• Sklep
  • Odbierz prezent
inflacja w wielkiej brytanii

Opublikowane dziś dane o inflacji w Wielkiej Brytanii okazały się nieco gorsze od oczekiwań i nieznacznie osłabiły funta. Spadek oczekiwań co do podwyżek stóp procentowych, wynikający ze spadającej w ostatnich miesiącach dynamiki cen, jest negatywnym czynnikiem dla brytyjskiej waluty.

 

W maju ceny konsumentów w Wielkiej Brytanii wzrosły o 0,4% w stosunku do kwietnia, choć spodziewano się wzrostu o 0,5% m/m. W ujęciu rok do roku poziom inflacji utrzymał się na najniższym od ponad roku poziomie 2,4% (zgodnie z prognozą). Inflacja bazowa utrzymała się z kolei na poziomie 2,1% (zgodnie z prognozą).

 

Inflacja w Wielkiej Brytanii

inflacja

 

Opublikowane dane tylko nieznacznie różniły się od tych, jakich oczekiwali ekonomiści. Poziom inflacji wciąż utrzymuje się ponad docelowym (2%), ale w ostatnich miesiącach spadał, co zmniejsza presję na decydentach z Banku Anglii, by Ci dokonali kolejnych podwyżek stóp procentowych. Dzisiejsze dane również nie stanowią argumentu wskazującego na szybką podwyżkę stóp. Tym samym zaplanowane na przyszły tydzień posiedzenie raczej nie przyniesie nam decyzji o podwyżce. Funt nie reagował dziś bardzo nerwowo na spadek oczekiwań dotyczących takiego ruchu. W przypadku pary GBP/USD obserwowaliśmy spadek o około 20 pipsów.

Notowania: GBPUSD

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GBPUSD/

Jakub Wilk

Content Manager i redaktor portalu FXMAG.PL. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk