Reklama
WIG82 391,63+1,02%
WIG202 423,39+1,19%
EUR / PLN4,32+0,08%
USD / PLN4,00+0,32%
CHF / PLN4,42+0,20%
GBP / PLN5,05+0,22%
EUR / USD1,08-0,24%
DAX18 507,91+0,17%
FT-SE7 956,03+0,30%
CAC 408 243,33+0,47%
DJI39 760,08+1,22%
S&P 5005 248,49+0,86%
ROPA BRENT85,77+0,08%
ROPA WTI81,82+0,12%
ZŁOTO2 192,89+0,05%
SREBRO24,40-0,69%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Dane o inflacji w Polsce w centrum uwagi. Kolejny szczyt wzrostu cen zostanie zdobyty?

iWealth | 13:40 13 sierpień 2021
Dane o inflacji w Polsce w centrum uwagi. Kolejny szczyt wzrostu cen zostanie zdobyty?
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

 Komentarz z serii: "Piotr Kuczyński dla iWealth"

W piątek 6.08 opublikowano w USA doskonały raport z rynku pracy. Szczegóły opisałem wyżej. Kolejne ważne dane pojawiły się dopiero w środę. Oczekiwano, że inflacja CPI w USA w lipcu okaże się niższa niż czerwcowe 5,4%, ale okazało się, że wyniosła znowu 5,4% r/r (oczekiwano wpierw 4,9%, a na dzień przed publikacją zmieniono prognozy na 5,3%).

W czwartek dowiedzieliśmy się, że inflacja w cenach produkcji (PPI) w USA wyniosła o 7,8% r/r (oczekiwano 7,3%). W czwartek jak zwykle pojawił się też raport z rynku pracy – liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w ostatnim tygodniu wyniosła tak jak oczekiwano 375 tys.

Dane makro z mijającego tygodnia - Polska

W piątek 13. sierpnia zobaczymy dane z Polski. BIEC opublikuje swój Wskaźnik Przyszłej Inflacji, a GUS opublikuje ostateczne dane o inflacji CPI. Poza tym zobaczymy wstępne dane o wzroście PKB w drugim kwartale (oczekiwany jest wzrost o 11,5% r/r).

W kolejnym tygodniu

Reklama

W nadchodzącym tygodniu wiele będzie publikacji makro, w których gracze będą szukali podpowiedzi na temat możliwych działań Fed. Nie będzie jednak z powodu ich publikacji finansowego trzęsienia ziemi. Zobaczymy: indeks NY Empire State, wyniki sprzedaży detalicznej, produkcja przemysłowa, indeks Fed z Filadelfii, wnioski o zasiłek dla bezrobotnych. W strefie euro zobaczymy dane o inflacji HICP w lipcu.

W kolejnym tygodniu zobaczymy sporo polskich danych makro pokazujących, co działo się w lipcu. Będzie to: wskaźniki inflacji bazowej, przeciętne zatrudnienie i wynagrodzenie, produkcja przemysłowa i jej ceny, produkcja budowlano-montażowa, sprzedaż detaliczna. W poniedziałek minie też termin, w którym rząd polski powinien ustosunkować się do zarzutów Komisji Europejskiej (KE). Nie oczekuję jednak reakcji rynkowych, bo KE zapewne jest na urlopie i żadnej recenzji na razie nie otrzymamy.

Podsumowanie

Jak widać nastroje nadal są na rynkach akcji pozytywne i nawet przeceny surowców niespecjalnie szkodziły indeksom giełdowym. W Polsce zaś mamy typowo letni handel. Jednak WIG20 przymierza się do opuszczenia górą 2,5 miesięcznego kanału trendu bocznego, czyli do wygenerowania sygnału kupna. Problem jedynie w tym, że wybicie na małym obrocie może być po prostu pułapką.

Generalnie cisza na rynkach globalnych

może być ciszą przed wrześniową burzą. W Polsce 31.08 będzie miało miejsce posiedzenie TK w sprawie wyższości Konstytucji nad prawem unijnym, we wrześniu Senat i Sejm wrócą do lex-TVN, a w USA kończyć będziemy sierpień sympozjum Fed w Jackson Hole, co rozpocznie okres czekania na wrześniowe decyzje Fed (być może bardziej „jastrzębie”), będą też we wrześniu dyskutowane pakiety pomocowe i będzie trwała ostra dyskusja nad podniesieniem limitu zadłużenia. Nie oczekuje z tego powodu bessy, ale tak jak od miesiąca mówię jakaś wrześniowa korekta bardzo by się rynkom akcji przydała. Wcale się nie zdziwię, jeśli część graczy postanowi na wszelki wypadek zredukować nieco zawartość portfela akcji realizując część zysków.

Czytaj więcej

Reklama

 

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


iWealth null

iWealth

iWealth to niezależna firma dostarczająca usługi finansowe starannie wyselekcjonowanych Partnerów, dla zamożnych Klientów indywidualnych i instytucjonalnych. Świadcząc usługę nieodpłatnego doradztwa inwestycyjnego koncentruje się na pomocy w opracowaniu kompleksowej, spójnej strategii finansowej, precyzyjnie dopasowanej do unikatowych potrzeb, indywidualnych preferencji w zakresie ryzyka oraz doświadczenia inwestycyjnego.


Reklama

Czytaj dalej