• Odbierz prezent
DAX traci 1%, WIG20 0,5% na plusie, Nasdaq ledwo na plusie. Czy Wall Street przełamie fatalną passę?

Dzisiejszy dzień jest nieco lepszy niż wczorajsza sesja, choć z drugiej strony nie można mówić o jakimś wielkim ożywieniu. Na europejskich parkietach dzień zakończył się w większości przypadków dosyć negatywnie.

Z drugiej strony w przypadku Wall Street obserwujemy całkiem wyraźne wzrosty, które mogą przełamać dosyć długą serię trwających spadków. Patrząc na rynki amerykańskie obserwujemy dzisiaj całkiem niezłą poprawę nastrojów. Na rynku widać dosyć sporą zieleń, która ponownie wywołana jest oczekiwaniem dotyczącym pakietu stymulacyjnego w USA. Wczoraj doszło do wymiany zdań pomiędzy Nansi Pelosi, czyli Spikerem Izby Reprezentantów oraz Stevem Mnuchinem, czyli Sekretarzem Skarbu. Rozmowa miała na celu zmniejszeniu różnic w zdaniach dotyczących pakietu pomocowego pomiędzy Demokratami oraz Republikanami. Dzisiaj te negocjacje mają być kontynuowane, co nastraja rynki dosyć pozytywnie. Widać, że rynek również zaczyna się pozycjonować przed wyborami w USA, które odbędą się za dwa tygodnie. Niepewność skutkuje w wyprzedawaniu dolara w stosunku do euro, które nie powinno być tak mocne, ze względu na obawy dotyczące drugiej fali pandemii. Dodatkowo widać również wzrost rentowności w USA. Co ciekawe, ostatnie sondaże pokazują, że większe szanse na zwycięstwo ma kandydat Partii Demokratycznej Joe Biden. Co to oznacza dla Wall Street? Mniejsze obawy handlowe i powrót do lepszych międzynarodowych stosunków, ale jednocześnie mniejsze wsparcie dla korporacji ze względu na możliwe większe podatki. W tym wypadku ucierpi również sektor paliw kopalnych.

Niemniej ważne jest to, że wybory w USA polegają na zdobywaniu głosów elektorskich, co może doprowadzić, że wybory wygra nie ten kandydat, który ma największe poparcie w całym kraju, ale ten, który wygra w największej ilości stanów z największą ilością głosów elektorskich. W przypadku Wall Street widać ograniczone wzrosty, najmniejsze na Nasdaqu, które wynoszą od 0,2 do 0,3%. Z kolei w Europie DAX stracił niemal 1%. Z drugiej strony wzrosty były widoczne w Hiszpanii oraz Włoszech. Z kolei w Polsce WIG20 zyskał dzisiaj 0,5%, a wzrost był możliwy dzięki takim spółkom jak Allegro, PGNiG oraz CD Projekt.


Michał Stajniak

Analityk rynków surowcowych w Dziale Analiz XTB. Aktywy inwestor, rynkiem kapitałowym zajmuje się od 7 lat, natomiast rynkiem instrumentów pochodnych od 5 lat. W XTB od 2014 roku, w szczególności kładzie nacisk na fundamentalną analizę rynku towarów, ale również dla walut surowcowych. Współtworzy portal dla inwestorów Tradebeat.pl, częsty gość programów telewizyjnych oraz autor artykułów oraz felietonów w prasie branżowej.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk