• Odbierz prezent
Dascoin oficjalnie uznany za scam przez amerykańskiego regulatora (AKTUALIZACJA)

Północnoamerykański regulator finansowy NASAA, chroniący inwestorów z Meksyku, USA i Kanady, w zeszłym tygodniu uznał kontrowersyjny projekt Dascoin za oszustwo finansowe i wystosował do jego założycieli - Netleaders (wcześniej Coinleaders) - nakaz zaprzestania działalności. Dascoin znalazł się pośród ponad trzydziestu innych podmiotów uznanych za prowadzące nielegalną działalność finansową w ramach tzw. Operacji Cryptosweep.

 

Problemy Netleaders

Wpisanie na listę ostrzeżeń północnoamerykańskiego regulatora wraz z nakazem zaprzestania działalności od British Columbia Securities Comission (jednej z jednostek NASAA) to jak dotąd najpoważniejsza oficjalna opinia o projekcie i znaczny problem dla twórców Dascoina. W dalszej perspektywie może prowadzić do całkowitego zakazu promowania, oferowania i reklamowania produktu Netleaders na terenie Ameryki Północnej. Nie jest również wykluczone, że w najbliższym czasie kolejni regulatorzy finansowi pójdą w ślady NASAA. Warto dodać, że jednym z pionierów był polski Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), który jeszcze w grudniu zeszłego roku wszczął postępowanie ws. działalności m.in. Dascoina, ostrzegając przed jego modelem działalności zbliżonym do schematu piramidy finansowej.

Czytaj także: UOKiK prowadzi postępowania w sprawie FutureNet, DasCoina i OneCoina

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów opublikował materiał, w którym ostrzega przed „inwestycjami” alternatywnymi i piramidami finansowymi. UOKiK zwraca w nim uwagę na to jak rozpoznać nieuczciwe schematy i przedstawia listę podmiotów w sprawie których prowadzone są postępowania. Wśród niż znalaz.. Czytaj
UOKiK prowadzi postępowania w sprawie FutureNet, DasCoina i OneCoina

 

Dascoin to projekt kryptowaluty oparty na centralnej emisji za pomocą licencji i otrzymywanych dzięki nim cykli, dystrybuowanych w modelu marketingu wielopoziomowego (MLM). Od kwietnia dostępny jest również na giełdach kryptowalut (m.in. BTC Alpha i CoinFalcon). Mimo, że w I kwartale 2018 r. na portalu Github udostępniono repozytorium m.in. portfela Dascoina, to wciąż cały projekt należy uznać za zamkniętoźródłowy, gdyż nie wiadomo w jaki sposób cykle nabywane w ramach licencji i częstotliwość (frequency lock) wpływają na proces wybijania tokenów (mintingu) DASC. Pewnym jest, że token użytkowy (utility token) DASC oparty jest na blockchain Graphene, należącym do architektury kryptowaluty BitShares (BTS).

W zeszłym tygodniu (21 maja) Dascoin zaczął być notowany na CoinMarketCap, gdyż jego dzienny wolumen transakcji przekroczył przynajmniej kilkukrotnie wartość 100 tys. dolarów. Budzi to jednak pewne wątpliwości, gdyż od czasu pojawienia się na CMC, dzienny wolumen bardzo rzadko przekraczał chociażby połowę wymaganej wartości (50 tys. USD), co może sugerować, że rynek DASC był sztucznie animowany, aby spełnić wymagania narzucone przez Coin Market Cap. Jeżeli dzienny wolumen obrotu przez dłuższy czas nie będzie przekraczał 100 tys. USD, to Dascoin najprawdopodobniej przestanie być notowany na CMC.

Czytaj także: Kontrowersyjny Dascoin notowany na Coin Market Cap

21 maja na największym i najpopularniejszym serwisie poświęconym notowaniom kryptowalut - Coin Market Cap - pojawiły się notowania Dascoina (DASC), wzbudzającego wiele kontrowersji projektu, przez niektórych uznawanego za piramidę finansową podszywającą się pod kryptowalutę. Dla entuzjastów projektu.. Czytaj
Kontrowersyjny Dascoin notowany na Coin Market Cap

 

Dascoin coinmarketcap wolumen

Dzienny wolumen transakcyjny tokenu DASC na 28 maja, coinmarketcap.com

 

Stanowisko NetLeaders

Zarząd Netleaders 28 maja wystosował wiadomość do swoich promotorów, w której poinformował, że w związku z nakazem zaprzestania działalności od regionalnego regulatora British Columbia Securities Comission, sprzedaż licencji na terenie kanadyjskiej prownicji British Columbia została zawieszona do odwołania.

 

Co dalej z DasPay?

Po wpisaniu na listę ostrzeżeń i otrzymaniu nakazu zaprzestania działalności Dascoin może mieć spore problemy z wdrożeniem rozwiązania DasPay, w którym pokładane są największe nadzieje na rozwój i popularyzację projektu. DasPay wg obietnic twórców ma zapewnić akceptację płatności za pomocą tokenów DASC w każdym miejscu, w którym akceptowane są karty Visa i Mastercard. Usługa ma być wdrożona przez kanadyjską firmę Carta Worldwide, która jednak może wycofać się ze współpracy z Netleaders po wpisaniu ich projektu na czarna listę NASAA, zwłaszcza że nakaz zaprzestania działalności został wystosowany za pośrednictwem kanadyjskiej British Columbia Securities Comission.

 

Operacja Cryptosweep

Cryptosweep (w wolnym tłumaczeniu: Krypto-Porządki) to szeroko zakrojona kampania ostrzegawcza rozpoczęta przez NASAA w kwietniu 2018 r. Jest ona odpowiedzią na niepokojącą sytuację na rynku kryptowalut, który wg Josepha P. Borga z NASAA jest nieustannie wykorzystywany przez oszustów, zarówno w formie nieuczciwych ICO, jak i schematów Ponziego, oferujących produkty podszywające się pod kryptowaluty. Publikacja listy ponad 30 podmiotów uznanych za nielegalne to dopiero wierzchołek góry lodowej. NASAA będzie systematycznie publikować kolejne ostrzeżenia, obecnie badając ponad 30 tys. domen związanych z kryptowalutami. Dascoin był jednym z największych projektów znajdujących się na liście, zaś ich pełen spis można znaleźć na oficjalnej witrynie NASAA.

 

Czym jest NASAA?

North American Securities Administrators Association (NASAA) została założona w 1919 r, co czyni ją najstarszą na świecie międzynarodową organizacją chroniącą inwestorów. Składa się z 67 jednostek administracyjnych, znajdujących się w Meksyku, Stanach Zjednoczonych oraz w Kanadzie. NASAA pełni rolę międzynarodowego regulatora finansowego dla trzech ww. krajów, mającego na celu informowanie, ostrzeganie i dbanie o bezpieczeństwo oraz edukację inwestorów. Mimo swojej oficjalnie brzmiącej nazwy, należy pamiętać, że NASAA nie jest oficjalnym regulatorem finansowym, którego ostrzeżenia i nakazy nie mają mocy - mogą być one jednak wskazówką i sugestią dla organów rządowych, a także mają duży zasięg medialny. Rządowym regulatorem finansowym w Stanach Zjednoczonych jest SEC, zaś kontrolą kontraktów futures zajmuje się CFTC.

 

Aktualizacja (29 maja 2018):

Po publikacji niniejszego tekstu, w sieci pojawiło się wiele informacji zarzucających autorowi manipulację - zwracano uwagę na to, że na liście NASAA znajdują się również największe giełdy kryptowalut, takie jak np. Binance, Bitstamp, Bittrex, czy Coinbase, o czym autor nie poinformował w artykule. 

Nie zauważono jednak, że wspomniane wyżej giełdy i wiele innych:

  • znajdują się na liście „dodatkowych czynności” (additional activities), nie zaś na liście ostrzeżeń Operacji Cryptosweep, będącej przedmiotem artykułu
  • otrzymały oficjalny list dotyczący przesłania wymaganych informacji na temat prowadzonej działalności (information demand letter), nie zaś wezwanie do zaprzestania działalności (Cease and Desist Letter), jak opisywany w artykule Dascoin

 

O projekcie Dascoin wypowiadaliśmy się również w programie "O kryptowalutach", poświęcając mu cały 19. odcinek:

Czytaj także: 19. O kryptowalutach - Grill i rozmowa o DasCoinie nad przepaścią

W 19. odcinku programu 'O kryptowalutach' postanowiliśmy skorzystać z majówki oraz pięknej pogody i połączyć przyjemne z pożytecznym. Siedząc tuż nad przepaścią, rozmawiamy o kontrowersyjnym projekcie, jakim jest Dascoin. Czy to scam i piramida finansowa, czy może kryptowaluta przyszłości, jak zapew.. Czytaj
19. O kryptowalutach - Grill i rozmowa o DasCoinie nad przepaścią


Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk