• Odbierz prezent
Dash zagrożony atakiem 51%? Do przejęcia sieci wystarczy kilka tys. dolarów

Po ostatnich problemach sieci Ethereum Classic (ETC), która padła ofiarą ataku 51%, w ramach którego doszło do rozległej reorganizacji bloków transakcyjnych i strat, jakie poniosły niektóre z giełd, okazuje się że nie tylko ETC ma problem ze zbyt dużą centralizacją mocy obliczeniowej w rękach pojedynczych górników. Wg ostatnich doniesień, w sieci kryptowaluty Dash ponad połowa mocy obliczeniowej jest generowana przez serwis NiceHash, zaś trzy z czterech największych portfeli użytkowników Dash najprawdopodobniej należą do tego samego podmiotu.

 

Czytaj także: Atak 51% Ethereum Classic (ETC) - giełda gate.io potwierdziła stratę ponad 100 tys. dolarów.

Giełda kryptowalut gate.io oficjalnie potwierdziła we wtorek 8 stycznia, że padła ofiarą ataku większościowego 51% w sieci Ethereum Classic (ETC), w wyniku którego z powodu reorganizacji bloków straciła ponad 40 tys. ETC, wartych ok. 200 tys. dolarów. Platforma handlowa gate.io jest jednocześnie pi.. Czytaj
Atak 51% Ethereum Classic (ETC) - giełda gate.io potwierdziła stratę ponad 100 tys. dolarów.

Aktualny hashrate (globalna moc obliczeniowa sieci) Dash wynosi ponad 1,73 Ph/s (petahashy na sekundę), z czego ponad 1 Ph/s pochodzi z serwisu NiceHash. Co tym bardziej niepokojące, trzy z czterech największych adresów Dash, które należą najprawdopodobniej do jednego podmiotu, otrzymały łącznie ponad 26 tys. jednostek Dash w ramach nagrody za blok, co może oznaczać, że jeden z górników posiada lub dzierżawi większość mocy obliczeniowej, pozwalającej na przeprowadzenie potencjalnego ataku większościowego.

Dash kopany jest za pomocą układów ASIC rozwiązujących funkcję hashującą X11, zaś nagroda za blok dla górników to aktualnie 1,67 Dash.

 

NiceHash jest najpopularniejszym serwisem internetowym, pozwalającym na dzierżawę mocy obliczeniowej do kopania kryptowalut. Wg witryny crypto51 Dash jest wysoce podatny na atak 51% za pomocą mocy obliczeniowej wykupionej na NiceHash (ponad 70%), zaś koszt godzinnego ataku to jedynie niecałe… 3 tys. dolarów.

 

Aby zapobiegać atakom 51% i zgubnej w skutkach kumulacji mocy obliczeniowej, developerzy Dash w listopadzie zeszłego roku ogłosili rozpoczęcie prac nad implementacją o nazwie Chainlocks. Ma ona zapobiegać reorganizacji bloków i podwójnemu wydawaniu w przypadku przejęcia ponad połowy mocy obliczeniowej przez nieuczciwych górników. Obecnie nie wiadomo jednak kiedy zostanie ona wprowadzona.

Czytaj także: Czy Bitcoin jest zagrożony ze strony Chin?

Bitcoin (BTC) powstał po to, aby pełnić rolę alternatywy dla tradycyjnej bankowości, dawać możliwość ucieczki przed inflacją walut narodowych oraz schronienie przed kryzysami ekonomicznymi. Jego zdecentralizowana struktura miała zapewnić wszystkim użytkownikom sieci równe prawa, bodźce do dbania o .. Czytaj
Czy Bitcoin jest zagrożony ze strony Chin?

 

Dash aktualnie znajduje się na 15.pozycji pod względem kapitalizacji, tracą w ciągu doby niecałe 9%. Obecny kurs to 74,75 dolarów przy kapitalizacji niecałych 640 tys. dolarów.

Notowania: DASH

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/DASHUSD/

Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk