• Odbierz prezent
Dania obawia się o swoje finanse
Z artykułu dowiesz się:

-dlaczego Dania obawia się o fundusze emerytalne
-co wspólnego ma z tym Brexit?

Duńscy inwestorzy oraz fundusze emerytalne niedługo mogą dokonać „repatryjacji” miliardów dolarów ulokowanych w aktywach, aby ochronić się przed stratami związanymi ze zmianą wartości swojej waluty w przypadku odłączenia się Wielkiej Brytanii od Unii Europejskiej.

Jyske Bank szacuje, że duńskie fundusze emerytalne posiadają około 1 biliona koron (150 miliardów $), w pozycjach, które nie są zabezpieczone, a tym samym są narażone na sytuacje w postaci rzucenia się inwestorów na koronę duńską jako bezpieczną przystań w przypadku Brexitu.

Główny ekonomista banku, Niels Roenholt wspomina: „w najbardziej skrajnym scenariuszu, pieniądze te zostaną poddane repatryjacji lub odpowiednio zhedgowane w celu zminimalizowania ryzyka walutowego”.

Kurs funta brytyjskiego zanurkował w dół po tym, jak we wtorek gazeta Guardian przedstawiła słupki sondaży, które wskazują na przewagę głosujących za odejściem z Unii Europejskiej. Podobne dane opublikował Bloomberg wskazując na przewagę osób popierających Brexit w stosunku 44% do 41%.

Jyske Bank jest zdania, że wyjście Wielkiej Brytanii z szeregów Unii Europejskiej nie spowoduje tak dużych ruchów jak zeszłoroczna decyzja SNB, jednakże należy nastawiać się na bardzo dużą zmienność, także w obrębie duńskiej waluty.

Dlatego prezes Jyske Banku jest zdecydowany obciąć stopy procentowe o 10 punktów bazowych nawet w przypadku pomniejszych problemów spowodowanych zaistniałą sytuacją. Wydaje się to logicznym zabiegiem, zwłaszcza wobec faktu dodatniego salda rachunku bieżącego, który sam w sobie tworzy pewne problemy w stosunku korony duńskiej do euro.

„Duńscy inwestorzy posiadający duże inwestycje w obcych walutach powinni dokonać repatryjacji lub hedgu przynajmniej części z nich” dodaje Roenholt.


Piotr Cichorski

Niezależny trader. Inwestuje wyłącznie intraday'owo, koncentrując się głównie na scalpingu. Swoje inwestycje opiera przede wszystkim na reakcjach cen na publikacje makroekonomiczne. Na rynku Forex od 2010 roku.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk