• Odbierz prezent
Dane z polskiej gospodarki bez wpływu na złotego

Dzisiejsze odczyty danych z polskiej gospodarki nie wpłynęły istotnie na notowania złotego. Stanowią jednak pozytywny sygnał w kontekście potencjalnych podwyżek stóp procentowych w Polsce.

 

Obroty w handlu detalicznym były we wrześniu o 8,6% wyższe niż rok wcześniej. To odczyt lepszy od prognoz, gdyż oczekiwano wzrostu dynamiki rocznej z 7,6% tylko do 7,9%.

 

Sprzedaż detaliczna (r/r)

 sprzedaż detaliczna

 

Negatywnie wypadły za to dane o produkcji przemysłowej – ta wzrosła o 4,3% w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku. Oczekiwano spadku dynamiki z 8,8% r/r tylko do 5,2% r/r.

 

Produkcja przemysłowa (r/r)

 produkcja przemysłowa

 

Dziś złoty nie reagował dynamicznie na odczyty danych, taka jak to miało miejsce w ubiegłym miesiącu. Wynika to z mieszanych odczytów, które mimo wszystko możemy zapisać nieznacznie na plus, ze względu na większą wagę danych o sprzedaży detalicznej. Pokazują nam one, że rosnący popyt konsumentów może dalej pchać inflację w górę, co stanowiłoby argument za podnoszeniem stóp procentowych w Polsce nieco szybciej niż obecnie oczekuje RPP.


Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk