• Odbierz prezent
australia bezrobocie

Choć dane z rynku pracy w Australii na pierwszy rzut oka wydawały się dobre, to w ostatecznym rozrachunku sam raport rozczarował. To doprowadziło do chwilowej przeceny dolara australijskiego podczas sesji azjatyckiej.

 

Zatrudnienie w Australii wzrosło w styczniu o 16 tys., choć oczekiwano wzrostu jedynie o 15,3 tys. Dokonano jednak negatywnej rewizji danych za grudzień – z +34,7 tys. do +33,5 tys. Tak więc sumarycznie dane dotyczące zatrudnienia wypadły na minus, gdyż styczniowe były o 0,7 tys. lepsze od prognoz, ale grudniowe o 1,2 tys. gorsze od wcześniej opublikowanych. Dodatkowo, na wzrost zatrudnienia w styczniu wpływ miały prace na niepełny etat – zatrudnienia na pełny etat spadło o 49,8 tys., podczas gdy wzrost zatrudnienia na niepełny etat to 65,8 tys.

Stopa bezrobocia spadła z 5,6% do 5,5% (zgodnie z prognozą), jednak sam spadek jest jedynie wynikiem rewizji grudniowej stopy z 5,5% do 5,6%.

 

Stopa bezrobocia

bezrobocie w australii

 

Reakcja rynku walutowego na publikację raportu z australijskiego rynku pracy wskazuje, że rynki najpierw dostrzegły dobre dane za styczeń, a dopiero później zorientowały się, że w ogólnym ujęciu odczyt był słabszy od oczekiwań. To sprawiło, że po ruchu kursu AUD/USD o 10 pipsów w górę, obserwowaliśmy następnie spadek o 30 pipsów w dół. Ruch ten został odrobiony w kolejnej godzinie sesji.

 

AUD/USD – M5

audusd


Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk