• Odbierz prezent
Danske Bank o walutach surowcowych i jenie. Dlaczego kurs dolara australijskiego, kanadyjskiego i nowozelandzkiego może wzrosnąć?

Według najnowszej notki Danske Bank waluty surowcowe mogą być odbierane jako atrakcyjne względem jena ze względu na carry, rozmowy handlowe oraz ropę naftową.

Zdaniem DB Chiny i USA mogą ogłosić już w najbliższych tygodniach

organizację szczytu między prezydentami obydwu krajów sygnalizując, że umowa handlowa może zostać ogłoszona jeszcze w tym miesiącu. W konsekwencji analitycy Danske Bank zalecają możliwość kupna po równo walut surowcowych, czyli AUD, NZD i CAD względem japońskiego jena (JPY).

Dla rynku walutowego podpisanie umowy i zakończenie wojny handlowej

na linii USA-Chiny mogłoby być szczególnie korzystne dla dolara australijskiego, nowozelandzkiego i kanadyjskiego ze względu na ścisłe połączenia z Chinami oraz globalny sentyment do ryzyka. Co więcej Stany Zjednoczone, po podpisaniu umowy z Chinami, mogłyby nałożyć cła na japońskie samochody, co mogłoby uderzyć w japońskiego jena - podają analitycy DB.

Tymczasem na rynku ropy naftowej zwiększa się ryzyko związane z dostawami, ponieważ OPEC+ wdraża ograniczenia produkcji uzgodnione w 2018 r. Sytuacja w Wenezueli pogorszyła się jeszcze bardziej, niepokoje w Libii stawiają kraj w sytuacji zagrożenia odnośnie produkcji i eksportu ropy, a zwolnienia z sankcji w Iranie wygasają z końcem kwietnia. Czynniki te mogą obniżyć światową produkcję ropy do najniższego poziomu od grudnia 2017 r., co może wynieść notowania ropy Brent w stronę 80 USD za baryłkę - czytamy w notce banku.

RBA i RBNZ zasygnalizowały przejście dogołębiego nastawienia, a rynek już wycenia obniżki stóp z dużym prawdopodobieństwem w nadchodzących miesiącach. Danske uważa jednak, że dwa banki centralne są bardziej skłonne do pozostania w zawieszeniu, biorąc pod uwagę niedawną poprawę danych chińskich i postęp w rozmowach handlowych. Stąd może wynikać przewaga dla dolara australijskiego AUD, nowozelandzkiego NZD i kanadyjskiego CAD w najbliższych tygodniach.

Nota prawna

Notowania: AUDUSD

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/AUDUSD/

Daniel Kostecki

Główny Analityk Conotoxia Ltd. Absolwent ekonomii na Uniwersytecie Szczecińskim. Z rynkami finansowymi związany prywatnie od 2007 roku, a zawodowo od 2010. Laureat statuetki FxCuffs w kategorii Blog Roku oraz Osobowość Roku. Autor niezliczonej ilości komentarzy i analiz dotyczących sytuacji na rynkach finansowych oraz gość ogólnopolskich stacji telewizyjnych, prasy oraz radia.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk