• Odbierz prezent
Dalszy ciąg zniżek notowań ropy naftowej. Cena srebra w konsolidacji

Notowania ropy naftowej kontynuują spadki. Wczoraj cena ropy Brent osunęła się w dół o ponad 5%, a notowania ropy WTI spadły o prawie 6%. Ten ruch był jednak zaledwie kontynuacją wcześniejszych zniżek, które przerwały wcześniejszą czteromiesięczną sekwencję zwyżkową.

W ostatnich tygodniach zaczęło pojawiać się wiele przesłanek, świadczących o tym, że trend wzrostowy na rynku ropy jest nie do utrzymania. Po pierwsze, powoli zaczyna rosnąć wydobycie ropy naftowej w wielu krajach, w tym w OPEC+ (na mocy porozumienia naftowego) oraz w Stanach Zjednoczonych. Po drugie, popyt na ropę naftową nadal nie zaczął istotnie rosnąć.

Dalszy ciąg zniżek notowań ropy naftowej - 1

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

To właśnie obawy o popyt na ropę naftową są głównym czynnikiem napędzającym zniżkę. Wynika to z faktu, że nadal nie widać końca pandemii, a ta wyjątkowo mocno uderza w kondycję światowej gospodarki. Obecnie druga fala pandemii jest już faktem – w ostatnim czasie rośnie liczba zakażonych m.in. w Indiach, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii czy też niektórych stanach USA. To sprawia, że wielu inwestorów oczekuje przedłużającego się kryzysu, a co za tym idzie, także przedłużającego się okresu obniżonego popytu na ropę naftową. W obliczu utrzymującej się dużej liczby zakażeń, najprawdopodobniej w mocy pozostanie wiele ograniczeń związanych z przemieszczaniem się, a to uderza w popyt na paliwa.

Oczywiście warto wspomnieć, że sytuacja na rynku nie jest tak dramatyczna jak kilka miesięcy temu, a globalny przemysł nieco podnosi się po pierwszym uderzeniu pandemii. Niemniej, to już zostało przez inwestorów uwzględnione w cenach ropy w trakcie zwyżki notowań tego surowca w poprzednich miesiącach. Natomiast teraz głównym czynnikiem hamującym wzrosty cen ropy jest właśnie niepewność dotycząca tempa ożywienia.

Dalszy ciąg zniżek notowań ropy naftowej - 2

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

SREBRO

Cena srebra w konsolidacji.

Notowania srebra wczoraj zaliczyły nerwową sesję – niemniej, mimo dużego naporu sprzedających, strona popytowa się nie poddała i udało się zakończyć środową sesję jedynie na niewielkim minusie. Ruch ten był analogiczny z sytuacją na rynku złota.

Obecnie cena srebra porusza się w konsolidacji tuż powyżej poziomu 26,50 USD za uncję, obecnie służącego jako najbliższe techniczne wsparcie. Kluczowym czynnikiem wpływającym na ceny kruszcu pozostaje wycena amerykańskiego dolara. Odwrotna korelacja cen złota z USD przekłada się bowiem także na ceny srebra.

Niemniej, wczorajsza sesja wniosła na rynek złota i srebra trochę optymizmu. Mimo wyraźnej zwyżki wartości dolara, notowania tych kruszców zakończyły sesję blisko neutralnych poziomów – a to świadczy o sile strony popytowej na tych rynkach.

Dalszy ciąg zniżek notowań ropy naftowej - 3

Notowania srebra – dane dzienne

Nota prawna

Notowania: ROPA NAFTOWA (WTI)

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USOIL/

Dorota Sierakowska

Finansistka i przedsiębiorca. Analityk rynków surowcowych w DM BOŚ (zdobywczyni nagrody FxCuffs 2017 w kategorii Analityk Roku), wydawca i redaktor naczelna magazynu o inwestowaniu Trend. Regularnie wypowiada się w mediach na tematy związane z rynkami finansowymi. Pasjonatka podróży i poznawania świata, certyfikowany nurek i żeglarz.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk