż 95% oferowanych akcji na rynku pierwotnym. Runda zapisów na akcje dla inwestorów indywidualnych potrwa mniej niż tydzień i rozpocznie się w środę 23 września, natomiast datę jej zakończenia ustalono na poniedziałek 28 września. W poniedziałek zakończą się również zapisy na akcje dla inwestorów instytucjonalnych, zaś dzień później - 29 września - Grupa Allegro opublikuje ostateczną cenę ofertową akcji i liczbę, która zostanie sprzedana.

Dla „małych inwestorów” przeznaczono 5% ze 187 826 087 akcji, co przy założeniu maksymalnej ceny emisyjnej (43 PLN) pozwoli im na objęcie akcji za równowartość niemal 404 mln złotych. Widełki cenowe zostały ustalone na poziomie 35-43 PLN. Ze względu na ogromne zainteresowanie medialne debiutem Allegro, któremu towarzyszy wyjątkowo duża liczba skrajnych opinii, trudno prognozować jakie będzie rzeczywiste zainteresowanie ofertą spółki. Należy się jednak liczyć z możliwością wystąpienia sporej redukcji podczas zapisów, czyli sytuacji w której osoby zapisujące się na zakup akcji otrzymają ich proporcjonalnie mniejszą liczbę ze względu na zainteresowanie wyższe od liczby udziałów przeznaczonych na sprzedaż.

Subskrypcja dla inwestorów detalicznych będzie koordynowana przez dwa domy maklerskie: BM PKO BP oraz BM Santander Bank Polska. Jest to o tyle istotne, że osoby korzystające z ich usług będą mogły zapisać się na akcje Allegro bezpośrednio z poziomu platformy inwestycyjnej, zaś w przypadku klientów pozostałych domów maklerskich konieczne może być złożenie dyspozycji subskrypcji na akcje m.in. drogą telefoniczną. Bezpośrednio z poziomu platformy lub aplikacji mobilnej domu maklerskiego można zapisać się na IPO Allegro również m.in. w BM mBanku i BM BOŚ, warto jednak mieć na uwadze, że sposób dokonania subskrypcji na pierwszą ofertę publiczną może różnić się w zależności od domu maklerskiego.

Zakupione akcje pojawią się na rachunkach maklerskich inwestorów detalicznych najpóźniej we wtorek 6 października, zaś sam debiut giełdowy i pierwszy dzień notowań na GPW planowany jest na poniedziałek 12 października. Managerem stabilizującym przez miesiąc od pierwszego dnia notowań będzie amerykański bank Morgan Stanley.

Grupa Allegro przewiduje, że po wprowadzeniu spółki do obrotu giełdowego free float (odsetek akcji znajdujących się w wolnym obiegu) przekroczy 18%.

Czytaj także: Debiut Allegro potwierdzony! Mało konkretów, dużo marketingu. Co wiemy o największym IPO?

Koniec spekulacji i medialnych doniesień bazujących na przeciekach od „anonimowych informatorów” - w poniedziałek Grupa Allegro po raz pierwszy oficjalnie potwierdziła, że planuje swój debiut na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Po konferencji prasowej, na której spółka zaprezentowała sw.. Czytaj
Debiut Allegro potwierdzony! Mało konkretów, dużo marketingu. Co wiemy o największym IPO?

 


Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk