• Sklep
  • Odbierz prezent
Dalsza wyprzedaż AUD pod znakiem zapytania

Od 2015 roku poziom 0.6900 jest wsparciem, które dzielnie bronione jest przez zwolenników umocnienia dolara australijskiego. Koniec grudnia ubiegłego roku potwierdził, że popyt nadal dysponuje gotówka aby po naruszeniu wsparcia wepchnąć wartość AUD z powrotem daleko do góry. Bieżący tydzień to po raz kolejny zmagania na tym poziomie. Nie można zapominać, że ogólna tendencja jest spadkowa i nawet najsilniejsze strefy popytowe mogą zostać przełamane pod naporem siły trendu. Analizując wskaźnik Bollingera widać, że bieżąca wartość AUDUSD jest w dolnych zakresach wskazanych przez wstęgi. Jeżeli cena zamknięcia z tego tygodnia wypadnie poza zakresem wyznaczonym przez ten wskaźnik, to wsparcie może zostać przełamane.

1

Wykres tygodniowy kursu dolara australijskiego AUD/USD

Na interwale D1 poza w/w wsparciem można wskazać jeszcze wartość 0.7050 jako ważny poziom. Przez wiele miesięcy była to strefa broniona przez kupujących AUD, ale miesiąc maj zmienił układ sił. Warto jednak zostawić poziomą linie w tym miejscu, gdyż poziom ten naprzemiennie jest wsparciem lub oporem dla australijskiej waluty. Wskaźnik stochastyczny pomimo, że nie jest trendowym narzędziem informuje, że impuls spadkowy trwa już długo, co przybliża pojawienie się korekty. Szybka średnia krocząca MA50 (zielona) została daleko z tyłu, co jest efektem konsolidacji w poprzednich kwartałach. Teraz to ona musi dogonić cenę lub cena będzie próbowała do niej powrócić. Patrząc na wstęgi Bollingera na tym interwale, ten drugi wariant wydaje się być realniejszy. Jeżeli wsparcie 0.6900 zostanie przełamane to kolejny przystanek może wypaść dopiero figurę niżej. W przeciwnym wypadku warto kierować wzrok ku oporowi 0.7050.

1

Wykres kursu dolara australijskiego AUD/USD

Notowania: AUDUSD

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/AUDUSD/

Paweł Śliwa

Ekspert w Departamencie Rynków Nieregulowanych Dom Maklerski mBanku. Od 2005 r. prowadzi i organizuje szkolenia. Rynkami finansowymi zajmuje się od 1998 r., specjalizując się w Analizie Technicznej - jako teoretyk i praktyk inwestuje swoje oszczędności. Uczestnik licznych szkoleń i kursów w tym z Robertem Minerem. Założyciel i prezes Stowarzyszenia Analityków Technicznych - współpracuje ze Stowarzyszeniem Inwestorów Indywidualnych (Wall Street, Profesjonalny Inwestor, Akademia Tworzenia Kapitału), Fundacją Edukacji Rynku Kapitałowego i uczelniami wyższymi. Prywatnie mąż, tata i pasjonat rynków finansowych oraz samochodów terenowych.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk