• Odbierz prezent
Dałeś się naciągnąć na debiut Ferrari?

21 października 2015 producent luksusowych samochodów marki Ferrari zadebiutował na nowojorskim parkiecie. Zainteresowanie akcjami Ferrari było tak duże, że niektóre stacje telewizyjne w przeddzień IPO spekulowały na temat podniesienia ceny w ofercie publicznej w ostatnim momencie z ustalonych 52 dol. na przynajmniej 53 dol. Po prawie trzech latach od debiutu Ferrari na New York Stock Exchange odpowiadamy na pytanie  - Czy zarobiłbyś inwestując w Ferrari w dniu debiutu?

 

Łowcy Frajerów naganiają na Ferrari

Zanim przeanalizujemy historię spółki oraz jej wyniki finansowe nie sposób nie wspomnieć o tak zwanej nagonce na inwestycje w Ferrari jaka towarzyszyła debiutowi spółki w 2015r. w Polsce. Debiut spółki przypadł na okres prężnego działania call center'ów, później określonych mianem tak zwanych Łowców Frajerów. Na czym polegała praca Łowcy Frajerów? Osoba taka miała za zadanie obdzwaniać zakupioną bazę klientów oferując im otwarcie rachunku handlowego umożliwiającego inwestycje w kontrakty CFD. Zachętami do otwarcia takiego rachunku miała być nadarzająca się okazja do inwestycji w debiuty giełdowe znanych marek światowych, w tym także Ferrari. Skuszony do inwestycji klient najczęściej zostawał nieświadomie wprowadzany w błąd. Zamiast docelowo otrzymać przy debiucie akcje startującej spółki na jego rachunku pojawiały się kontrakty CFD oparte o wspomniane akcje. Kontrakt CFD to instrument pochodny, w którym nie jest się właścicielem zawartych w kontrakcie aktywów oraz dodatkowo wykorzystuje mechanizm dźwigni finansowej mogący spotęgować potencjalną stratę lub zysk.  Są to instrumenty finansowe wysokiego ryzyka, z których korzystać powinni jedynie profesjonalni inwestorzy. Niestety oferta była kierowana do ludzi, którzy bardzo często nie mieli podstawowej wiedzy na temat korzystania z takich instrumentów. Obietnica szybkiego zysku była na tyle duża, że mnóstwo ludzi skusiło się na skorzystanie z oferty. Jak można się domyślać wynik ich decyzji podjętej pod wpływem emocji okazał się katastrofą. Skala precedensu była na tyle duża, że całe zjawisko zostało opisane przez większość mediów w Polsce, a ludzi dzwoniących określono mianem Łowców Frajerów.

Artykuł jest dostępny dla czytelników magazynu FXMAG.

Chcesz uzyskać dostęp do artykułu?

Notowania: RACE

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/RACE/

Paweł Augustyn

Współzałożyciel oraz redaktor magazynu FXMAG. Współtwórca projektu TradingDot. Wiceprezes zarządu InField Group oraz członek zarządu FXMAG. Absolwent Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie. Od 2007 r. aktywny inwestor na rynkach finansowych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk