• Odbierz prezent
DAX w chmurach, a dane z realnej gospodarki są fatalne. Czy nadchodzi czas otrzeźwienia na rynkach akcyjnych?

Poznaliśmy dzisiaj dany dotyczące produkcji przemysłowej w Niemczech za marzec. Okazały się one jeszcze gorsze, niż oczekiwali analitycy. Wyniosła ona miesiąc do miesiąca -17,9% (prognozowano: -7,5%, a poprzednio było to: 0,3%). Odczyt rok do roku pokazał spadek o -25,3% wobec zakładanych 24,5%.

Produkcja przemysłowa w Niemczech w porównaniu do przeszłości

Opublikowany dzisiaj odczyt dotyczący produkcji przemysłowej w Niemczech w marcu jest oczywiście najgorszy w historii. Dotychczas nigdy nie widzieliśmy spadku nawet zbliżonego do -10%, podczas gdy dziś zobaczyliśmy -17,9%. Wcześniej niechlubny rekord padł w marcu 2009 roku i wyniósł -7,5%.

Niemcy - produkcja przemysłowa 

Wykres produkcji przemysłowej w Niemczech miesiąc do miesiąca (od marca 1991 roku)

Oczywiście można powiedzieć, że poznane dzisiaj dane są już nieaktualne, jednak w realnej gospodarce taki „zator” nie jest łatwy do odbudowy w krótkim terminie. Do tego będzie potrzeba bardzo dużo czasu, natomiast giełdy zachowują się jakby „nic się nie stało”.

DAX – sytuacja na niemieckim indeksie

Niemiecki DAX pędzi od połowy marca jak szalony.  W bardzo szybkim tempie znalazł się w rejonie poziomów, które powinny być trudne do pokonania z marszu. Chodzi oczywiście o poziom 13000 punktów.

DAX 

Wykres indeksu DAX (1 rok)

Możliwe, że dzisiejsze dane otrząsną nieco rozpalone głowy inwestorów, ponieważ kontrakt na niemiecki indeks DAX zniżkuje około -1%. Po tak mocnym ruchu wzrostowym, co najmniej korekta spadkowa, może nadejść w każdej chwili.

Kurs EUR/USD – sytuacja na rynku walutowym Forex

Po wcześniejszej fali wzrostowej, dzisiaj kurs euro (EUR/USD) wykazuje się dużym spokojem. Obecnie dzienna zmiana wynosi -0,04%, a kurs euro (EUR?USD) to 1,1286.

EURUSD 

Wykres: Kurs euro (EUR/USD)

Warto na bieżąco śledzić dane ekonomiczne z różnych gospodarek by móc przewidzieć rynkowy zwrot, który prędzej czy później nastąpi:

Strefa Euro: stopy procentowe

USA: rynek pracy oraz bilans handlowy

USA i Kanada: Zdecydowanie lepsze od oczekiwań dane dotyczący stopy bezrobocia

Kanada - PMI Ivey

Japonia - PKB za 1 kwartał

Notowania: DAX

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/XETR:DAX/

Marcin Widerski

Redaktor portalu FXMAG

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk