• Odbierz prezent
DAX u progu sygnału sprzedaży

Poziom 13000 pkt. na indeksie DAX od dłuższego czasu sprawia bykom problemy. Widać to już na pierwszym, tygodniowym wykresie.

DAX u progu sygnału sprzedaży - 1

To właśnie tutaj pojawiało się sporo reakcji rynku, zarówno od dołu, jak i od góry. W ostatnich tygodniach poziom ten również wszedł do gry i ponownie wokół niego toczy się zacięta rozgrywka. Jak wiemy, gdy rynek dociera do oporu, warto przyjrzeć się temu, co dzieje się w takim miejscu z ceną. Już z tej tygodniowej perspektywy widać, że w obrębie oznaczonej czerwoną belką strefy oporowej pojawia się szansa utworzenia układu dystrybucyjnego, opartego o ideę głowy z ramionami. Aktualne miejsce jest idealne do zbudowania prawego ramienia.

DAX u progu sygnału sprzedaży - 2

Jeszcze precyzyjniej układ ten widoczny jest na wykresie dziennym. Jak widać, obecnie to podaż musiałaby zdecydowanie przejąć kontrolę i rozbudować prawe ramię. Część uczestników rynku próbuje jednak zajmowania pozycji już w obrębie tworzenia się prawego ramienia.

DAX u progu sygnału sprzedaży - 3

Przechodząc na jeszcze niższy interwał, możemy dokładniej przyjrzeć się temu, co dzieje się w rejonie szczytu potencjalnego, prawego ramienia. I tu robi się bardzo ciekawie, bowiem dostrzec tu można w zasadzie już w pełni ukształtowaną, mniejszą formację głowy z ramionami, dopełniającą podażowej wymowy całości. Spore znaczenie ma tu strefa 12800 pkt., bowiem jej definitywne rozbicie, najlepiej w cenach na zakończenie dnia, można by już traktować jako zaproszenie do dołączenia do obozu niedźwiedzi. Prawdopodobieństwo rozwinięcia ruchu na południe, zgodnie z całym schematem RGR z wykresu tygodniowego, znacznie by wzrosło.

 


Tomasz Gessner

Związany z rynkiem od 2001 roku. Pracował jako analityk rynków finansowych w domach maklerskich IDM, BDM oraz EFIX. Od 2006 komentator bieżącej sytuacji na Stooq, a obecnie także analityk w Exeria.com.  

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk