• Odbierz prezent
DAX i S&P500 mają ochotę na więcej

Przeglądając wykresy poszczególnych indeksów, uwagę zwracają niemiecki DAX oraz amerykański S&P500. Są to najważniejsze rynki na świecie, dlatego sytuacja na nich ma kluczowy wpływ na dalsze losy większości klas aktywów.

Podwójny szczyt na DAX oraz S&P500?

Niedźwiedzie mogę mieć nadzieję na rozegranie podwójnego szczytu na indeksach DAX i S&P500. Jednak prawdopodobieństwo takiego scenariusza bardzo mocno spada. Po wyznaczeniu pierwszego szczytu, następnie przy ponownym dojściu do niego, powinniśmy zaobserwować agresywną podaż. Obecnie zamiast tego, mamy do czynienia z konsolidacją przy szczycie. Nie oznacza to, że nie było tutaj sprzedających. Na pewno się pojawili, lecz akcje zostają odbierane przez popyt. Jeżeli dojdzie do przetasowania akcjonariatu, wtedy możemy mieć do czynienia z wybiciem w górę. Tym razem czas działa na korzyść kupujących. Dodatkowo, gdy przebity zostanie opór, wtedy posiadacze krótkich pozycji będą zmuszeni je pozamykać, czyli w efekcie kupować. Do grupy popytowej dołączy też część osób, które zamknęły swoją pozycję w obawie przed podwójnym szczytem. Będą oni chcieli jak najszybciej odzyskać swoje akcje. Wszystkie te czynniki łącznie, mogą doprowadzić do dynamicznego wybicia w górę. Kluczowym warunkiem jest trwałe przebicie i utrzymanie poziomu oporu.

 DAX

Wykres 1: Indeks DAX (5 miesięcy)

SP500 

Wykres 2: Kontrakt na indeks S&P500  (5 miesięcy)

Wpływ zachodnich indeksów na WIG20

Ewentualne pozytywne rozstrzygnięcie na indeksach zachodnich, powinno się również przełożyć na dobrą formę polskiej giełdy. Nasz WIG20 sugeruje swoimi dzisiejszymi wzorstami, iż może dojść na zachodzie do korzystnych rozstrzygnięć z punktu widzenia rynkowych byków. Gdyby faktycznie te przewidywania się sprawdziły, wtedy WG20 powinien ponownie podjąc próbę przełamania oporu znajdującego się w rejonie 1850 punktów.

Notowania: DAX

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/XETR:DAX/

Marcin Widerski

Redaktor portalu FXMAG

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk