Reklama

Brak danych

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Dane F‐01 GUS: Wzrost zatrudnienia w aż 36 branżach, szczególnie wysoki przyrost widać w działalności weterynaryjnej!

Dane F‐01 GUS: Wzrost zatrudnienia w aż 36 branżach, szczególnie wysoki przyrost widać w działalności weterynaryjnej!
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Dane F‐01 GUS za I kw. 2021 r. wskazują  na dalsze nieznaczne hamowanie tendencji spadkowej w zatrudnieniu sektora przedsiębiorstw niefinansowych, obserwowanej od początku trwania pandemii. Czwarty kwartał z rzędu, dynamika zatrudnienia pozostała jednak ujemna i wyniosła ‐0,1% r/r (wobec ‐1,0% r/r w kwartale poprzednim), przy wskaźniku zatrudnienia na poziomie  ‐13% (wobec  ‐18% w kwartale poprzednim).

W ujęciu kwartał do kwartału zatrudnienie wzrosło o 1,2% (dane s.a.)

co może sugerować  pewną normalizację sytuacji po okresie załamania w czasie pandemii. Na utrzymującą się, ujemną dynamikę  zatrudnienia wpłynęły spadki odnotowane w grupie najmniejszych i największych badanych przedsiębiorstw, w których zatrudnienie spadło w ujęciu rocznym kolejno o 17,3% i 1,1%. Spadki zatrudnienia w ujęciu rok do roku odnotowało 39 spośród 76 badanych branż (wobec 50 branż  redukujących zatrudnienie w kwartale poprzednim). W przypadku części branż (15), w których ujemna dynamika utrzymuje się kolejny kwartał z rzędu widoczne jest lekkie spowolnienie tendencji spadkowej. Kolejny kwartał z rzędu najsilniejsze redukcje objęły branże bezpośrednio lub pośrednio dotknięte przez pandemiczne ograniczenia administracyjne i dotyczyły działalności związanych z zakwaterowaniem (‐25,7% r/r, przy czym odnotowany tam został  również  największy spadek zatrudnienia kw/kw: o 16,4%), działalności wydawniczej (‐  18,8% r/r), edukacyjnej (‐18,7% r/r), ze  świadczeniem pomocy społecznej z zakwaterowaniem (‐17,1% r/r),  organizatorów turystyki (‐ 15,9% r/r), dotyczącej produkcji skór (‐ 14,7% r/r) i produkcji odzieży (‐12,7% r/r).  

Wzrost zatrudnienia w ujęciu rocznym miał miejsce w 36 branżach

(wobec 26 w kwartale poprzednim). Znaczące przyrosty zatrudnienia odnotowały branże: działalność weterynaryjna (83,3% r/r), badania naukowe i prace rozwojowe (13,9% r/r), działalność usługowa w zakresie informacji (13,2% r/r), działalności związanej z zatrudnieniem (12,8% r/r wobec dynamiki na poziomie 3,8 % r/r w kwartale poprzednim), działalności firm centralnych (9,8% r/r wobec dynamiki na poziomie ‐4% r/r w kwartale poprzednim).   W I kw. 2021 r. dynamika kosztów pracy utrzymała się  na poziomie zbliżonym do IV kw. 2020 r.  ‐  dynamika roczna wyniosła 5,6% r/r (wobec 5,9% r/r w kwartale poprzednim). Wzrost omawianych kosztów odnotowało ponad 70% badanych firm, co jest wynikiem analogicznym do okresu bezpośrednio poprzedzającego wybuch pandemii.  

Wśród branż wykazujących największy wzrost kosztów pracy znalazły się:

działalność  weterynaryjna (49,6% r/r), pozostała działalność profesjonalna (37,1% r/r), działalność usługowa w zakresie informacji (25% r/r), badania naukowe i prace rozwojowe (23,2% r/r), transport wodny (20,4% r/r/) i opieka zdrowotna (17,9 r/r). Najsilniejsze spadki tych kosztów nadal dotyczyły branż szczególnie dotkniętych przez pandemię, które w omawianym kwartale na ogół w znacznym stopniu redukowały zatrudnienie tj. zakwaterowanie (38% r/r), pomoc społeczna bez zakwaterowania (28,4% r/r), działalność organizatorów turystyki (24% r/r), pomoc społeczna z zakwaterowaniem (18,6% r/r), działalność sportowa, rozrywkowa i rekreacyjna (18,1% r/r), działalność wydawnicza (15,2% r/r) i edukacja (14,1% r/r). 

Reklama

Roczna dynamika przeciętnego wynagrodzenia w I kw. 2021r. obniżyła się o 1,4 pp.

– do poziomu 6,2% r/r.    Spowolnienie tempa wzrostu przeciętnej płacy miało miejsce tylko w sektorze prywatnym (6,5% r/r wobec 8,5% w kwartale poprzednim). Wśród badanych sekcji PKD znaczne spowolnienie wzrostu przeciętnej płacy odnotowane zostało w handlu, energetyce i górnictwie. W sektorze publicznym odnotowane zostało przyspieszenie tempa wzrostu do 4% r/r (wobec 2% w kwartale poprzednim). W I kw. 2021 r., obniżyła się  dynamika medianowej płacy i wyniosła 5,5% wobec 6% w kwartale poprzednim. Nieznacznie spadł  również  odsetek przedsiębiorstw, w których dynamika przeciętnego wynagrodzenia przekroczyła 10% r/r – obecnie wynosi on 30,9% (wobec około 36,6% w kwartale poprzednim).  

W I kw. 2021 r. dynamika wydajności pracy w ukształtowała się na zdecydowanie wyższym poziomie

od dynamiki przeciętnej płacy. Szczególnie wyraźny wzrost dotyczył  wydajności mierzonej wartością  dodaną12. Dynamika w tym przypadku wyniosła 23,1% r/r stanowiąc wynik najwyższy od czasu odczytu na poziomie 25,3% w IV kw. 2009 r.  Wzrost odnotowany został również w przypadku wydajności mierzonej relacją sprzedaży do zatrudnienia (dynamika wyniosła 10,5% r/r wobec 8,1% r/r w kwartale poprzednim).

Najnowsze dane z SM wskazują na dalszy wzrost popytu na pracę

Reklama

Po okresie spadków wynikających m.in. z wprowadzania pandemicznych obostrzeń administracyjnych (pierwsza połowa 2020r.), w II kw. br. odsetek przedsiębiorstw deklarujących posiadanie nieobsadzonych miejsc pracy wzrósł do poziomu 45,3% (40,5% w kwartale poprzednim i powyżej średniej za 2020 r., wynoszącej 38,1%)13. Jedynym z badanych sektorów, w którym udział podmiotów raportujących nieobsadzone miejsca pracy w ujęciu kwartał do kwartału spadł, było górnictwo. Analizowany wskaźnik obniżył się tam o 4,8 pp. kw./kw. i o 5,1 pp. r/r.  Istotne wzrosty wskaźnika w ujęciu kwartalnym odnotowały sektory: usługowy (7,8 pp.) i transportowy (6,3 pp.) W skali roku, największe przyrosty dotyczyły kolejno: budownictwa (15,1 pp.), transportu (13,9 pp.) i przetwórstwa (13,2 pp.).

Równolegle zaobserwowany został  wzrost udziału przedsiębiorstw,

które w pytaniu dotyczącym barier rozwoju wskazywało braki kadrowe (5,4% vs 4,0% w kwartale poprzednim). Wynik ten przewyższył  średnią  wartość  notowaną  w 2020 r. (5,3%), wciąż  jednak pozostając poniżej wartości obserwowanych przed wybuchem pandemii14.   W  świetle SM NBP optymistycznie kształtują  się  prognozy zatrudnienia na III kw. 2021 r. Udział  przedsiębiorstw przewidujących wzrost zatrudnienia wyniósł  31,5% wobec 25% w kwartale poprzednim (dane odsezonowane) i jest to najwyższa odnotowana wartość  w historii badań  SM. Jednocześnie spadł  odsetek firm planujących obniżenie zatrudnienia w najbliższym kwartale, kształtując się na poziomie 5,6% (7,0% w kwartale poprzednim oraz 11,8% w analogicznym okresie ubiegłego roku)15. W konsekwencji wskaźnik zatrudnienia osiągnął historyczne maksimum (28 pkt.).

Wyraźna poprawa kwartalnych prognoz zatrudnienia zaobserwowana

została w większości analizowanych klas przedsiębiorstw i sektorów działalności gospodarczej. Najkorzystniejsze przewidywania dotyczą  przedsiębiorstw dużych, w których blisko 42,6% (wobec 34,7% w kwartale poprzednim i 18,7% w analogicznym okresie poprzedniego roku) badanych firm planuje zwiększenie zatrudnienia. Optymistycznie kształtują się także prognozy dla małych i średnich firm, w których wzrost liczby zatrudnionych przewiduje kolejno 21,1% badanych (wobec 15,6% w II kw.2021r.) oraz 36,6% (wobec 28,4% w II kw. 2021r.). Najlepsze prognozy zatrudnienia formułują firmy sektora transportowego (ponad 36,1% zakłada wzrost zatrudnienia), przetwórstwa przemysłowego (35,8%) i budownictwa (32,9%).

Pozytywne zmiany obejmują  także sektor usługowy,

w tym branże szczególnie dotknięte skutkami pandemicznych ograniczeń tj.: hotelarstwo (61,3% podmiotów planuje nowe zatrudnienia w nadchodzącym kwartale), restauracje (40%) i turystykę (14,3%). Wskaźnik zatrudnienia w sektorze usług uplasował się na poziomie 25 pkt. (29,7% badanych planuje zwiększenie zatrudnienia, 4,9% zakłada jego obniżenie) osiągając jedynie 4,6 pkt. w analogicznym okresie 2020 r.   Istotna poprawa odnotowana została także w przypadku rocznych prognoz zatrudnienia. Kolejny kwartał  z rzędu wzrósł  odsetek przedsiębiorstw planujących zatrudnienie nowych pracowników na przestrzeni kolejnych 12 miesięcy (z 36% do 38,8%), przy równoczesnym spadku udziału firm przewidujących redukcję  zatrudnienia (z 7,7% do 6,4%). W efekcie wskaźnik zatrudnienia zwiększył się o około 4 pp. kw/kw ‐ do 32,4 pkt.

Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Wiadomości z Narodowego Banku Polskiego

Wiadomości z Narodowego Banku Polskiego

Polski bank centralny z siedzibą główną w Warszawie. NBP jest bankiem centralnym Rzeczypospolitej Polskiej. Wypełnia zadania określone w Konstytucji RP, ustawie o Narodowym Banku Polskim i ustawie Prawo bankowe. Wymienione akty prawne gwarantują niezależność NBP od innych organów państwa. NBP pełni trzy podstawowe funkcje: banku emisyjnego, banku banków oraz centralnego banku państwa.


Reklama

Czytaj dalej