• Odbierz prezent
Dane GUS rozczarowały: PKB z silnym hamowaniem - skala rzadko obserwowana w historii...
fot. Materiał własny

Publikowany wczoraj przez GUS pierwszy szacunek PKB za 2Q’22 rozczarował. Odnotowany został wzrost o 5,3% r/r wobec naszych oczekiwań 6,5% r/r oraz konsensusu 6% r/r. W ujęciu k/k po wyrównaniu sezonowym PKB cofnął się aż o 2,3% - to skala rzadko obserwowana w historii.

Ale pamiętajmy też, że w 1Q’22 PKB zaliczył potężny wzrost 8,5% r/r w dużej mierze napędzany dodatnim wkładem zmiany zapasów. Wczoraj nie poznaliśmy jeszcze struktury odczytu (tą GUS przedstawi dopiero z końcem sierpnia), ale wstępnie zakładamy, że to właśnie komponent zapasów mógł w dużej mierze odpowiadać za negatywne rozczarowanie. Niezależnie od szczegółów odczytu sygnał wysłany przez wczorajsze dane jest zgodny kierunkowo z oczekiwaniami – gospodarka rozpoczęła hamowanie, które będzie kontynuowane w drugiej połowie tego roku i prawdopodobnie w pierwszej przyszłego. Wpisując dane w kontekst europejski widać, że okres „pandemicznej dywidendy”, a więc okresu podbijającego popyt na dobra trwałe i wspierającego krajowy sektor przetwórstwa przemysłowego, dobiegł końca.

Wynik polskiego PKB w 2Q’22 w odsezonowanym ujęciu k/k (-2,3%) był słabiutki na tle UE (+0,6% k/k). Odczyt z punktu widzenia RPP jest raczej neutralny. W lipcowej projekcji NBP zakładał wzrost PKB 5,5% r/r, a więc jak do tej pory momentum gospodarki jest niemal zbieżne z oczekiwaniami analityków banku.

Raport Rynkowy - PKB z silnym hamowaniem. W USA dla każdego coś miłego  - 1

 

 

Minutes FOMC – dla każdego coś miłego

Publikowane wczoraj minutes z lipcowego posiedzenia FOMC dały sporą dozę dowolności interpretacji. Naszym zdaniem dwa wątki były szczególnie warte wychwycenia. Jeden to stwierdzenie, że większość członków FOMC widzi ryzyko zbyt mocnego zacieśniania polityki monetarnej w bardzo niepewnym otoczeniu gospodarczym. Drugi jest związany z obawą o utrwalenie inflacji na podwyższonym poziomie jeśli determinacja Fed w walce z inflacją będzie kwestionowana. Wg nas ten drugi element dla Fed będzie kluczowy, gdyż jest ściśle związany ze skutecznością i reputacją banku. Interpretacja rynkowa wstępnie poszła w drugą stronę, choć trzeba przyznać, że bez szczególnego wigoru.

Raport Rynkowy - PKB z silnym hamowaniem. W USA dla każdego coś miłego  - 2


Dział Analiz Makroekonomicznych Alior Bank S.A.

Treści przygotowane przez Dział Analiz Makroekonomicznych i Głównego Ekonomistę Alior Bank. Opracowanie zawierające codzienny komentarz najważniejszych wydarzeń makroekonomicznych w kraju i na świecie, analizę zachowania głównych par walutowych jak EUR-USD, EUR-PLN i USD-PLN oraz głównych rynków obligacji skarbowych w tym 10-letnich papierów dłużnych w Polsce, USA i Niemczech. Autora możesz obserwować na LINKEDIN FACEBOOK TWITTER

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk