• Odbierz prezent
  • Odbierz prezent
eurostat
Z artykułu dowiesz się:

- Jak wypadły dzisiejsze odczyty z gospodarki strefy euro

Dane o psrzedaży detalicznej w strefie euro nie wpłynęły znacząco na notowania euro. Dla kwietnia okazały się tylko nieznacznie gorsze od prognoz, ale wskazały na czwarty z rzędu miesiąc ze wzrostem obrotów, co przekłada się na rosnącą dynamikę roczną.

 

Według danych Eurostatu obroty w handlu detalicznym w strefie euro wzrosły w kwietniu o 0,1% m/m (prognoza:0,2%), a w całej Unii Europejskiej o 0,5% m/m. W marcu lepiej radzili sobie detaliści należący do strefy euro – tam obroty rosły o 0,2% m/m (wcześniej podawano, że było to 0,3%), podczas gdy w UE odnotowano spadek o 0,1% m/m.

 

Sprzedaż detaliczna r/r

strefa euro

 

W ujęciu rok do roku obroty w sektorze detalicznym strefy euro rosły o 2,5%, choć spodziewano się wzrostu na poziomie 2,3% - taką dynamikę podano wcześniej dla marca, ale dziś zrewidowano ją do 2,5%. Najsilniej rośnie sprzedaż produktów nieżywnościowych (+3,4% ), w tym elektroniki i mebli (+3,7%). Sprzedaż żywności i produktów tytoniowych rośnie o 2,1%. Spada z kolei sprzedaż paliw (-1,6%).

 

Dane Eurostatu miały dość neutralny charakter i nie wpłynęły na notowania euro. Waluta wspólnoty od rana traci, choć niekorzystna na tym polski złoty, który osłabia się do głównych walut.

 


Jakub Wilk

Content Manager i redaktor portalu FXMAG.PL. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk