• Odbierz prezent
Dane o inflacji PPI wpływają na dolara
Z artykułu dowiesz się:

- Jak wypadły dzisiejsze odczyty z gospodarki USA

Dzisiejsze dane o inflacji producentów w USA okazały się zaskakujące dla rynku walutowego. Wzrost inflacji PPI doprowadził do umocnienia dolara.

 

We wrześniu inflacja cen producentów wzrosła, zarówno w ujęciu ogólnym, jak i bazowym.

W stosunku do sierpnia ceny producentów wzrosły o 0,4% (zgodnie z prognozą), a po wyłączeniu energii i żywności (inflacja bazowa) o 0,4% (przy prognozie na poziomie 0,2%).

W ujęciu rok do roku ogólny wskaźnik inflacji wzrósł z 2,4% do 2,6% (prognoza: 2,5%), a wskaźnik bazowy z 2,0% do 2,2% (prognoza: 2,0%).

Inflacja cen producentów jest obecnie najwyższa od ponad pięciu lat w przypadku wskaźnika ogólnego i niespełna pięciu lat w przypadku wskaźnika bazowego.

 

Inflacja PPI

ppi

 

Po dzisiejszych odczytach dolar umacniał się, ale silniejszych reakcji kursu amerykańskiej waluty możemy spodziewać się jutro, gdy opublikowane zostaną istotniejsze dane o inflacji cen konsumentów. Dziś kurs EUR/USD w reakcji na publikację zniżkował o około 10 pipsów.


Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk