Reklama
WIG82 428,40+1,06%
WIG202 422,17+1,14%
EUR / PLN4,32+0,06%
USD / PLN4,00+0,25%
CHF / PLN4,42+0,15%
GBP / PLN5,04+0,18%
EUR / USD1,08-0,19%
DAX18 497,87+0,11%
FT-SE7 955,91+0,30%
CAC 408 225,06+0,25%
DJI39 760,08+1,22%
S&P 5005 248,49+0,86%
ROPA BRENT85,81+0,13%
ROPA WTI81,84+0,15%
ZŁOTO2 196,42+0,21%
SREBRO24,45-0,49%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Dane o inflacji mogą nie zatrzymać optymizmu inwestorów - komentarz rynkowy głównego analityka Finmex

Natalia Bojko | 14:36 18 maj 2022
Dane o inflacji mogą nie zatrzymać optymizmu inwestorów - komentarz rynkowy głównego analityka Finmex | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Za nami tydzień obfitujący w wydarzenia makroekonomiczne - szczególnie odczyty inflacyjne. Tylko dziś poznaliśmy odczyty tego wskaźnika z Wielkiej Brytanii, Strefy Euro, a przed nami po godzinie 14:30 także publikacja z Kanady. Praktycznie tylko z rana obserwowaliśmy ruchy podażowe, a na tę chwilę rynki zdają się zawracać do krótkoterminowego, popytowego trendu. Spróbujemy w tym krótkim komentarzu zadać sobie pytanie, czy obecne w bieżącym tygodniu, ruchy kupujących są w stanie utrzymać się na dłużej.

 

Oczekiwania a rzeczywistość

Na wstępie odpowiedzmy sobie na pytanie natury czysto fundamentalnej. Jak rynek zareaguje na odczyty marko? Kiedy pójdzie w górę? Kiedy pójdzie w dół? A kiedy nie zareaguje wcale? W dużej mierze element “reakcji” popytowej/podażowej na giełdach opiera się na zaskoczeniu. Przeglądając kalendarz makroekonomiczny wypadkową oczekiwań inwestorów (mam na myśli większości) jest prognoza. To ona w dużej mierze kreuje pewną wizję publikacji. Zatem, jeżeli będziemy mówili o odczytach zgodnych z oczekiwaniami, będę mieć na myśli taki odczyt, którego wartość jest zgodna z prognozą. W związku z tym kiedy możemy mówić o elemencie zaskoczenia? Możemy mówić wtedy, gdy dane wyjdą wyższe/niższe od oczekiwań.

Powyższy akapit w dużej mierze wyjaśnia, dlaczego inwestorzy niezbyt podażowo zareagowali na ostatnie dane o inflacji ze Stanów Zjednoczonych oraz dzisiejsze odbicie po publikacji tego wskaźnika o godz. 11:00 ze Strefy Euro. Zabrakło w nich elementu zaskoczenia i pomimo tego, że dane nadal mówią o potężnych problemach ze wzrostem cen i usług, inwestorzy niespecjalnie się tym przejmują.

Reklama

 

Długi termin

Reakcja rynku podczas publikacji jest oczywiście reakcją krótkoterminową, która uwzględnia emocje związane z spełnieniem oczekiwań lub nie. Natomiast patrząc przez pryzmat długiego terminu polityka monetarna w USA dalej będzie szła w stronę zacieśniania, o czym świadczą liczne wypowiedzi bankierów federalnych. Jeżeli mielibyśmy spojrzeć na wczorajsze odczyty sprzedaży detalicznej oraz produkcji przemysłowej ciężko po tak dobrych danych twierdzić, że przed nami okres spadku wzrostu cen i usług. Dodatkowo filtrując te odczyty o wydatki osobiste oraz wzrost płac, pomimo mniejszej dynamiki przyrostu (w ujęciu miesięcznym) nadal odnotowuje się wzrost. Zatem do dyspozycji gospodarstw domowych nadal pozostaje jeszcze sporo gotówki, a stopy procentowe, których efekt będziemy widzieli w najbliższych miesiącach, jeszcze nie zachęcają do oszczędzania (tezauryzacji) pieniądza.

Dane o inflacji mogą nie zatrzymać optymizmu inwestorów - komentarz rynkowy głównego analityka Finmex - 1

Dane o inflacji mogą nie zatrzymać optymizmu inwestorów - komentarz rynkowy głównego analityka Finmex - 1

Odpowiadając zatem na pytanie związane z optymizmem rynku, moim zdaniem będzie on oparty dane inflacyjne, które raczej w tym tygodniu nas nie zaskoczą. Brak tego elementu w odczytach, może dalej podsycać stronę popytową do kreowania “mini hossy”, aczkolwiek paliwo to jest w dużej mierze krótkoterminowe. Nad rynkami dalej wisi widmo jastrzębich sygnałów i kolejnych podwyżek, które będą dyskontowały długoterminowy trend w kierunku bezpiecznych aktywów oraz instrumentów finansowych, które są oparte o waluty tych banków centralnych, które mają relatywnie wysoką stopę procentową. Należy pamiętać, że realna stopa procentowa (uwzględniająca inflację) nadal jest ujemna i choćby w tym miejscu dalej powstaje ryzyko panoszenia się inflacji w ciągu tego roku.

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Natalia Bojko

Natalia Bojko

Absolwentka Wydziału Ekonomii i Finansów, Uniwersytetu w Białymstoku. Na rynku walutowym i akcyjnym aktywnie handluje od 2016 roku. Wychodzi z założenia, że najprostsze analizy przynoszą najlepsze efekty. Zwolenniczka swing tradingu opartego o strefy popytu/podaży. Dobierając spółki do portfela kieruje się ideą inwestowania w wartość. Od 2019 roku posiada tytuł analityka finansowego. Obecnie, pracuje w charakterze analityka walutowego w firmie Trefix i Kierownika Działu Analiz Finmex. Współpracuje także z portalem Investing, ForexClub i FXMag w charakterze redaktora finansowego i analityka. Współtwórczyni projektu Podlaskiej Akademii Giełdowej (III i IV edycji). Obecnie związana także z kilkoma funduszami proptradingowymi. Tworzy i testuje rozwiązania z zakresu ryzyka i systemów handlu automatycznego.


Reklama

Czytaj dalej