Reklama

Brak danych

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Dane makroekonomiczne i ceny ropy wspierają przecenę długu

BGK - analizy ekonomiczne | 14:21 06 czerwiec 2022
Dane makroekonomiczne i ceny ropy wspierają przecenę długu | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Inwestorzy odebrali piątkowy raport z amerykańskiego rynku pracy jako ugruntowanie oczekiwań na kontynuację podwyżek stóp przez Fed. Dodatkowo opublikowany indeks ISM dla usług, choć spadł mocniej niż rynek oczekiwał, znajduje się wciąż zauważalnie nad kreską neutralnego poziomu 50 pkt (55,9 pkt).

Wypadkowo krzywa UST podniosła się w piątek na całej długości o śr. 3 pb. do odpowiednio 2,66% (2Y, 2,94% (10Y) i 3,09% (30Y). Ruch był dodatkowo wspierany przez wzrosty cen ropy naftowej po tym, gdy do rynku dotarło, że deklarowany wcześniej przez OPEC wzrost produkcji surowca będzie polegał na przesunięciu czasowym dotychczasowej podaży, a nie zwiększeniu oficjalnych celów członków kartelu.

Dane makro i ceny ropy wspierają przecenę długu - 1

Dane makro i ceny ropy wspierają przecenę długu - 1

W Europie kierunek był ten sam, aczkolwiek skala przeceny obligacji większa. Dochodowość krajów członkowskich strefy euro podniosła się o śr.. 5 pb. przy czym wzrostom przewodziły papiery włoskie (+8 pb.) i irlandzkie (+7 pb.). Krzywa niemiecka natomiast podniosła się o śr. 4 pb. na całej długości do odpowiednio 0,65% (2Y), 1,27% (10Y) i 1,51% (30Y). Tym samym dochodowość 2Y niemieckiego długu jest najwyżej od 2011 roku.

Reklama

Dane makro i ceny ropy wspierają przecenę długu - 2

Dane makro i ceny ropy wspierają przecenę długu - 2

Uważamy, że dziś wobec pustego kalendarza akcent czynników wpływających na dług przesunie się na korelację z indeksami giełdowymi. Poranna sesja azjatycka była mieszana, choć z delikatną przewagą zieleni. Kontrakty terminowe na Bunda i UST umocniły się delikatnie, ale z prawie nieistniejącym wolumenem. W poprzednim tygodniu amerykański krótki koniec podniósł się o 17 pb., a europejski o 31 pb. W dalszej części dnia spodziewamy się delikatnej korekty wzrostów dochodowości z poprzedniego tygodnia. W horyzoncie końca tygodnia oczekujemy powrotu do zwyżek dochodowości przed konferencją EBC w ramach dyskontowania oczekiwań na doprecyzowanie szczegółów zacieśnienia polityki. W końcu tygodnia spodziewamy się realizacji zysków i zniżek rentowności w ramach logiki „kupuj plotki, sprzedawaj fakty”.

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


BGK - analizy ekonomiczne

BGK - analizy ekonomiczne

Bank Gospodarstwa Krajowego to polski bank rozwoju, jedyna taka instytucja w kraju. BGK wspiera zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy Polski. Jego działania wpływają na powstawanie miejsc pracy, budowę mieszkań, rozwój infrastruktury i poprawę jakości powietrza. Bank dba o przyszłe pokolenia - buduje kapitał społeczny, rozwija przedsiębiorczość i zapewnia odpowiedzialne finansowanie. Jest obecny w każdym regionie Polski, a także za granicą - ma swoje przedstawicielstwa w Brukseli, Londynie, Frankfurcie nad Menem i Amsterdamie. BGK wspiera eksport i ekspansję zagraniczną polskich firm. Jest pomysłodawcą, współzałożycielem i głównym udziałowcem Funduszu Trójmorza, który inwestuje w infrastrukturę transportową, energetyczną i cyfrową w krajach regionu Trójmorza. BGK, poprzez współpracę z biznesem, sektorem publicznym i instytucjami finansowymi, odpowiada na potrzeby gospodarcze oraz podejmuje szereg inicjatyw promujących zrównoważony rozwój.


Reklama

Czytaj dalej